Czy to czas na zmianę antykoncepcji? 5 częstych sygnałów.

Czy to czas na zmianę antykoncepcji? 5 częstych sygnałów.

29-09-2023 /Antykoncepcja/

Zmiana stosowanej antykoncepcji to poważny krok. Warto wykonać go świadomie. Z rozmów z Pacjentami, którzy przychodzą do nas na wazektomię widzimy, iż często decyzja była pewnym procesem. Dojrzewającym przez dłuższy czas. Nawet jeśli kwestia zmiany nie była podejmowana wprost, pojawiały się pewne symptomy, iż czas pomyśleć na modyfikacją aktualnych rozwiązań. W dzisiejszym artykule zajmiemy się 5 pięcioma najczęstszymi symptomami, które mogą wskazywać, iż warto przynajmniej usiąść i chwilę zastanowić się, czy to nie czas na zmiany. Każdy ma nieco inną hierarchię wartości, także kwestie zostały ułożone w sposób losowy. Dla każdego ważne będzie coś innego.

 

Problemy ze zdrowiem

To kwestia bardziej złożona niż na początku mogłoby się wydawać. W tym wypadku mamy do czynienia przynajmniej z kilkoma sytuacjami:

  • problemami zdrowotnymi Partnerki związanymi ze stosowaniem antykoncepcji hormonalnej,
  • problemami alergicznymi Partnera w przypadku stosowania prezerwatyw,
  • potencjalnymi daleko idącymi zmianami, które mogłaby przynieść kolejna ciąża i poród (np. znaczne pogorszenie wzroku Partnerki),
  • choroby przewlekłe, które mogłyby negatywnie wpłynąć na przebieg ciąży.

 

Stres i uczucie niepewności

Stres niestety towarzyszy nam wszędzie. Poczucie niepewności i obawa przed nieplanowaną ciążą może jednak nie tylko zniszczyć życie seksualne, ale negatywnie odbić się na całym naszym funkcjonowaniu. Częste powodu stresu związane z antykoncepcją:

  • skuteczność (szczególnie w przypadku metod uważanych za bardziej zawodne),
  • czas potrzebny na obsługę,
  • medyczne konsekwencje stosowania,
  • obniżenie przyjemności czerpanej z seksu.

 

Problem doraźności

W przypadku osób, które lubią mieć wiele rzeczy zaplanowanych, doraźne formy antykoncepcji są trudnym orzechem do zgryzienia. Wymagają dodatkowe planowania, posiadają kilka kwestii losowych (mniej zależnych od nas, jak np. sposób ich transportu, czy przechowywania przed sprzedażą), których skutkom ciężko przeciwdziałać. Zawsze może zdarzyć się sytuacja, iż akurat nie posiadamy środka kiedy najbardziej jest on potrzebny.
 

Rodzina w komplecie

Kiedy mamy już Rodzinę w komplecie (jaka by ona nie była), warto zastanowić się, czy nie jest to czasem moment na zmianę antykoncepcji. Zmianę na bardziej trwałą formę, nie wymagającą cyklicznych działań. Szczególnie po czasach covid-19 obserwujemy, iż wiele Par przeanalizowało sytuację i podjęło ostateczna decyzję, iż ich Rodzina jest już w komplecie. W związku z tym zgłosili się na wazektomię.
 

Inny punkt widzenia Partnera / Partnerki

Do seksu potrzeba dwóch osób. To sprawa wspólna. Konsekwencje nieplanowanej ciąży to również sprawa wspólna. Tym bardziej sprawy związane z wyborem tej czy innej formy antykoncepcji powinny być podejmowane w zgodzie z oczekiwaniami i poglądami obojga Partnerów. Jeśli aktualna forma zabezpieczenia, któremuś z Was nie pasuje, warto czym prędzej usiąść i wypracować rozwiązanie satysfakcjonujące obie strony.
 

Najlepsza antykoncepcja to taka, która odpowiada Waszym potrzebom

Warto również pamiętać, iż kwestia antykoncepcji to sprawa indywidualna (z punktu widzenia Pary). Powinniśmy opierać się na dwóch czynnikach:

  • skuteczności,
  • własnych preferencjach.

Opinie innych, porady, decyzje, które podjęli znajomi. Wszystkie te kwestie możemy wziąć pod uwagę. Jednak w niewielkim zakresie. Wychodźmy z założenia, iż forma antykoncepcji ma pasować przede wszystkim nam samym. Nie całemu otoczeniu. Konsekwencje wyboru spływają na nas, decyzja zatem również w 100% powinna być nasza.
 

Zobacz również wersję video

Podziel się:
Nie zainteresowało mnieWarte rozwinięciaDobreBardzo dobreNic dodać nic ująć (jeszcze nie ma wyników)
Loading...

Dołącz do dyskusji

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *