Stres przed niechcianą ciążą – jak pomóc Partnerce

Stres przed niechcianą ciążą – jak pomóc Partnerce

10-09-2021 /Pytania i odpowiedzi/

Stres przed niechcianą ciążą to problem bardzo złożony. Stroną, która najczęściej go odczuwa jest Kobieta. Jednak jest to problem, który dotyczy obojga Partnerów i tak powinien być rozpatrywany. Poniżej prezentujemy kilka porad dla mężczyzn (na podstawie rozmów z naszymi Pacjentami), jak pomóc Partnerce w trudnych chwilach.

 

Poczucie bezpieczeństwa to podstawa

Stres ma podłoże psychologiczne. Zapewnienie wsparcia Partnerce jest najważniejsze. Nie wolno ograniczać się do poklepania po plechach i stwierdzenia „będzie dobrze”. Związek dwojga ludzi musi opierać się na wzajemnej pomocy i zrozumieniu. Rozumieniu i reagowaniu również na problemy Drugiej Połówki. Zapewnijmy Partnerce poczucie bezpieczeństwa, pokażmy, że można na nas liczyć i że wspieramy Ją w trudnych momentach.
 

Rozmowa i znalezienie źródła problemu

Nie bójmy się rozmawiać. Aby zidentyfikować źródło każdego problemu, potrzebne są dane. Wspólne rozmowy pokażą, co jest powodem aktualnej sytuacji. Bardzo często Partnerzy na początku nie są w stanie wskazać źródeł niepokoju. Rozmowy pozwolą na dojście do sedna problemu, a w rezultacie do podjęcia działań zmierzających do jego rozwiązania.
 

Odpowiednia wiedza z zakresu antykoncepcji

Jeśli strach wynika bezpośrednio z powodu stosowania mniej skutecznych metod antykoncepcji, warto pomyśleć nad ich zmianą. Nowoczesne metody pozwalają niemal do zera obniżyć szanse na niechcianą ciążę. Co jednocześnie przekłada się na obniżenie stresu. Jeśli posiadamy już taką ilość dzieci, jaką planowaliśmy, warto zastanowić się nad wazektomią. Dzięki temu nie tylko podniesiemy skuteczność naszej antykoncepcji, ale również zdejmiemy z Partnerki ciężar konieczności bycia odpowiedzialną za tę kwestię.
 

Może to już ten moment

Jeśli nie posiadamy jeszcze dzieci, być może warto przeanalizować, czy czasem nie jest to już „ten” moment. Warto dłużej się nad tym zastanowić. Najczęściej nigdy nie ma idealnego momentu. Zawsze coś stoi na przeszkodzie. Może w tym właśnie tkwi problem – w tych drobnych rzeczach z pozoru nie do wyeliminowania. Może po prostu przyszedł czas na poszerzenie Rodziny.
Wielu naszych Pacjentów wskazuje, iż źródłem stresu nie tyle był strach przed ciążą, a poczucie niepewności i brak konkretnych planów na przyszłość.
 

Antykoncepcja to sprawa obojga Partnerów

Kluczową sprawą, którą warto raz jeszcze podkreślić jest fakt, że jest to sprawa obojga Partnerów. Sprawa, której nie powinno się bagatelizować i którą powinno się jak najszybciej zająć… wspólnie. Rodzina to sprawa wspólna, jej przyszłość, czy to we dwójkę, czy w większej ilości, również…

Podziel się:
Nie zainteresowało mnieWarte rozwinięciaDobreBardzo dobreNic dodać nic ująć (4 głosów, średnia: 5,00 z 5)
Loading...

Komentarze

J. 02-02-2018 -Odpowiedz

Do momentu kiedy panowie nie rodzicie nie wiele rozumiecie. Ale zgadzam sie ze tozmowa jest wazna

    Nie oszukujmy się. W tej kwestii, Panowie mogą wesprzeć swoje Partnerki i postarać się im pomóc jak najlepiej potrafią. Nie mogą urodzić, ale mogą np. przejąc sprawę antykoncepcji w związku.

Anna 02-02-2018 -Odpowiedz

Warto też się zastanowić, ile tego stresu de facto Panowie generują...

Anna 02-02-2018 -Odpowiedz

Panowie, przede wszystkim uświadomcie sobie, że to nie jest problem tylko jednej strony.

Dołącz do dyskusji

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *