Kiedy już czas na wazektomię?

Kiedy już czas na wazektomię?

Wielu naszych Pacjentów wskazuje, że nad wazektomią zastanawiali się już od dłuższego czasu. Temat był jednak z różnych powodów odsuwany na później. Nikogo to nie dziwi – jest to poważna, życiowa decyzja, która nie powinna być lekko podjęta. Z drugiej jednak strony wielu Pacjentów wskazuje, że zbyt długo czekali z decyzją. Na podstawie tychże rozmów i doświadczeń, postanowiliśmy wyodrębnić najczęstsze sytuacje, w których decyzja o docelowej metodzie antykoncepcji powinna być już przynajmniej bardzo dokładnie rozważona.

 

Każda sytuacja jest nieco inna

Warto pamiętać, iż każda sytuacja jest nieco inna. Artykuł ten opieramy na pewnych generalnych wnioskach płynących z rozmów z Pacjentami. Może być pomocny w podjęciu decyzji, ale nie zastąpi dokładnej analizy konkretnej sytuacji. To musicie zrobić już we własnym zakresie 🙂
 

Rodzina w komplecie

Najczęstszym przypadkiem jest sytuacja, w której nasza Rodzina jest już zwyczajnie skompletowana. Mamy taką ilość dzieci, jaką zaplanowaliśmy. W takim wypadku pozostaje wybór docelowej formy antykoncepcji. Z uwagi na skuteczność i wygodę wazektomia jest opcją, którą z pewnością warto rozważyć.
 

Powody zdrowotne

Drugim częstym przypadkiem, z jakich mamy do czynienia jest decyzja o wazektomii z powodów medycznych. Pod tym hasłem skrywa się kilka różnych sytuacji:

  • chęć uniknięcia przekazania wad genetycznych występujących u rodziców lub w Rodzinie,
  • ryzyko powikłań zagrażających życiu lub zdrowia podczas ciąży (np. z powodu wcześniej niedonoszonych ciąż),
  • ryzyko dla życia lub zdrowia matki podczas porodu,
  • ogólny zły stan zdrowia Partnerki,
  • problemy zdrowotne związane ze stosowaniem antykoncepcji hormonalnej.

 

Nie chcemy mieć dzieci

Są sytuacje, w których obie osoby w związku decydują, iż zwyczajnie nie chcą posiadać dzieci. Mają do tego pełne prawo. O ile ich decyzja jest głęboko przemyślana i jeśli nie ma innych przeciwwskazań, wazektomia jest opcją wartą rozważenia. Pamiętajmy, iż nikogo nie powinniśmy zmuszać do posiadania dzieci.
 

Poważna, wspólna decyzja

Niezależnie od powodów decyzji, pamiętajmy o jednej zasadzie: decyzja o wazektomii, czy też o innej formie antykoncepcji, powinna zostać podjęta wspólnie. Czy posiadamy dzieci, czy też nie i nie chcemy ich posiadać. Planowanie Rodziny w tej, czy innej formie wymaga współpracy, rozmów i wypracowania rozwiązania, które usatysfakcjonuje oboje Partnerów.
 

Jeśli to już czas, zapraszamy

Jeśli to już czas na wazektomię, decyzja została przemyślana, zaakceptowana przez oboje Partnerów, zapraszamy do jednego z naszych gabinetów 😊

Podziel się:
Nie zainteresowało mnieWarte rozwinięciaDobreBardzo dobreNic dodać nic ująć (jeszcze nie ma wyników)
Loading...

Komentarze

Andrzej 14-11-2021 -Odpowiedz

Poddałem się zabiegowi wazektomii kilkanaście lat temu u dr Siwika. To była przemyślana decyzja wspólnie podjęta z żoną. Wreszcie po wielu latach mogłem zrezygnować ze stosowania prezerwatyw. Seks wszedł na lepszy poziom. Polecam zabieg każdemu kto podjął decyzję o nieposiadaniu więcej potomstwa.

Dołącz do dyskusji

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *