Ważne decyzje: warto je podjąć zanim podejmą się same, szczególnie w kwestiach Rodziny…

Ważne decyzje: warto je podjąć zanim podejmą się same, szczególnie w kwestiach Rodziny…

13-01-2023 /O wazektomii/

Początek roku to dobry moment na podsumowanie minionych 365 dni, planowanie kolejnych celów na przyszłość, ale również moment analizy aktualnej sytuacji. Analizy i być może podjęcia decyzji istotnych z punktu widzenia nas, naszej Rodziny i otoczenia. Warto pomiędzy podsumowaniem, a kolejnymi planami przeanalizować sytuację i być może rozwiązać kilka kwestii, które odkładamy już od dłuższego czasu. Zanim życie rozwiąże je za nas…

 

Istotne decyzje życiowe

Istotne decyzje mają to do siebie, że często staramy się jak najdłużej odwlekać ich podjęcie. Pomimo, że wszelkie warunki wstępne zostały spełnione. Pomimo, że podświadomie wiemy, że to już czas. Pomimo, że wiemy, iż nie podjęcie decyzji może mieć znacznie większe konsekwencje. Mimo wszystko ciężar zadania nas przytłacza.

Jedną z takich kwestii jest planowanie własnej Rodziny. Zwlekamy zarówno z jej poszerzeniem, jak i podjęciem ostatecznej decyzji o jej kształcie. Chcemy mieć uchyloną furtkę. Jeśli istnieje jeszcze kilka istotnych czynników mających wpływ na nasz osąd, nie ma żadnego problemu. Częściej jednak zwyczajnie odwlekamy moment.
 

Decyzje nie czekają, podejmują się same

Istotne decyzje, szczególnie w kwestiach rodzinnych, niepodejmowane mają tendencję do rozwiązywania się samemu. Często jednak nie tak, jak byśmy tego chcieli. Jeśli życie podejmuje je za nas, nie bierze pod uwagę aktualnej sytuacji, naszych preferencji czy planów. Zwyczajnie stawia nas przed faktem dokonanym.
 

Nigdy nie ma idealnego momentu

Dobrze to widać w kwestiach odpowiedzialnego planowania Rodziny:

  • Rzadko kiedy na naszej drodze pojawia się idealny Partner / Partnerka do założenia Rodziny. Częściej jest to osoba, która ma szansę się kimś takim dopiero stać.
  • Nigdy nie ma idealnego momentu na dzieci. Mimo tego większość z nas (jeśli tylko tego pragnie) decyduje się na nie przy korzystnej sytuacji.
  • Decyzja o ostatecznym kształcie naszej Rodziny również nigdy nie będzie w 100% pewna. Zawsze pojawią się argumenty z tej czy innej strony.

 

Ale często zdarzają się najmniej dobre momenty

Nazbyt często jednak zwlekanie z podjęciem decyzji skutkuje ciągiem wydarzeń, którego prawdopodobnie chcielibyśmy za wszelką cenę uniknąć. Korzystając z przykładów z poprzedniego akapitu:

  • „Nieidealny” Partner czy Partnerka w końcu spróbuje ułożyć sobie życie z kimś innym.
  • W pewnym momencie może okazać się, iż czas na dzieci już minął i z powodów czysto medycznych nie jest to już możliwe.
  • Zwlekanie z podjęciem ostatecznej decyzji może skutkować nieplanowaną ciążą np. w szczycie kariery zawodowej.

Są to oczywiście przykłady. W części przypadków z pewnością doprowadzą do szczęśliwego finału. Czy jednak nie wolelibyśmy podjąć świadomych decyzji, nie pozostawiając decyzji losowi?
 

Warto podejmować decyzje i działać

Nie warto zwlekać i czekać w nieskończoność. Stan zawieszenia „pomiędzy” może wydawać się bezpieczny, jednak życie pisze różne scenariusze. Najczęściej nie takie, jakie sami byśmy napisali, gdybyśmy tylko mogli cofnąć czas.

W nowym roku decydujmy i działajmy.

Podziel się:
Nie zainteresowało mnieWarte rozwinięciaDobreBardzo dobreNic dodać nic ująć (2 głosów, średnia: 4,50 z 5)
Loading...

Dołącz do dyskusji

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *