Światowy Dzień Antykoncepcji: 5 spraw, o których nie wiesz w kwestii antykoncepcji.

swiatowy-dzien-antykoncepcji

Światowy Dzień Antykoncepcji: 5 spraw, o których nie wiesz w kwestii antykoncepcji.

27-09-2019 /Antykoncepcja/ /O wazektomii/

26-09-2019 obchodziliśmy Światowy Dzień Antykoncepcji. Z tej okazji przygotowaliśmy 5 ciekawostek związanych z antykoncepcją, o których możesz nie wiedzieć.

Prezerwatywy nie są aż tak skuteczne

Prezerwatywy powszechnie uważane są za skuteczną metodę antykoncepcji. Przy doskonałym użyciu ich skuteczność oceniana jest na powyżej 95%. I jest to prawda… Kluczowa jest jednak informacja „przy doskonałym użyciu”. Na potrzeby oceny skuteczności istnieją bowiem dwa rodzaje użycia, jeśli chodzi o środki antykoncepcyjne: doskonałe użycie oraz typowe użycie.

Doskonałe wykorzystanie – jest to miara technicznej skuteczności metody, ale tylko wtedy, gdy metodę tą stosuje się systematycznie i dokładnie tak, jak określono. Kilku procentom Par, jeśli w ogóle, udaje się uzyskać niezawodną skuteczność środków antykoncepcyjnych, zwłaszcza w dłuższym okresie czasu. Technicznie jest to bardzo trudne do osiągnięcia w przypadku prezerwatyw,

Typowe wykorzystanie – jest to norma, odzwierciedlająca efektywność każdej metody antykoncepcji wybieranej przez przeciętna Parę, która nie zawsze stosuje tę metodę poprawnie czy konsekwentnie. Przykładowe odstępstwa od doskonałego użycia: noszenie prezerwatywy w portfelu, złe przechowywanie na etapie transportu, nie prawidłowe założenie, etc.

Jak wypadają prezerwatywy jeśli chodzi o typowe użycie na przestrzeni 10 lat? Szanse na zajście w ciążę wynoszą ponad 80%. Zaskoczeni? Ile razy w Waszym życiu, akurat nie mieliście prezerwatywy pod ręką, spadła ona przy wyjęciu z opakowania, zsunęła się podczas stosunku, czy leżała długo w szufladzie „ale jest lepsza niż żadna”? Typowe użycie, jak sama nazwa wskazuje jest „typowe” – najczęściej właśnie takie.

Istnieje pewna metoda dla mężczyzn

Często (na szczęście ta liczba spada z roku na rok) spotykamy się z mitem, że mężczyźni tak naprawdę nie mają żadnych alternatyw poza prezerwatywami i dlatego długofalowo polegają na kobietach w kwestii antykoncepcji. Istnieje metoda pewna, niezależna od doskonałego, czy typowego użycia – jest nią wazektomia.

Kobiety również mają swoją wazektomię

Ten punkt można rozumieć na dwa sposoby.

Istnieje metoda podwiązania jajowodów – salpingotomia. Jest znacznie bardziej skomplikowana niż wazektomia, jednak jej skuteczność jest zbliżona. W Polsce stosowana jest bardzo rzadko, jedynie w uzasadnionych przypadkach. Nie jest dostępna prywatnie „od ręki”.

Wazektomia sama w sobie może być traktowana jako antykoncepcja dla kobiet. Przy założeniu, że jesteśmy w stałym związku, posiadamy jednego Partnera seksualnego. Jeśli jest po wazektomii, oboje jesteście zabezpieczeni.

Rodzaj antykoncepcji wpływa na jakość seksu

Z pozoru może się to wydawać dziwne, jednak na podstawie rozmów z naszymi Pacjentami na przestrzeni lat, widzimy znaczne różnice. Na jakość seksu mogą wpłynąć ujemnie np. zmiany w gospodarce hormonalnej kobiet zażywających tabletki antykoncepcyjne. To jednak jedynie pół prawdy. Na jakość seksu najbardziej wpływa nasza psychika, nasze nastawienie i poczucie bezpieczeństwa. Decydując się na pewną metodę, w pełni skupiamy się na przyjemności nie mając z tyłu głowy ciągłego pytania” „a co jeśli antykoncepcja zawiedzie”…

Masz znacznie większy wybór

Kiedyś powszechnie uważano, że w kwestiach antykoncepcji w zasadzie nie ma wyboru. Jeśli chcemy doraźnej wersji, mamy prezerwatywy. Jeśli stałej mamy tabletki antykoncepcyjne. To jednak drastycznie się zmienia. Pojawiają się kolejne metody i sposoby antykoncepcji, zarówno dla kobiet i mężczyzn. To bardzo pozytywne zjawisko (o ile nowe metody są bezpieczne dla zdrowia, a nie zawsze tak jest), ponieważ wolność wyboru jest jednym z naszych podstawowych praw. Każda sytuacja jest nieco inna i nie da się z góry założyć, że jedna metoda antykoncepcji będzie idealna dla wszystkich i w każdym okresie ich życia.

Dzień królika

26-09 to również Światowy Dzień Królika. Chyba powiązania nie będziemy tłumaczyć 🙂

Podziel się:
Nie zainteresowało mnieWarte rozwinięciaDobreBardzo dobreNic dodać nic ująć (2 głosów, średnia: 5,00 z 5)
Loading...

Dołącz do dyskusji

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *