Skuteczność różnych metod antykoncepcji [Aktualizacja 2021]

Skuteczność różnych metod antykoncepcji [Aktualizacja 2021]

02-07-2021 /Antykoncepcja/ /O wazektomii/

W poniższym artykule skupimy się na przedstawieniu realnej skuteczności poszczególnych form antykoncepcji stosowanych w Polsce.

 

Skala czasu

Skuteczność najczęściej podawana jest w ujęciu procentowym w skali ilości użyć danego środka lub w skali roku. Istnieje niewielka ilość opracowań, które pokazują skuteczność w dłuższej perspektywie czasowej, czyli tym, co Zainteresowanego najbardziej interesuje. Musimy również wziąć pod uwagę, że w czasie zmieniają się również warunki zewnętrzne i nasze zwyczaje. Zmieniamy się również my sami.

Dłuższy czas, niższa skuteczność

Warto sobie uświadomić, że dłuższy czas stosowania danego środka antykoncepcyjnego (szczególnie w przypadku pigułek, prezerwatyw czy środków plemnikobójczych) powoduje zwiększenie szans na jego zawodność. Jest to szczególnie istotne przy środkach wymagających za każdym razem wykonania dodatkowych czynności ze strony Stosującego. Nie zawsze wszystko pójdzie po naszej myśli. Czasem zmienią się warunki zewnętrzne, czasem zwyczajnie popełnimy jakiś błąd.
 

 

Przykłady problemów ze skutecznością

W przypadku prezerwatyw, zakładana skuteczność dotyczy prawidłowego zastosowania. Tymczasem okazuje się, że wielokrotnie są one stosowane w sposób nieprawidłowy. Częste problemy to np. nieprawidłowe nałożenie, uszkodzenie mechaniczne podczas nakładania lub samego stosunku, czy też uszkodzenia powstałe podczas transportu (powstałe np. na skutek przetarcia przy długotrwałym przenoszeniu w portfelu). Długoterminową skuteczność tej metody obniża również konieczność każdorazowego posiadania tego środka. Zdarzają się przecież przypadki po prostu braku prezerwatywy. Jeśli traktujemy je jako główny środek antykoncepcji, musimy wziąć to pod uwagę oceniając jego długoterminową skuteczność.
W przypadku antykoncepcji hormonalnej, a w szczególności w przypadku tabletek, mamy dokładnie tę samą sytuację. Na długoterminową skuteczność tej metody wpływa bardzo dużo czynników zewnętrznych takich jak: zapomnienie wzięcia tabletki, czy wręcz nie możność wykupienia leku. W przypadku leków hormonalnych należy też wziąć pod uwagę stan naszego organizmu (np. zażycie dużej ilości alkoholu), który również w szczególnych przypadkach może obniżyć skuteczność działania tego typu zabezpieczenia.

problemy-skutecznosc-antykoncepcji

Doskonałe wykorzystanie a typowe wykorzystanie

W przypadku wykorzystania tego typu metod, literatura rozróżnia dwa przypadki: doskonałe wykorzystanie oraz typowe wykorzystanie. Zasadnicza różnica i problemy z tym związane zostały już niejako zasygnalizowane w poprzednich akapitach.
Doskonałe wykorzystanie – jest to miara technicznej skuteczności każdej metody, ale tylko wtedy, gdy metodę tę stosuje się systematycznie i dokładnie tak, jak określono. Kilku procentom Par, jeśli w ogóle, udaje się uzyskać niezawodną skuteczność środków antykoncepcyjnych, zwłaszcza w dłuższym okresie czasu.
Typowe wykorzystanie – jest to norma, odzwierciedlająca efektywność każdej metody antykoncepcji wybieranej przez przeciętna Parę, która nie zawsze stosuje tę metodę poprawnie czy konsekwentnie.
 

 

Jak wygląda to przy wazektomii, salpingotomii i innych stałych metod

W tym przypadku nie możemy mówić o typowym i doskonałym wykorzystaniu, ponieważ zakładając, że procedura przebiegła pomyślnie – została sprawdzona i nie ma powikłań, w dalszej perspektywie nie ma udziału czynnika ludzkiego, nie występują lub występują w bardzo niewielkiej (promile) ilości szanse na zewnętrzne, nieświadome działanie, które mogłoby zakłócić skuteczność tych metod. To ogromna przewaga tego typu metod. Nie mając czynników zmiennych, mamy większą pewność, że metoda nigdy nie zawiedzie.

Porównajmy wszystkie metody

Poniżej prezentujemy wykresy przedstawiające długoterminową skuteczność omawianych metod antykoncepcji:
 

 

Po 10 latach szansa na zajście w ciążę przy stosowaniu prezerwatyw wynosi około 90% !!! W przypadku innych doraźnych metod wcale nie jest lepiej. Wnioski pozostawiamy naszym Czytelnikom.

Dodatkowa literatura

1. „What Are the Real Odds That Your Birth Control Will Fail?” [http://io9.com/what-are-the-real-odds-that-your-birth-control-will-fai-1634707739]
2. Raport autorstwa profesora Jamesa Trussela, dotyczący zawodności środków antykoncepcyjnych w USA – http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3638209/
3. Wizualizacje autorstwa Gregora Aischa i Billa Marsha, przedstawiające dane dotyczące stosowania środków antykoncepcyjnych w USA – http://www.nytimes.com/interactive/2014/09/14/sunday-review/unplanned-pregnancies.html?_r=0

Podziel się:
Nie zainteresowało mnieWarte rozwinięciaDobreBardzo dobreNic dodać nic ująć (6 głosów, średnia: 5,00 z 5)
Loading...

Komentarze

Jan 30-06-2017 -Odpowiedz

Warto to pokazywać na lekcjach wychowania seksualnego, bo potem dzieciaki dorastają i myślą, że kalendarzyk ich zbawi od ciąży...

Alina 30-06-2017 -Odpowiedz

Czyli wychodzi na to, że wszystkie doraźne metody są kiepskie...

Pihh 14-08-2017 -Odpowiedz

W długiej perspektywie o jakiejkolwoek antykoncepcji można rozmawiać tylko w zakresie werji trwałej.

    Coś w tym jest. Mając już skompletowaną Rodzinę naprawdę nie ma nad czym się zastanawiać☺

MartS 05-07-2021 -Odpowiedz

Przede wszystkim każda antykoncepcja, która polega na stałym lub doraźnym działaniu człowieka jest zawodna. A to się zapomni tabletki, a to prezerwatywa pęknie, albo będzie źle założona. Dla osób, które mają rodzinę, wazektomia albo podwiązanie jajowodów. Niestety podwiązania w PL chyba zrobić nie można.

    Człowiek jest tu rzeczywiście najsłabszym ogniwem. Salpingotomia aktualnie w PL raczej nie jest wykonywana na życzenie.

Arek 03-08-2021 -Odpowiedz

Po wazektomi nie ma jakiś problemów z plemnikami? przecież one zostają w nasieniowodach i tam dochodzi do samoistnego wydalenia. Teraz jak to ma się do zdrowia oraz sex.

    Tutaj znajduje się komplet informacji: https://wazektomiablog.com/co-sie-dzieje-z-plemnikami-po-wazektomii/

Dołącz do dyskusji

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *