Jeśli chodzi o antykoncepcję – nie warto ryzykować…

Jeśli chodzi o antykoncepcję – nie warto ryzykować…

23-04-2021 /Antykoncepcja/ /O wazektomii/

Świadomość Polaków w kwestii antykoncepcji znacznie wzrosła porównując z czasami, w którym rozpoczynaliśmy naszą przygodę z wazektomią. To bardzo cieszy i napawa optymizmem na przyszłość. Warto mieć na uwadze, że od kwestii antykoncepcji oraz planowania Rodziny nie uciekniemy. Pytanie jedynie, czy będziemy sami podejmować świadome, odpowiedzialne decyzje, czy zdamy się na los, który podejmie decyzje za nas.

 

Dzień Sapera, nie bądź nim…

Nie dalej jak tydzień temu obchodziliśmy Dzień Sapera. To bardzo ważny i odpowiedzialny zawód (powołanie?), jednak w życiu prywatnym nie bądźmy saperami. Jak wiadomo, myli się on tylko raz. Szczególnie w kwestii antykoncepcji, niedopilnowanie „raz” może mieć opłakane skutki rzutujące na całą naszą przyszłość.
 

Odpowiedzialne planowanie to podstawa

Odpowiedzialne planowanie Rodziny to bardzo istotna kwestia. Tutaj warto zauważyć, że w tego typu planowaniu wcale nie chodzi o nieposiadanie dzieci. Czy też posiadanie tylko jednego lub dwóch lub trzech. Sukces na tym polu oznacza założenie Rodziny w takim kształcie, jaki nam (i naszemu Partnerowi / Partnerce) odpowiada najbardziej. Uwzględniając wiele różnych czynników takich jak:

  • nasze wyobrażenie o Rodzinie,
  • czas jakim dysponujemy,
  • sytuacja materialna,
  • przekonania,
  • plany,
  • ogólny pomysł, jak chcielibyśmy, aby wyglądało nasze życie.

U każdej osoby odpowiedzi na pytania zawarte w tych kwestiach będą różne. Dlatego nie ma uniwersalnej receptury na założenie Rodziny.
 

Wybór metody antykoncepcji ma znaczenie

Jest jednak jeden element, który ma bardzo istotne znaczenie. Jest nim odpowiednia antykoncepcja. Na różnych etapach naszego życia stosowane będą różne metody. Dokonując wyboru warto wziąć pod uwagę przede wszystkim trzy elementy:

  • nasze przekonania i sytuacja życiowa (np. wiek, etap na którym jesteśmy w związku etc.),
  • skuteczność,
  • wpływ na zdrowie (zarówno nasze, jak i Partnera / Partnerki).

 

Antykoncepcja to sprawa wspólna

Pamiętajmy również, iż antykoncepcja w związku to sprawa wspólna. Czasy, w których mówiono, że sprawami antykoncepcji zajmuje się wyłącznie Kobieta odeszły już w niepamięć (i dobrze). Współżycie to sprawa dwojga, założenie Rodziny również, odpowiedzialność i konsekwencje także. Dlaczego w przypadku antykoncepcji miałoby być inaczej?
 

Plan „jakoś to będzie” to zły plan

W dobie bardzo dynamicznego życia i mody na szybkie podejmowanie decyzji, akurat w przypadku antykoncepcji plan „jakoś to będzie” to chyba najgorszy z możliwych planów. Pozostawianie tak ważnego elementu losowi („może się uda”) w tak istotnej kwestii może mieć opłakane skutki. Warto mieć to na uwadze i poważnie podejść do tematu.
W tym miejscu nie chodzi absolutnie o wybór tej czy innej metody. Chodzi przede wszystkim o dokonanie świadomego wyboru. Biorąc pod uwagę wszystkie istotne czynniki.
 

Czy wazektomia to metoda dla każdego?

Jak już napisaliśmy powyżej – istotne jest dokonanie wyboru. Opracowanie planu i świadoma decyzja w kwestii tej czy innej formy antykoncepcji. Czy ta decyzja musi oznaczać wazektomię? Nie. Jeśli planujecie poszerzenie Rodziny, jeśli nie jesteście jeszcze w ogóle na etapie zakładania Rodziny, jeśli jesteście bardzo młodzi i nie macie jeszcze większości kwestii dobrze poukładanych, zdecydujcie się na inną metodę. Przynajmniej do czasu rozwiązania powyższych kwestii.
 

Jeśli wazektomia jest dla Ciebie, zapraszamy.

Jeśli jednak mamy Rodzinę w komplecie, chcemy zadbać o zdrowie swoje i swojej Partnerki, chcemy zamknąć kwestię antykoncepcji i planowania Rodziny, serdecznie zapraszamy na zabieg.

Podziel się:
Nie zainteresowało mnieWarte rozwinięciaDobreBardzo dobreNic dodać nic ująć (4 głosów, średnia: 3,00 z 5)
Loading...

Dołącz do dyskusji

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *