Jak rozmawiać o antykoncepcji

Jak rozmawiać o antykoncepcji

Często podczas wyboru formy antykoncepcji, jaką zamierzamy zastosować z Partnerem / Partnerką, zapominamy o jednej najważniejszej sprawie. Niestety dzieje się tak w wielu tematach, jednak w przypadku antykoncepcji skutki mogą być opłakane. Zapominamy o rozmowie. O szczerej rozmowie odnośnie realnych obaw, potrzeb, wątpliwości, czy oczekiwań. To duży błąd, ponieważ antykoncepcja w Związku to sprawa bardzo istotna. Sprawa, która wymaga pełnej akceptacji obojga. Nie jedynie cichego przyzwolenia.

Poniżej prezentujemy, kilka wskazówek, jak rozmawiać o antykoncepcji w związku i jak uniknąć typowych problemów z tym związanych.

 

Rozmawiamy szczerze – to nie moment na uniki

Szczerość zawsze jest w cenie. W tym wypadku jest jednak niezbędna, aby wypracować rozwiązanie satysfakcjonujące wszystkich. Często jeden z Partnerów niejako godzi się na tą czy inną formę antykoncepcji jedynie z powodu obawy przed złą reakcją drugiej strony. Z naszych doświadczeń, większość takich przypadków stanowią kobiety, na który zostaje niejako zrzucona odpowiedzialność za antykoncepcję w Rodzinie. Prędzej czy później spowoduje to problem, a narastające niezadowolenie może spowodować lawinę kolejnych problemów. Oczekujemy partnerstwa w różnych dziedzinach wspólnego życia – doprowadzajmy do partnerstwa również w kwestiach antykoncepcji.

Narzucanie własnego zdania lub nadmierna pasywność w kwestii antykoncepcji długofalowo się nie sprawdzą. Szczerość i wypracowanie wspólnego rozwiązania to najlepsza droga.
 

Przeanalizujmy sytuację

Od czego zacząć? Najlepiej na spokojnie przeanalizować aktualną sytuację. Poniżej kilka pytań w kwestii antykoncepcji, na których odpowiedzi mogą rozjaśnić sytuację:

  • Czy dotychczas stosowana antykoncepcja jest skuteczna?
  • Czy jest bezpieczna dla zdrowia (o tym często zapominamy)?
  • Czy Oboje jesteście zadowoleni z jej stosowania?
  • Jak zmieniła się Wasza sytuacja od momentu ostatnich decyzji w sprawie antykoncepcji?

To tylko kilka z wielu pytań, które warto zadać. Powyższe to absolutne minimum. Inne zależą od konkretnej sytuacji w jakiej się znajdujecie.
 

Jakie mamy plany?

Warto również zastanowić się, jakie macie plany na przyszłość. Czy rozpoczynacie starania o Nowego Członka Rodziny (wówczas warto zaplanować odstawienie antykoncepcji hormonalnej)? Czy wręcz przeciwnie. Jesteście już na etapie skompletowania pełnej Rodziny i w zasadzie warto zastanowić się nad czymś trwałym i skutecznym? Plany związane z odpowiedzialnym planowaniem Rodziny, a tym samym kwestią antykoncepcji, są ściśle powiązane z szerszym pomysłem na przyszłe lata. Jest to zatem idealny moment, aby na spokojnie zastanowić się, w jakim kierunku podążamy. Co istotne, czy ten kierunek obojgu odpowiada.
 

Jakie mamy ograniczenia?

Istotne jest, aby znać swoje ograniczenia.” Mamy [ilość] dzieci, na kolejne nie mielibyśmy siły” – to najczęstsze ograniczenie, związane ogólnie z niechęcią do posiadania kolejnego dziecka. Są jednak inne ograniczenia, które warto wziąć pod uwagę:

  • ograniczenia finansowe – czy stać nas na jednorazowy większy wydatek, aby zaoszczędzić w przyszłości
  • ograniczenia zdrowotne związane z antykoncepcją – dobra lub zła tolerancja antykoncepcji hormonalnej, uczulenie na lateks etc.
  • ograniczenia zdrowotne związane z ciążą i porodem – kolejna ciąża może być zagrożeniem dla Kobiety, wzrasta ryzyko przekazania choroby genetycznej, etc.
  • inne ograniczenia – chęć za kilka lat poszerzenia Rodziny

 

Jakie mamy opcje?

Warto wypisać i przedyskutować wszystkie dostępne opcje, biorąc pod uwagę powyżej opisane czynniki oraz przebieg wcześniej przeprowadzonych rozmów. Nie należy od razu zamykać się na którąkolwiek opcję, jeśli nie mamy argumentów na poparcie takiej decyzji. Lista „za i przeciw” to bardzo stara metoda rozwiązywania tego typu problemów. Stara nie oznacza nieskuteczna… Warto również taką listę zachować, jeśli planujemy wrócić do tematu za jakiś czas. Będziemy mogli łatwo prześledzić jak zmieniła się nasza sytuacja.
 

Antykoncepcja to proces- nie pojedyncze zadanie

Wbrew pozorom antykoncepcja to proces, który wymaga stałej uwagi, komunikacji i podejmowania świadomych decyzji biorąc pod uwagę szerszą perspektywę. Proces reagowania na zmieniającą się sytuacji, nasze oczekiwania oraz inne wyzwania, które są (lub mogą być) przed nami. Warto zatem cyklicznie wracać do takich rozmów i na bieżącą reagować, jeśli pojawiają się czynniki wpływające na nasze decyzje. Kwestia antykoncepcji zdecydowanie nie jest pojedynczym zadaniem, które po wykonaniu nie wymaga już działań. Chyba, że zamknęliśmy już definitywnie kwestię rozbudowy Rodziny i poddaliśmy się wazektomii. Wówczas rzeczywiście temat może być zamknięty. Choć i od tej reguły są wyjątki 🙂
 

Wspólna edukacja

Wspólna edukacja w dziedzinie antykoncepcji jest kluczowa dla budowania zdrowych relacji w związku. Podczas rozmowy pozwala również na uniknięcie sytuacji, w której jedna strona ma problem ze zrozumieniem podstawowych argumentów drugiej. Trudno bowiem rozmawiać np. o wpływie na zdrowie niektórych środków antykoncepcyjnych, jeśli jeden z rozmówców nie ma pojęcia o tym, iż jakikolwiek wpływ może potencjalnie występować.
 

Antykoncepcja to sprawa wspólna

Podstawowa kwestia, o której pod żadnym pozorem nie można zapominać. Antykoncepcja to sprawa wspólna. Decyzja o wyborze tej czy innej formy również powinna zostać podjęta razem. W końcu wspólnie będziecie ponosić jej konsekwencje (pośrednio lub bezpośrednio)… Nawet, jeśli jeden z Partnerów zakłada, iż jest inaczej…
 

Zobacz również wersję video

Podziel się:
Nie zainteresowało mnieWarte rozwinięciaDobreBardzo dobreNic dodać nic ująć (5 głosów, średnia: 4,20 z 5)
Loading...

Dołącz do dyskusji

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *