Dobro naszej Partnerki a kwestia antykoncepcji

Dobro naszej Partnerki a kwestia antykoncepcji

09-02-2024 /Antykoncepcja/

Antykoncepcja jest kluczowym elementem w odpowiedzialnym planowaniu Rodziny, pozwalającym parom na podejmowanie świadomych decyzji dotyczących ich przyszłości. Współczesne metody antykoncepcyjne oferują różnorodne opcje, które mogą dostosować się do potrzeb i preferencji każdego. Warto jednak, aby były to preferencje obojga Partnerów. Uwzględniające potrzeby i dobro każdego z nich. Często ta równowaga jest mocno zaburzona. Niestety najczęściej to po stronie naszych Partnerek leży wszystko co jest związane z tym tematem. Czas to zmienić.

 

Rola antykoncepcji w odpowiedzialnym planowaniu Rodziny

Antykoncepcja pełni kluczową rolę w umożliwianiu parom decydowania, kiedy są gotowi na powiększenie Rodziny. Pozwala to na lepsze przygotowanie się pod względem emocjonalnym, finansowym oraz zdrowotnym, co jest korzystne zarówno dla rodziców, jak i dla przyszłego dziecka. Jest to fundament odpowiedzialnego rodzicielstwa i budowania silnych Rodzin.
W przypadku budowania Rodziny nigdy nie ma idealnego momentu na jej poszerzenie. Zawsze można jeszcze nieco rozwinąć karierę, zmienić dom, być bardziej gotowym i wykonać tysiąc innych rzeczy. Są jednak zdecydowanie etapy lepsze i gorsze. Antykoncepcja daje nam coś niezwykle ważnego – możliwość wyboru.

Z możliwościami jakie stoją przed nami przychodzi również odpowiedzialność. Przede wszystkim za sposób skorzystania z owych możliwości i zadbania, aby konsekwencje podjętych wyborów nie obciążały jedynie jednego z Partnerów.
 

Problem: Jednostronne decyzje i odpowiedzialność

Często zdarza się, że ciężar wyboru i stosowania antykoncepcji spoczywa tylko na jednym z Partnerów, co może prowadzić do nierównowagi i poczucia izolacji. Taka sytuacja może być źródłem frustracji i konfliktów w związku. Najczęściej kwestia antykoncepcji spada w całości na nasze Partnerki. Jeśli jest to decyzja wspólna, w porządku. Często jednak jest to bardziej kwestia cichej akceptacji takiego stanu rzeczy przez jedną ze stron aniżeli decyzja obojga.

Rozwiązanie: Warto mieć świadomość – Rodzina to w 100% sprawa wspólna. Ze wszystkimi plusami i minusami. Dotyczy to również kwestii antykoncepcji w związku. Jeśli decydujemy się na tę, czy inną formę zadbajmy, aby była to świadoma decyzja obojga.
 

Problem: Kwestie zdrowotne

Niektóre metody antykoncepcyjne mogą mieć niepożądane skutki zdrowotne. Szczególnie dotyczy to wpływu na gospodarkę hormonalną kobiet. Kluczowy jest wybór formy antykoncepcji bezpieczny dla obojga oraz reagowanie jeśli sytuacja się zmienia. Nazbyt często decyzja o wyborze np. antykoncepcji hormonalnej pozostaje niezmienna pomimo zaobserwowania negatywnych skutków jej stosowania.

Rozwiązanie: Dostosowanie formy antykoncepcji do etapu w jakim jesteśmy, ale również reakcji organizmu. Jeśli coś ewidentnie nam szkodzi, musimy dokonać zmian. Jeśli szkodzi naszej Partnerce, sytuacja powinna być identyczna. Również z naszego punktu widzenia (a często niestety nie jest).

 

Problem: Brak komunikacji

Brak otwartej rozmowy na tematy związane z antykoncepcją może prowadzić do nieporozumień i poczucia osamotnienia w podejmowaniu decyzji. Wynika to często z obaw przed konfrontacją lub z braku wiedzy na temat dostępnych opcji. Dochodzimy do momentu, w którym stan rzeczy zdecydowanie nam nie odpowiada, jednak pozostawiamy to wyłącznie dla siebie. Do momentu, kiedy problem urasta do rangi bardzo poważnego.

Rozwiązanie: Po prostu rozmawiajmy. Temat antykoncepcji to coś, do czego powinniśmy powracać. Rozmawiać swobodnie i wspólnie starać się poszerzać wiedzę w tej kwestii. Dzielić się zarówn9o naszymi wątpliwościami, jak i pomysłami na poprawę stanu rzeczy.
 

Problem: Brak chęci zmian

Stwierdzenie „tak przecież zawsze było i było w porządku” to idealna wymówka do pozostawienia status quo. Szczególnie wygodna dla tego z Partnerów, który aktualnie ma znacznie mniejszą odpowiedzialność w danym zakresie. Nie inaczej jest w przypadku antykoncepcji. Wokół nas może zmieniać się wszystko: nasze otoczenie, nasze możliwości, wreszcie my sami. Jednak nie zmienia się brak chęci do zmian z jednej strony.

Rozwiązanie: Nowy etap = nowe rozwiązania. Jeśli sytuacja się zmienia, musimy reagować. Dla przykładu. Jeśli założyliśmy już pełną, kompletną Rodzinę, być może stosowana dotychczas forma antykoncepcji nie jest najlepszym rozwiązaniem. Być może to czas na trwałą wersję. Na przeniesienie odpowiedzialności. Na odciążenie jednej ze stron. Z pewnością to czas na ponowne podjęcie decyzji w tym temacie.
 

Rodzina to sprawa wspólna… antykoncepcja również

Rodzina to kwestia wspólna. Jest to dla większości z nas oczywiste. Ale czy na pewno? Antykoncepcja to element odpowiedzialnego planowania Rodziny. Dlaczego więc mielibyśmy traktować tę kwestię inaczej? Dlaczego nazbyt często jest to sprawa, którą zajmuje się tylko jedno z Was? Najczęściej Partnerka… Nawet jeśli alternatywne rozwiązania są skuteczniejsze, bezpieczniejsze i zwyczajnie lepsze dla Rodziny.

Być może czas na zmiany…

Podziel się:
Nie zainteresowało mnieWarte rozwinięciaDobreBardzo dobreNic dodać nic ująć (jeszcze nie ma wyników)
Loading...

Dołącz do dyskusji

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *