Antykoncepcja po porodzie

Antykoncepcja po porodzie

Seks i antykoncepcja po porodzie to niestety temat, w którym pojawia się wiele nieścisłości i niedomówień. W niniejszym artykule zajmiemy się kwestią antykoncepcji po porodzie. Czy można ją stosować, jaką stosować, jak stosować?

 

Zaczynamy od razu

Plan na antykoncepcję powinniśmy opracować i wdrożyć od razu. Wbrew powszechnej opinii, nawet podczas karmienia piersią Kobieta może być płodna i może zajść w kolejną ciążę. Jeśli taki jest plan, w porządku. W znakomitej jednak większości ciąże „jedna po drugiej” są dziełem przypadku i niedoinformowania. Założenia, że na 100% nie można w tym okresie zajść w ciążę.

Jest to związane z tzw. niepłodnością laktacyjną. Która oczywiście występuje. Natomiast niewiele osób zdaje sobie sprawę, że istnieje wiele kryteriów, które należy spełnić, aby niepłodność ta występowała. M. in. karmienie wyłącznie piersią. Minimum 100 minut dziennie. Bez przerw dłuższych niż 6h. Takie są wytyczne. W praktyce same wytyczne łatwo złamać. Natomiast każdy organizm jest nieco inny i poleganie na ustandaryzowanej zasadzie nie jest odpowiedzialne. I zupełnie niepotrzebne.
 

Czy była to ostatnia ciąża?

Podstawowym pytaniem, jakie powinniśmy sobie zadać to kwestia, czy jest to ostatni poród, jaki planujemy. Jeśli tak, powinniśmy kierować się raczej w stronę trwałej antykoncepcji, jak np. wazektomii. Metody doraźne albo są mało skuteczne, albo mogą źle wpływać na zdrowie Kobiety (najczęściej to Kobiety stosują antykoncepcję). Jaki jest sens przez kolejne 20 lat każdego dnia wprowadzać do swojego organizmu kolejne dawki hormonów? Jaki jest sens przez kolejne 20 lat za każdym razem szukać prezerwatyw w szufladzie i modlić się, aby się nie uszkodziły? Na marginesie, warto zapoznać się ze statystykami stosowania prezerwatyw w długim okresie czasu przy typowym użyciu.

Trwałą metoda antykoncepcji to pewność, że nic nieprzewidzianego się nie wydarzy. To również wygoda. Po zabiegu nic już nie trzeba robić. Nasze bezpieczeństwo nie zależy od tego, czy weźmiemy pigułkę lub czy znajdziemy paczkę prezerwatyw w szufladzie. Ono po prostu jest. Nie wymaga dodatkowych działań. Nie trzeba jej również okresowo odnawiać.
 

Chcemy kolejnych dzieci

Jeśli planujecie kolejne dzieci warto dobrze przemyśleć metodę i okres stosowania doraźnych metod antykoncepcji.

Te mniej skuteczne mogą za Was podjąć decyzję o czasie, kiedy chcecie mieć kolejne dziecko. Po prostu w pewnym momencie nie zadziałają. Szczególnie, że większość z nas stosuje antykoncepcję w odniesieniu do typowego użycia (zakładającego niedoskonałość naszych działań). Większość środków antykoncepcji doraźnej opiera swoje statystyki skuteczności na tzw. doskonałym użyciu.

Te bardziej ingerujące w zdrowie, mogą spowodować trwałe zmiany, które w dłuższej perspektywie doprowadzą do tego, że z różnych przyczyn nie będziecie już chcieli lub mogli zdecydować się na kolejne dziecko. Wbrew pozorom niepłodność to również spory problem w skali całego społeczeństwa.
 

Tak, czy inaczej warto rozważyć wazektomię

Nawet jeśli zastanawiacie się nad kolejnym dzieckiem, warto choć wziąć pod uwagę wazektomię. Nawet jeśli nie w tym momencie, można podjąć decyzję i zaplanować działania po narodzinach kolejnego członka Rodziny. Tak czy inaczej warto mieć plan. Jak w przypadku wielu innych kwestii, jeśli jesteśmy odpowiednio przygotowani, mało spraw nas zaskoczy. Jeśli nie jesteśmy, istnieje duża szansa, że los sam podejmie za nas decyzję. Niekoniecznie taką, jaką byśmy długofalowo preferowali.

Podziel się:
Nie zainteresowało mnieWarte rozwinięciaDobreBardzo dobreNic dodać nic ująć (1 głosów, średnia: 5,00 z 5)
Loading...

Dołącz do dyskusji

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *