Jak rozmawiać o antykoncepcji

rozmowy o antykoncepcji

Jak rozmawiać o antykoncepcji

Często podczas wyboru formy antykoncepcji, jaką zamierzamy zastosować z Partnerem / Partnerką, zapominam o jednej najważniejszej sprawie. Niestety dzieje się tak w wielu tematach, jednak w przypadku antykoncepcji skutki mogą być opłakane. Zapominamy o rozmowie. O szczerej rozmowie odnośnie realnych obaw, potrzeb, wątpliwości, czy oczekiwań. To duży błąd, ponieważ antykoncepcja w Związku to sprawa bardzo istotna. Sprawa, która wymaga pełnej akceptacji obojga.

Poniżej prezentujemy, kilka wskazówek, jak rozmawiać o antykoncepcji w związku i jak uniknąć typowych problemów z tym związanych.

Rozmawiamy szczerze – to nie moment na uniki

Szczerość zawsze jest w cenie. W tym wypadku jest jednak niezbędna, aby wypracować rozwiązanie satysfakcjonujące wszystkich. Często jeden z Partnerów niejako godzi się na tą czy inną formę antykoncepcji jedynie z powodu obawy przed złą reakcją drugiej strony. Z naszych doświadczeń, większość takich przypadków stanowią Kobiety, na który zostaje niejako zrzucona odpowiedzialność za antykoncepcję w Rodzinie. Prędzej czy później spowoduje to problem, a narastające niezadowolenie może spowodować lawinę kolejnych problemów.

Przeanalizujmy sytuację

Najlepiej na spokojnie przeanalizować aktualną sytuację. Czy dotychczas stosowana antykoncepcja jest skuteczna? Czy jest bezpieczna dla zdrowia (o tym często zapominamy)? Czy Oboje jesteście zadowoleni z jej stosowania? Jak zmieniła się Wasza sytuacja od momentu ostatnich decyzji w sprawie antykoncepcji? To tylko kilka z wielu pytań, które warto zadać. Powyższe to absolutne minimum.

Jakie mamy plany?

Warto również zastanowić się, jakie macie plany na przyszłość. Czy rozpoczynacie starania o Nowego Członka Rodziny (wówczas warto zaplanować odstawienie antykoncepcji hormonalnej)? Czy wręcz przeciwnie. Jesteście już na etapie skompletowania pełnej Rodziny i w zasadzie warto zastanowić się nad czymś trwałym i skutecznym?

Jakie mamy ograniczenia?

Istotne jest, aby znać swoje ograniczenia.” Mamy dwójkę dzieci, na trzecie nie mielibyśmy siły” – to najczęstsze ograniczenie, związane ogólnie z niechęcią do posiadania kolejnego dziecka. Są jednak inne ograniczenia, które warto wziąć pod uwagę:

  • ograniczenia finansowe – czy stać nas na jednorazowy większy wydatek, aby zaoszczędzić w przyszłości
  • ograniczenia zdrowotne związane z antykoncepcją – dobra lub zła tolerancja antykoncepcji hormonalnej, uczulenie na lateks etc.
  • ograniczenia zdrowotne związane z ciążą i porodem – kolejna ciąża może być zagrożeniem dla Kobiety, wzrasta ryzyko przekazania choroby genetycznej, etc.
  • inne ograniczenia – chęć za kilka lat poszerzenia Rodziny

Jakie mamy opcje?

Warto wypisać i przedyskutować wszystkie dostępne opcje, biorąc pod uwagę powyżej opisane czynniki. Nie należy od razu zamykać się na którąkolwiek opcję, jeśli nie mamy argumentów na poparcie takiej decyzji. Lista „za i przeciw” to bardzo stara metoda rozwiązywania tego typu problemów. Stara nie oznacza nieskuteczna…

Antykoncepcja to sprawa wspólna

Podstawowa kwestia, o której pod żadnym pozorem nie można zapominać. Antykoncepcje to sprawa wspólna. Decyzja o wyborze tej czy innej formy również powinna zostać podjęta razem. W końcu wspólnie będziecie ponosić jej konsekwencje (pośrednio lub bezpośrednio)…

Zobacz również wersję video

Podziel się:
Nie zainteresowało mnieWarte rozwinięciaDobreBardzo dobreNic dodać nic ująć (4 głosów, średnia: 4,00 z 5)
Loading...

Dołącz do dyskusji

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *