Przyszłość trwałej antykoncepcji

Przyszłość trwałej antykoncepcji

Zastanawialiście się, jaka przyszłość czeka antykoncepcję? W skali globalnej, ale i lokalnej. Warto chwilę się nad tym pochylić. Zarówno dla nas samych, jak i biorąc pod uwagę wybory, przed jakimi staną nasze dzieci. To wbrew pozorom nie tak odległy horyzont czasowy.

 

Dlaczego doraźne środki się nie sprawdzają

Aktualnie mamy problem z doraźnymi środkami antykoncepcyjnymi. Nie bójmy się tego powiedzieć otwarcie. Mają wiele zalet, ale mają również kilka istotnych wad.

Głównym problemem jest konieczność stałego zabezpieczania się – za każdym razem (lub każdego dnia). Jest to problematyczne zarówno pod kątem logistycznym, jak również obniża w pewnym stopniu (w pewnym dość drastycznie) skuteczność takich metod. Szczególnie, jeśli na skuteczność duży wpływ mają nasze działania (np. mechaniczne).

Przykład prezerwatyw. Korzystając z nich, za każdym razem występuje wiele ryzyk:

  • pęknięcia
  • złego nałożenia
  • braku prezerwatywy (nie zawsze mamy ją pod ręką)
  • złego przechowywania prezerwatywy

Korzystając z tabletek antykoncepcyjnych wcale nie jest lepiej:

  • musimy pamiętać o nich każdego dnia
  • ich wpływ na zdrowie niestety nie jest dobry
  • „dawka dopasowana do kobiety” niestety w praktyce nie istnieje – na rynku mamy ograniczoną ilość preparatów – nigdy nie będą dopasowane do konkretnego organizmu
  • czynniki zewnętrzne mogą wpływać na ich skuteczność

Są to rozwiązania dalekie od ideału.
 

Problem czasu. Coraz więcej spraw automatyzujemy

Nasze życie jest coraz szybsze, a każdy z nas w dalszym ciągu ma te same 24 godziny w dobie. Coraz więcej spraw musimy delegować lub automatyzować. Zwyczajnie nie mamy na nie tyle czasu, ile mieliśmy kiedyś.

Trwałą antykoncepcja to kolejny krok, zdejmujący z naszych barków kolejną czynność, o której musimy pamiętać.Oczywiście nie nadaje się ona do zastosowania w 100% przypadków, jednak tam, gdzie przyszedł już na to czas, powinna być przynajmniej wzięta pod uwagę.

Ten trend z pewnością będzie się pogłębiał.
 

Wazektomia to rozwiązanie warte rozważenia

Właśnie dlatego wazektomia to coraz popularniejsza metoda antykoncepcji. Zabieg nie jest skomplikowany, rekonwalescencja bardzo krótka, a skuteczność bliska 100%.

Co istotne: wazektomia nie wymaga w przyszłości od nas już żadnych działań. Jeśli zabieg został wykonany, testy nasienia potwierdziły brak plemników, wszelkie procedury zostały zachowane, w zasadzie sprawę antykoncepcji w Rodzinie mamy załatwioną.
 

Możliwe warianty na przyszłość

Z pewnością pojawią się w przyszłości kolejne metody. Już teraz słyszymy o tabletkach antykoncepcyjnych dla mężczyzn (co akurat nie jest dobrą wiadomością – szkodzimy zdrowiu kobiet, szukamy rozwiązania, w rezultacie przenosimy te same szkody dla zdrowia na mężczyznę). Słyszymy o czasowych wyłączeniach płodności w postaci specjalnych żeli. Pojawia się również inne koncepcje. To bardzo dobrze. Postęp i innowacja są motorem napędowym w każdej dziedzinie.

Z pewnością trwała antykoncepcja będzie jeszcze szerzej stosowana – z uwagi na bezpieczeństwo i wygodę użycia. Widać to m.in. w statystykach światowych, w których zarówno wazektomia, jak i salpingotomia (trwała antykoncepcja dla kobiet) cieszą się coraz większą popularnością.
 

Świadomość i odpowiedzialność za własne decyzje

Często pojawia się zarzut, że wazektomia i inne metody trwałej antykoncepcji są złe, ponieważ Pacjent zawsze może zmienić zdanie.

Oczywiście taka możliwość zawsze istnieje, jednak:

  • można odwrócić taki zabieg (przynajmniej wazektomię) na co najmniej kilka sposobów
  • promil osób, które jednak zmienią zdanie jest naprawdę mikroskopijny – zaufajmy jednak ludziom i ich decyzjom. Zaufajmy, że mogą podejmować własne decyzje i brać za nie odpowiedzialność. Nie próbujmy przeżyć życia za kogoś innego.

Warto również pamiętać o istotnej kwestii: trwała antykoncepcja nie ma na celu spowodowania, iż nagle wszyscy przestaniemy posiadać dzieci. Ma ona nam pomóc w odpowiedzialnym planowaniu rodziny.
 

Przyszłość jest już dziś

Przyszłość zaczyna się dziś. Większość aspektów poruszonych w tym artykule już się dzieje. To od nas zależy, czy będziemy śmiało patrzyć w przyszłość, czy zostaniemy w miejscu. Jeśli to już TEN moment, zapraszamy na zabieg 😊

Podziel się:
Nie zainteresowało mnieWarte rozwinięciaDobreBardzo dobreNic dodać nic ująć (3 głosów, średnia: 4,67 z 5)
Loading...

Dołącz do dyskusji

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *