Prima Aprilis przed nami, ale antykoncepcja to poważna sprawa

Prima Aprilis przed nami, ale antykoncepcja to poważna sprawa

W poniedziałek mamy Prima Aprilis. My również zastanawialiśmy się nad żartem z tej okazji, jednak doszliśmy do wniosku, że antykoncepcja i odpowiedzialne planowanie Rodziny to sprawa dosyć poważna. Niestety (zbyt) często jednak obracana w żart i traktowana z dużą dozą humoru. Oczywiście również jesteśmy zdania, że z każdej sprawy można się odrobinę pośmiać, jednak często niewinne śmiechy zmieniają się bagatelizowanie tej kwestii. Szczególnie niestety przez mężczyzn. W większości w sytuacji, w której całą odpowiedzialność za antykoncepcję w związku ponosi kobieta.

Antykoncepcja to nie tylko recepta raz w miesiącu i święty spokój. Konsekwencje źle dobranej lub nie stosowanej żadnej formy antykoncepcji mogą wiązać się z… wieloma zmianami w życiu.

Odpowiedzialność: nowy Członek Rodziny

Podstawowa konsekwencja zawodnej antykoncepcji jest znana wszystkim: ciąża. Często rozmawiamy z Pacjentami, którzy mają już dzieci (niezależnie, czy je planowali, czy też nie) i większość wskazuje jedną istotną kwestię: przed pojawieniem się nowe Członka Rodziny (szczególnie pierwszego) tak naprawdę nikt nie zdaje sobie w pełni sprawy, jak duża jest to zmiana i nadchodząca z tym odpowiedzialność.

Zdrowie dziecka: wady genetyczne

Są jednak kwestie, o których mówi się znacznie rzadziej. Na przykład ryzyko przeniesienia ciężkich wad genetycznych występujących w rodzinie. Start w nowe życie z takim obciążeniem może być nie do udźwignięcia zarówno dla dziecka, jak i jego rodziców. Osoby obarczone takim ryzykiem powinny mieć świadomość, że w ich przypadku przemyślany wybór skutecznej antykoncepcji jest podwójnie ważny.

Zdrowie Partnerki: hormony nie zapominają

Ta kwestia powoli się zmienia. Szczególnie, jeśli chodzi o świadomość zagrożeń, jakie niesie za sobą długoletnia ingerencja w gospodarkę hormonalną. W rozmowach z Pacjentami obserwujemy znaczny wzrost podania zdrowia Partnerki jako głównego powodu wyboru wazektomii. To cieszy, jednak jest jeszcze wiele pracy i edukacji do wykonania.

Aktualna Rodzina: sytuacja może się zmienić

Niechciana ciąża to również ogromna zmiana dla pozostałych Członków Rodziny. To więcej wysiłku, obowiązków i odpowiedzialności dla każdego. Wbrew pozorom jest to ogromna zmiana również dla starszego rodzeństwa. Warto mieć to na uwadze.

Potrzebna zmiana podejścia

Polacy sami zaczęli edukować się w kwestiach antykoncepcji. Obserwujemy znaczny wzrost ich świadomości. Jednak pamiętajmy, że nasza grupa statystyczna to jedynie wycinek społeczeństwa. Wycinek, który mając świadomość olbrzymiej odpowiedzialności, zdecydował się na działanie, nie na bierne oczekiwanie co życie przyniesie.

A Ty, do której grupy należysz?

Podziel się:
Nie zainteresowało mnieWarte rozwinięciaDobreBardzo dobreNic dodać nic ująć (2 głosów, średnia: 5,00 z 5)
Loading...

Dołącz do dyskusji

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *