4 sekrety partnerstwa w sprawach antykoncepcji

4 sekrety partnerstwa w sprawach antykoncepcji

Antykoncepcja w związku to sprawa obojga Partnerów. Niestety często o tym zapominamy. Szczególnie, kiedy to Nasza Druga Połowa zajmowała się dotychczas kwestią antykoncepcji w naszym życiu. Z czasem może to powodować problemy i konflikty. Warto zająć się to kwestią zanim wywoła nieprzyjemne reperkusje. Poniżej znajduje się kilka wskazówek, jak podejść do tematu na zasadach partnerstwa i wspólnego wzięcia odpowiedzialności za antykoncepcję w związku. O jakich kwestiach często zapominamy, dlaczego pewne elementy błahe z naszego punktu widzenia mogą być bardzo istotne dla naszej Partnerki / naszego Partnera.

 

Rozmowa

Mamy rok 2023, XXI wiek – szczera rozmowa i otwartość to podstawa jakichkolwiek zdrowych relacji w związku. Również tych, związanych z antykoncepcją. Rozmawiajmy, nie bójmy się powiedzieć co nam przeszkadza lub jakie mamy pomysły czy wątpliwości związane z przyszłością. Porozmawiajmy o dostępnych metodach antykoncepcji. Wspólnie przeanalizujmy za i przeciw każdej z nich i dobierzmy formę, która będzie odpowiadała obojgu.

Szum informacyjny w obecnych czasach jest ogromny. Nie jest łatwo wyłowić konkretną wiedzę. Warto jednak poświęcić chwilę na poszukanie odpowiednich źródeł rzetelnej informacji na temat antykoncepcji. Przeanalizować znalezione materiały i wyciągnięte wnioski wziąć pod uwagę przy podejmowaniu decyzji.

Ze swojej strony możemy polecić zakładkę literatura na wazektomia.com. Jest to oczywiście jedno z wielu źródeł informacji. W dodatku skupia się przede wszystkim (z oczywistych względów) na męskiej antykoncepcji. Jednak niektóre pozycje (jak książka Antykoncepcja. Planowanie Rodziny u progu XXI wieku) dotyczą bardziej ogólnego spojrzenia na interesujące nas kwestie.

Analizując zebrane dane patrzmy na antykoncepcje szerzej:

 • Jak aktualna metoda wpływa na nasze lub naszej Partnerki zdrowie?
 • Czy metoda jest skuteczna?
 • Czy jest bezpieczna?
 • Czy wymaga spełnienia dodatkowych warunków?
 • Czy zapewnia komfort podczas stosunku dla Obojga?
 • Czy jest zgodna z poglądami obojga Partnerów?
 • Jakie są długotrwałe konsekwencje jej stosowania?

 

Świadomość odpowiedzialności

Miejmy świadomość, że antykoncepcja to sprawa poważna, do której należy podejść odpowiedzialnie. Przerzucenie odpowiedzialności i dalszych skutków na jednego z Partnerów to prosta droga do problemów. Do tej sprawy należy podejść razem, wspólnie biorąc odpowiedzialność za konsekwencje podjętych decyzji. Seks to sprawa dwojga. Jego konsekwencje oraz sposoby im przeciwdziałaniu również.

Najbardziej oczywista konsekwencja: Ewentualna ciąża – to sprawa obojga. Tak samo należy podejść do zabezpieczenia przed ciążą.

Istnieje również wiele innych konsekwencji. Dla przykładu:

 • problem stresu,
 • przekazanie wad genetycznych dziecku,
 • inne problemy zdrowotne,
 • poczucie odizolowania,
 • poczucie podejmowania decyzji samodzielnie mimo posiadania Partnera / Partnerki.

 

Troska o zdrowie

Decydując się na jakąś formę antykoncepcji, miejmy również na uwadze nasze zdrowie w dłuższej perspektywie czasu. Część środków farmakologicznych z oczywistych przyczyn nie jest dla nas korzystna. Jeśli z innych przyczyn są one najlepszym rozwiązaniem, to w porządku. Warto jednak wziąć ten czynnik pod uwagę. Warto rozpatrywać zdrowie, również w kwestiach mniej dosłownych. Stres związany ze stosowaniem środka antykoncepcji, do którego jeden z Partnerów nie jest przekonany również może odbić się na zdrowiu. I nie chodzi tu jedynie o stres związany z nieplanowaną ciążą jako taką. W grę mogą wchodzić również inne czynniki. Np. wcześniej już wspomniane występowanie chorób genetycznych, których nie chcielibyśmy przekazać naszym dzieciom.
 

Elastyczność

Sytuacja życiowa się zmienia. Zmieniają się również czynniki i uwarunkowania, które wpływają na wybór odpowiedniej metody antykoncepcji. Bądźmy elastyczni, nie bójmy się zmian. Raz podjęta decyzja w kwestii antykoncepcji, nie musi być decyzją na całe życie.

Dla przykładu: jeśli do tej pory stosowaliście doraźną antykoncepcję, ale po narodzinach drugiego dziecka, nie planujecie kolejnych, warto rozważyć bardziej trwałą metodę antykoncepcji.

Odwrotny przypadek: nawet po wazektomii, jeśli jednak zapragniecie mieć dziecko, porozmawiajcie o tym z Partnerem. Skutki trwałych metod antykoncepcji również można odwrócić. W przypadku wazektomii mamy rewazektomię. Nie wyczerpuje to jednak możliwości, ponieważ możemy również np. wcześniej oddać nasienie do banku, czy zdecydować się na adopcję. Takie rozwiązania nie wymagają nawet cofnięcia samej wazektomii.

Oczywiście warto mieć na uwadze, iż trwałe metody nie powinny być stosowane już z początkowym zamiarem ich odwrócenie. Nie w tym celu zostały stworzone. Nie oznacza jednak, że po ich zastosowaniu nie mamy już żadnego pola manewru.
 

Zdrowy rozsądek

W zasadzie tytuł tego artykułu powinien traktować o pięciu sekretach, nie czterech, jednak ostatni punkt jest na tyle oczywisty, że nie powinniśmy go wliczać. Oczywisty, jednak z drugiej strony, zbyt często pomijany. Jak w każdej kwestii dotyczącej partnerstwa w związku, konieczny jest zdrowy rozsądek. Nie upierajmy się przy swoim stanowisku, tylko dlatego, że wiemy, że jest w 100% słuszne (naszym zdaniem), nie próbujmy za wszelką cenę obalić argumentów Partnera / Partnerki (dla idei samego ich obalenia). Spróbujmy się nawzajem zrozumieć. W życiu będziemy mieć jeszcze wiele sytuacji, w których nasze wspólne zdanie będzie miało ogromne znaczenie. Nauczcie się wypracowywania rozwiązania satysfakcjonującego Was oboje.

Szczególnie kiedy termin „związek” zastępujemy terminem „Rodzina”. Rodzina to jedna drużyna, która powinna mieć wspólny cel i razem do niego dążyć. Zakładając ją bierzemy odpowiedzialność nie tylko za siebie, ale i za innych jej członków. Rodzina to ogromne plusy, ale również większy zakres obowiązków i czynników, które należy wziąć pod uwagę przy podejmowaniu jakichkolwiek decyzji.

A jak w Twoim związku wygląda partnerstwo w kwestii antykoncepcji?

Podziel się:
Nie zainteresowało mnieWarte rozwinięciaDobreBardzo dobreNic dodać nic ująć (4 głosów, średnia: 5,00 z 5)
Loading...

Dołącz do dyskusji

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *