Wazektomia – zmiana większa niż myślisz

Wazektomia – zmiana większa niż myślisz

10-11-2023 /O wazektomii/

Zabieg wazektomii jest coraz bardziej popularny w Polsce. Co oczywiście nie dziwi z uwagi na skuteczność oraz ogólny komfort stosowania tej formy antykoncepcji. Powody decyzji są różne. Wiele osób widzi zalety tej metody, jednak często nie do końca zdają sobie sprawę z szerszego spektrum pozytywnych zmian jakie mogą zajść po zabiegu. W dzisiejszym artykule zajmiemy się właśnie tą kwestią.

 

Sprawa oczywista – bezpieczeństwo

Pierwsza kwestia, która jest najbardziej oczywista, a także najczęściej poruszana przez Pacjentów to poczucie bezpieczeństwa. Na ten aspekt nie składa się jednak jeden konkretny czynnik. Jest to wypadkowa kilku zalet wynikających z zastosowania wazektomii:

  • sama skuteczność metody – szczególnie na tle innych, dostępnych metod antykoncepcji dla mężczyzn,
  • bezpieczeństwo samego zabiegu – czasy, w których bano się, iż podczas zabiegu coś jest ucinane na szczęście już dawno minęły 🙂
  • trwałość – bez konieczności ciągłego monitorowania i wykonywania dodatkowych działań.

 

Sfera zdrowia – Twoja

Z rozmów z Pacjentami wynika, iż znaczna część z nich dostrzega po pewnym czasie zmiany nie tylko w kwestii psychicznej, ale również fizycznej. Lepsze samopoczucie i nastawienie psychiczne jest najprawdopodobniej związane (choć nie tylko) z eliminacją jednego z większych czynników stresogennych. Z uwagi na fakt, iż stres wpływa również na inne aspekty życia, bardzo często okazuje się, iż zmiany daleko wykraczają poza sferę psychiczną. Często są początkiem większej przemiany, zmiany trybu życia, wejścia na kolejny poziom. Są również katalizatorem innych długofalowych, istotnych dla całej Rodziny zmian.
 

Sfera zdrowia Partnerki

Poprawa kwestii zdrowotnych, co ciekawe, często nie dotyczy jedynie osoby, u której przeprowadzona była wazektomia. Poprawę notuje również Partnerka. Najczęściej z dwóch przyczyn:

  • odstawienia dotychczasowej, często mocno ingerującej w organizm (gospodarkę hormonalną) metody antykoncepcji,
  • znacznego obniżenia poziomu stresu związanego z ryzykiem nieplanowanej ciąży, której skutki są znacznie bardziej obciążające właśnie dla samej Partnerki.

 

Jakość seksu

Wazektomia jest procedurą antykoncepcyjną, która nie powinna bezpośrednio wpływać na zdolność do seksu czy doznanie przyjemności seksualnej, jednak… Bardzo często jest inaczej. Zarówno badania przeprowadzone jakiś czas temu w USA, jak i rozmowy z naszymi Pacjentami pokazują, iż życie seksualne po zabiegu jest jeszcze lepsze. W dużej mierze ma to związek z eliminacją wcześniej już wspomnianego stresu, ale również np. ze zwiększeniem doznań związanym ze zmianą metody antykoncepcji (np. z prezerwatyw).
 

Relacje w Rodzinie

Wazektomia, jako decyzja dotycząca antykoncepcji, może wpłynąć pozytywnie na relacje w całej Rodzinie. Jest to wszak decyzja, która dotyczy wszystkich jej członków. Wielu Pacjentów wskazuje, iż nawet nie sam zabieg, a wcześniejsze przygotowania, rozważanie za i przeciw, wspólne poszukiwania informacji, znacznie zbliżyło ich do Partnerek. Poprawiło również komunikację w sferach, w których często mamy problem z wyrażaniem swoich poglądów, obaw czy znaków zapytania. Strefa intymna dla wielu jest w dalszym ciągu kwestią, w której nie wszystko dzielą nawet z najbliższą im osobą.
 

Lepsze planowanie

Stabilność tak istotnego elementu życiowej układanki jak wielkość Rodziny, wielu Pacjentom odblokowała wiele innych spraw, które pozostawały w zawieszeniu. Wbrew pozorom podjęcie decyzji, iż nasza Rodzina jest już w komplecie daje nie tylko komfort psychiczny, ale ma również realne przełożenie na długofalowe plany. Dla przykładu:

  • decyzje o wielkości docelowego mieszkania / domu,
  • planowanie kariery (swojego i Partnerki),
  • planowanie miejsca edukacji dzieci,
  • i wiele, wiele innych.

 

Skupienie się na innych sferach wymagających uwagi

Lepsze planowanie długofalowe to jedna kwestia. Możliwość skupienia się na innych teraźniejszych sprawach to drugie. Zamykając etap poszerzania Rodziny, możemy nasze siły i myśli przenieść na inne aspekty wymagające naszej uwagi. Aspekty, które były pomijane, ponieważ „w tej chwili nie są najważniejsze”. Zamkniecie jednego etapu to możliwość otwarcia innego. Każdy ma nieco inną sytuację, inne potrzeby, inne marzenia i oczekiwania. Każdy jednak ma coś czym zdecydowanie powinien się zająć, a co dotychczas było odkładane. Być może to właśnie ten moment, w którym warto powrócić do tematu.
 

Czy to już czas?

Czy to już czas na wazektomię? Na to pytanie każdy musi odpowiedzieć sobie sam. Jakie są wady i zalety decyzji, w tym konkretnym przypadku? Również każdy musi rozważyć je na własną rękę.

Jeśli to jednak już ten moment, nie warto zwlekać. Idealnego czasu nigdy nie będzie. Jednak są lepsze i gorsze chwile. Te drugie mają tendencję do pojawiania się kiedy najmniej się tego spodziewamy. Wówczas może okazać się, iż decyzja o poszerzeniu Rodziny zostanie podjęta za nas. Nie do końca na naszych warunkach i z pewnością nie w momencie, który sami byśmy wybrali. Warto działać.
 

Zobacz również wersję video

Podziel się:
Nie zainteresowało mnieWarte rozwinięciaDobreBardzo dobreNic dodać nic ująć (jeszcze nie ma wyników)
Loading...

Dołącz do dyskusji

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *