5 najważniejszych pytań jakie należy sobie zadać przed wazektomią

5 najważniejszych pytań jakie należy sobie zadać przed wazektomią

14-05-2021 /O wazektomii/ /Oczami pacjenta/

Decyzje związane z odpowiedzialnym planowaniem Rodziny oraz wyborem docelowej formy antykoncepcji to z pewnością istotne kwestie, które wymagają dokładnego przemyślenia. Jeśli zastanawiasz się nad wazektomią, warto zacząć od zadania sobie kilku istotnych pytań:

 

1. Czy mam już Rodzinę w komplecie?

Wazektomia jest zabiegiem odwracalnym. Nie zalecane jest jednak wykonanie zabiegu z myślą „cofnę zabieg za parę lat”. W tym wypadku potrzebna jest dokładne przemyślenie sprawy i rozważenie wszystkich za i przeciw. Jeśli nasza Rodzina jest już w komplecie, warto przejść do kolejnych pytań.

Warto zauważyć, że celowo nie podajemy dokładnie charakterystyki Rodziny. Każdy ma prawo do różnego poglądu na te kwestie. Dla jednego pełna Rodzina to tzw. 2+1, dla innego trójka, czy czwórka dzieci, a inna osoba nie chce posiadać dzieci w ogóle. Istotne jest jednak świadome określenie czego chcemy i czy dotarliśmy już do celu, czy sprawy związane z zakładaniem Rodziny są jeszcze przed nami.
 

2. Czy moja Partnerka ma to samo zdanie w kwestii wielkości Rodziny?

Kwestie związane z planowaniem Rodziny to sprawa obojga. W takim wypadku decyzje powinny być również podejmowane wspólnie, przy zachowaniu oczekiwań każdego z Partnerów. Są to bardzo istotne pytania, które zbyt często w ogóle nie padają podczas procesu kształtowania się Rodziny. Oczywiście nie jest to dobre dla nikogo.

Tego typu rozmów tak czy inaczej nie unikniemy. Im prędzej omówimy te sprawy tym lepiej. Warto zdobyć się na pełną szczerość i dokładnie omówić wszelkie kwestie. Rodzina to sprawa najważniejsza. Niezależnie od kształtu i wielkości.
 

3. Czy mam jakieś obciążenia genetyczne?

Istotną kwestią są również wszelkiego rodzaju obciążenia genetyczne, które możemy przekazać kolejnym pokoleniom. Jeśli wiemy o nich, dokonajmy uczciwej analizy ryzyka i zastanówmy się, czy posiadanie przez nas potomstwa jest bezpiecznym wyborem. Są to kwestie trudne, jednak należałoby je przedyskutować na etapie planowania Rodziny i podjąć decyzję w oparciu o fakty.

Podobną analizę dobrze również przeprowadzić w odniesieniu do naszej Partnerki (oczywiście w porozumieniu z Nią).
Są to sytuacje dosyć rzadkie, jednak na tyle istotne, iż uznaliśmy, że warto, aby znalazły się w niniejszym zestawieniu.
 

4. Czy jestem już na tyle dojrzały, aby podejmować odpowiedzialne decyzje?

Jest to pytanie, które jest istotne szczególnie dla osób młodych (chociaż kompletnie nieodpowiedzialnie 40, 50 czy 60 latkowie oczywiście również się zdarzają). Często zdarza się, iż osoby w wieku dwudziestu kilku lat spontanicznie podejmują różnego rodzaju decyzje. Jedne lepsze drugie gorsze. W wielu wypadkach błędy przysłużą się nam w przyszłości (jeśli wyciągniemy z nich wnioski). Decyzja o wazektomii nie powinna być jednak podejmowana lekkomyślnie. „Jakoś to będzie” nie jest dobrą strategią w tym przypadku.
 

5. W której lokalizacji i dokładnie kiedy powinienem zapisać się na zabieg?

Jeśli wszystkie poprzednie pytania kierują nas ku zabiegowi wazektomii, nie pozostaje nam nic innego, jak wybór odpowiedniego ośrodka i zapis na zabieg. Serdecznie zapraszamy. Jeśli jesteśmy zdecydowani, odwlekanie samego zabiegu najczęściej po prostu nie ma sensu. Podjęta decyzja powinna skutkować działaniem.

Lista ośrodków oraz dostępne terminy znajdują się tutaj:
https://www.wazektomia.com/gdzie-operujemy-wazektomie.
Zapisy na zabieg: 22 626 33 33 lub rejestracja@wazektomia.com.
 

Zobacz również wersję video

Podziel się:
Nie zainteresowało mnieWarte rozwinięciaDobreBardzo dobreNic dodać nic ująć (3 głosów, średnia: 4,00 z 5)
Loading...

Dołącz do dyskusji

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *