Ostateczna decyzja o wazektomii – jak ją podjąć mądrze?

Ostateczna decyzja o wazektomii – jak ją podjąć mądrze?

20-10-2023 /O wazektomii/

Podjęcie ostatecznej decyzji o wazektomii jest ważnym krokiem i wymaga rozważenia wielu czynników. Skutki wazektomii można wprawdzie odwrócić, jednak warto traktować tę formę antykoncepcji jako rozwiązanie docelowe – trwałe. Z tego względu warto podjąć ją po dokładnym przemyśleniu, biorąc pod uwagę wszelkie za i przeciw. Warto ją podjąć mądrze. Mądrze, czyli jak? W niniejszym artykule postaramy się nieco pomóc.

 

Rozważ konsekwencje nie podjęcia decyzji

Analizując konsekwencje wykonania zabiegu wazektomii, warto również przeanalizować konsekwencje nie podjęcia takiej decyzji. Dobrym startem jest rozważenie trzech kwestii:

 • Nieplanowana ciąża – jest to najbardziej oczywista konsekwencja. Warto jednak poważnie zastanowić się, jak takie wydarzenie wpłynie na różne aspekty naszego życia.
 • Kontynuacja korzystania z innych metod antykoncepcji oraz ich wpływu na nasze zdrowie i/lub zdrowie naszej Partnerki.
 • Koszty i obciążenie psychiczne innych metod. Mówiąc o kosztach, warto wziąć pod uwagę nie tylko koszty czysto finansowe. Obciążenie psychiczne, stres, ciągła obawa przed konsekwencjami podjętych decyzji – taki stan rzeczy może negatywnie wpłynąć nie tylko na sferę seksualną, ale również na całe nasze funkcjonowanie.

 

W zgodzie ze sobą – nic na siłę

Podjęcie decyzji, zwłaszcza takiej jak wazektomia, powinno być zgodne z Twoimi własnymi przekonaniami, wartościami i potrzebami. Ostatecznie, to my jesteśmy odpowiedzialni za swoje życie i swoje wybory.

Każda sytuacja jest indywidualna, a to, co jest najlepsze dla jednej osoby, niekoniecznie musi być najlepsze dla innej. Dlatego ważne jest, aby dokładnie zrozumieć swoje własne potrzeby i cele, a także dobrze się zastanowić nad konsekwencjami swoich decyzji.
 

W zgodzie z Partnerką

Podejmowanie tak ważnych decyzji powinno być zgodne również z przekonaniami naszej Partnerki. Szczególnie, jeśli założyliśmy już Rodzinę. Antykoncepcja to sprawa obojga. Decyzja o wyborze tej, czy innej formy również taka być powinna. Poniżej kilka kwestii, na które warto zwrócić szczególną uwagę:

 • Otwarta i szczera rozmowa to podstawa podjęcia każdej decyzji dotyczącej całej Rodziny.
 • Równorzędność decyzji – decyzja o wazektomii powinna być wspólna i uwzględniać zdanie obu Partnerów.
 • Wspólne rozważenie kwestii za i przeciw. Nie tylko w celu upewnienia się, czy kierunek, którym podążacie jest dobry, ale również w celu łatwiejszego wypracowania rozwiązania satysfakcjonującego wszystkich.
 • Nie sposób przecenić wsparcia emocjonalnego podczas podejmowania tak ważnej decyzji. Podejmowanie takiej decyzji może być stresujące i emocjonalnie obciążające. Świadomość, nie jesteśmy sami, może pomóc.

 

Długoterminowe plany życiowe

Warto również dokładnie przeanalizować nasze długoterminowe plany życiowe. Szczególnie te dotyczące odpowiedzialnego planowania Rodziny. Jeśli nasza Rodzina jest już w komplecie i podjęliśmy ostateczną decyzję w tym zakresie, sprawa jest raczej prosta. Jeśli mamy wątpliwości (lub ma je nasza Partnerka), warto te kwestie dokładnie wyjaśnić jeszcze przed podjęciem decyzji o wazektomii.
 

Checklista

Jeśli nie posiadamy odpowiedzi na wszystkie pytania, mamy wątpliwości, kilka kwestii musi się jeszcze wyjaśnić, warto sporządzić konkretną checklistę. Listę konkretnych kwestii (najlepiej z maksymalnym terminem ich zapadalności), które pozostały nam w celu podjęcia ostatecznej decyzji. Takie podejście ma kilka zalet:

 • nie analizujemy już kwestii, które wcześniej zostały ustalone,
 • dokładnie wiemy czego jeszcze nam brakuje,
 • wiemy w jakim kierunku powinniśmy podążać,
 • spisanie spraw służy również konkretyzacji naszych postanowień i działań.

 

Ostateczna decyzja

Jeśli mamy już „komplet” informacji, nasza sytuacja życiowa jest „jasno określona”, mamy „przejrzystość” odnośnie kierunku, w którym chcemy podążać, przyszedł czas na podjęcie ostatecznej, wiążącej decyzji. Kilka słów powyższego zdania ujęto celowo w cudzysłów. Dlaczego? Warto mieć świadomość, iż nigdy nie będziemy mieli 100% pewności odnośnie tego typu decyzji, nasza sytuacja nigdy nie będzie w 100% klarowna, istnieje jakiś procent szans, iż kierunek, w którym podążamy ulegnie zmianie. Jednak jak w każdej innej kwestii, musimy bazować na pewnych założeniach i działać na podstawie wypadkowych dających nam największe prawdopodobieństwo sukcesu. Nie podjęcie działań również w pewien sposób jest podjęciem decyzji. Decyzji, nad którą jednak mamy najmniejszą kontrolę…
 

Zapraszamy na zabieg

Jeśli zapadła decyzja odnośnie wazektomii lub w trakcie analizy pojawiły się pytania, w których potencjalnie moglibyśmy pomóc, serdecznie zapraszamy do kontaktu 🙂

W kwestii pytań warto skorzystać z systemu komentarzy poniżej lub formularza dostępnego na podstronie Zadaj pytanie.

 

Zobacz również wersję video

Podziel się:
Nie zainteresowało mnieWarte rozwinięciaDobreBardzo dobreNic dodać nic ująć (jeszcze nie ma wyników)
Loading...

Dołącz do dyskusji

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *