Seks po porodzie – co warto wiedzieć?

Seks po porodzie – co warto wiedzieć?

Wokół seksu po porodzie, płodności w tym czasie i opcji w kwestii antykoncepcji, urosło wiele mitów. Warto wiedzieć, jak jest naprawdę, aby uniknąć konsekwencji „wiedzy ludowej”. Zapraszamy do lektury.

 

Kiedy już można?

Na pytanie „kiedy można”, jest bardzo prosta odpowiedź: można wtedy, kiedy Kobieta jest już na to gotowa pod względem fizycznym oraz oboje jesteście gotowi pod względem psychicznym. Tak, drodzy Państwo – oboje.

Ciąża i poród są bez wątpienia wielokrotnie większym przeżyciem dla Partnerki, jednak na mężczyznach również odciska to swoje piętno. W końcu rodzi się nowe Życie, za które wspólnie jesteście odpowiedzialni.

Oboje musicie tego chcieć. Chęć uszczęśliwienia Partnerki / Partnera w tym wypadku nie powinna być jedynym kryterium.
 

Jak wygląda kwestia płodności?

Często powtarzanym mitem jest informacja, że Kobieta, jeśli karmi piersią, nie jest płodna. Oczywiście nie jest to prawda i mówiąc szczerze, nie ma miesiąca, w którym nie słyszymy o tym, że u któregoś z Pacjentów ostatnie dziecko urodziło się w wyniku niespodziewanej ciąży właśnie z tego powodu.

Zdarzają się wręcz takie sytuacje, że Partnerzy przekładali decyzję o wazektomii na okres „po karmieniu”. W międzyczasie dowiadywali się, że będą Rodzicami ponownie.

Mit ten związany jest z tzw. niepłodnością laktacyjną. Która oczywiście występuje. Natomiast niewiele osób zdaje sobie sprawę, że istnieje wiele kryteriów, które należy spełnić, aby niepłodność ta występowała. Między innymi:

  • karmienie wyłącznie piersią,
  • karmienie minimum 100 minut dziennie,
  • bez przerw dłuższych niż 6h.

Takie są wytyczne. W praktyce same wytyczne łatwo złamać. Natomiast każdy organizm jest nieco inny i poleganie na ustandaryzowanej zasadzie nie jest odpowiedzialne.

WHO podaje, że de facto Kobieta jest niepłodna przez pierwsze trzy tygodnie.
 

Ostrożne początki

Z pewnością początki powinny być bardzo delikatne i z dużą dozą cierpliwości. Kobieta może odczuwać dyskomfort lub wręcz ból. Zarówno fizyczny, wynikający z nie do końca zagojonego ciała, jak i ból wynikający z niechęci psychicznej i reakcji obronnej organizmu.

Wszystko przyjdzie z czasem. Z pewnością nie ma po co się spieszyć. Komfort, poczucie bezpieczeństwa i brak odczucia przymusu są tutaj kluczowe.
 

Antykoncepcja od razu

Naszym zdaniem antykoncepcja powinna być wprowadzona od razu, jeśli decydujemy się na współżycie. Powody opisano powyżej. Naprawdę nie ma na co czekać. Oczywiście kwestią dyskusyjną jest stosowanie antykoncepcji hormonalnej. Tym bardziej, że organizm karmiącej Kobiety, po porodzie jest wycieńczony i farmakologia może jeszcze bardziej niż zwykle go obciążyć. Tutaj decyzję należy podjąć analizując swoją konkretną sytuację.
 

Czy to ostatnia ciąża?

Kluczowym pytaniem jest, czy to Wasza ostatnia ciąża. Jeśli tak, warto bardzo poważnie rozważyć wazektomię. Być może od razu. Zanim Partnerka odzyska siły po ciąży i porodzie, Partner będzie już po zabiegu i testach nasienia (8 i 12 tydzień). Dzięki temu zamiast martwić się o antykoncepcję, będziecie mogli cieszyć się sobą i Nowym Członkiem Rodziny. Oczywiście raz jeszcze: musi to być wspólna, przemyślana decyzja.

Podziel się:
Nie zainteresowało mnieWarte rozwinięciaDobreBardzo dobreNic dodać nic ująć (1 głosów, średnia: 5,00 z 5)
Loading...

Dołącz do dyskusji

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *