4 podstawowe wady antykoncepcji hormonalnej

wady antykoncepcji hormonalnej

4 podstawowe wady antykoncepcji hormonalnej

Pacjenci, którzy się do nas zgłaszają, często jako powód wskazują chęć wyeliminowania tabletek hormonalnych zażywanych przez Partnerkę. Najczęściej chodzi o zdrowie. O to, aby kobieta każdego dnia nie przyjmowała dodatkowej, zbędnej dawki hormonów. Rzeczywiście, antykoncepcja hormonalna ma sporo minusów.

Długa lista skutków ubocznych

Najważniejszą wadą jest bardzo długa lista możliwych skutków ubocznych, które wbrew pozorom występują względnie często. Oczywiście konkretny środek powinno dobierać się pod indywidualny organizm, jednak mimo wszystko ryzyka nie da się wyeliminować. Poniżej najważniejsze skutki uboczne:

 • ból głowy
 • trądzik
 • łojotok
 • obniżenie libido
 • nudności i wymioty
 • wzdęcia brzucha
 • krwawienia i plamienia poza cyklem
 • przyrost masy ciała
 • wzrost ciśnienia krwi
 • drażliwość
 • powikłania zakrzepowo-zatorowe
 • depresja

Dodatkowym problemem tabletek antykoncepcyjnych i podobnych im środków jest kwestia długofalowych skutków ubocznych. Tak naprawdę trudno na tą chwilę określić, jakie niepożądane skutki mogą powodować tego typu środki np. po 20-30 latach przyjmowania. Trudno określić jakie mają skutki w wymiarze cywilizacyjnym.

Możliwe obniżenie skuteczności

Kolejną sprawą jest ryzyko obniżenia skuteczności środków z powodu zażywania innych medykamentów. To również jest sporym problemem, ponieważ jak pokazuje doświadczenie, rzadko czytamy ulotki przyjmowanych leków. Nie bez winy są również lekarze, którzy często nie pytają o inne zażywane środki, kiedy wypisują receptę. Obniżenie skuteczności może powodować również np. duża dawka alkoholu.

Konieczność stałej kontroli

To wbrew pozorom duży problem. O zażywaniu tabletek trzeba pamiętać. W dzisiejszych, zabieganych czasach o ominięcie dawki nie jest trudno. Teoria definiuje dwa typy dawkowania. Idealne dawkowanie – kiedy wszystkie zalecenia są przestrzegane, oraz typowe dawkowanie – kiedy zalecenia w większości są spełnione, jednak są pewne odstępstwa (inna pora dawkowania, dodatkowe leki etc.). W przypadku dawkowania idealnego skuteczność rzeczywiście jest bardzo wysoka. W przypadku typowego nie jest już tak różowo. Badania pokazują, że idealne dawkowanie stosuje zaledwie kilka procent kobiet.

Mit tabletek dobranych pod indywidualny organizm

Często, szczególnie wśród młodszych Pań pojawia się stwierdzenie, że „tabletki zostały dobrane specjalnie pode mnie”. Niestety nie jest to prawda. Każdy organizm jest inny, każdy wymagałby choć minimalnie innych dawek poszczególnych składników. Tymczasem na rynku dostępna jest określona ilość tabletek. Owszem różnią się od siebie składem i mogą mniej lub bardziej pasować danej Kobiecie, jednak nie możemy mówić o tym, że są one idealnie dopasowane do konkretnego organizmu.

Drugim problemem tych „idealnie dopasowanych” preparatów jest sposób prowadzenia testów. Aby naprawdę były dopasowane, wymagałoby to szeregu długotrwałych i skomplikowanych testów na organizmie. Tymczasem najczęściej „idealne dopasowanie” jest oparte na 5 minutowym wywiadzie z Pacjentką i Jej relacji, czy dziś czuje się lepiej, czy gorzej (na co może mieć wpływ wiele innych czynników).

Jak każda metoda, antykoncepcja hormonalna ma swoje zalety i wady. Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb i sytuacji. Warto jednak pamiętać, że od pewnego momentu, kiedy mamy już ułożone życie i nie chcemy decydować się na kolejne potomstwo, mamy alternatywy. Alternatywy, które z większości przypadków będą znacznie zdrowszą formą antykoncepcji.

Podziel się:
Nie zainteresowało mnieWarte rozwinięciaDobreBardzo dobreNic dodać nic ująć (2 głosów, średnia: 5,00 z 5)
Loading...

Komentarze

Jussa 22-09-2017 -Odpowiedz

Po 2 dziecku wysyłam męża na wazektomię. Sam to zaproponował☺

Dołącz do dyskusji

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *