Nastawienie psychiczne do zabiegu wazektomii – kilka wskazówek

Nastawienie psychiczne do zabiegu wazektomii – kilka wskazówek

12-05-2023 /O wazektomii/ /Oczami pacjenta/

Z tysięcy rozmów przeprowadzonych z Pacjentami oraz obserwacji wielu różnych sytuacji w naszych gabinetach, widzimy jak wielu Pacjentów jest mocno zdenerwowanych przed zabiegiem. Po wazektomii przyznają, iż było to nieuzasadnione, ale emocje to coś, nad czym trudno jest zapanować. Panom szczególnie w kwestii ich „męskości”. W niniejszym artykule zebraliśmy kilka porad, jak przygotować się do zabiegu od strony nastawienia.

 

Odpowiednia wiedza wstępna

Wiedza to podstawa. Jeśli na etapie podejmowania decyzji pozyskaliśmy komplet informacji na temat metody, jej zalet, wad, korzyści i przeciwwskazań, wiemy doskonale, dlaczego zdecydowaliśmy się na zabieg. Jeśli mamy wątpliwości co do szczegółów, nawet w tym momencie warto zajrzeć na:

Dostępny jest szereg szczegółowych opisów oraz setki filmów w tym temacie. Zawsze warto wiedzieć więcej niż mniej. Najczęściej najbardziej obawiamy się nieznanego 😊
 

Konsultacje

Jeśli mamy wątpliwości, których Internet nie rozwieje, warto skontaktować się z kliniką i zadać pytanie bezpośrednio. Obsługa chętnie odpowie na wszelkie pytania. Bardziej skomplikowanymi kwestiami medycznymi zajmą się lekarze pracujący w CPR. Zawsze zachęcamy do zadawania pytań tak, aby decyzja o wazektomii była świadoma i podjęta na podstawie jak najszerszej wiedzy zarówno o metodzie, przebiegu zabiegu wazektomii, jak i postępowaniu przed i po.
 

Świadomość korzyści

Tuż przed zabiegiem wielu naszych Pacjentów (nawet jeśli starają się tego nie okazywać) jest mocno zdenerwowana. Stresu przed wazektomią prawdopodobnie nie da się zminimalizować do zera. Warto jednak pamiętać, dlaczego to robimy. Jakie korzyści z tego będą płynęły dla nas, dla naszej Partnerki oraz całej naszej Rodziny.
 

15 minut i po strachu

Najczęściej schemat wygląda następująco:

  • Pacjent przybywa do kliniki (lekko zestresowany),
  • przebiera się i kładzie na stole (z pewną niepewnością),
  • ucinamy (to jedyne co ucinamy w trakcie zabiegu 😊) sobie przyjemną rozmowę podczas zabiegu,
  • po kilkunastu minutach Pacjent jest często wręcz zdziwiony, że to już koniec,
  • wazektomia wykonana 😊

 

Daj zejść emocjom

Istotna kwestia, o której warto pamiętać. Jeśli stres przed zabiegiem był duży, dajmy chwilę organizmowi na zejście emocji. Jeśli sami wracamy autem do domu, przez 5 minut dajmy organizmowi się uspokoić, odetchnąć i przystosować do nowej rzeczywistości – właśnie wykonaliśmy milowy krok w bardzo istotnym dla naszej Rodziny kierunku. Odetchnijmy i w drogę.
 

Gratulujemy

Kiedy emocje już zejdą ich miejsce zastępuje duma z podjętej odpowiedzialnej decyzji. Gratulujemy, zabieg wykonany. Te kilka chwil stresu zwróci się w przyszłości prawdopodobnie kilkaset razy w postaci braku strachu związanego z nieplanowaną ciążą, zdrowiem Partnerki, ryzykiem przekazania choroby genetycznej i wielu innych.

Podziel się:
Nie zainteresowało mnieWarte rozwinięciaDobreBardzo dobreNic dodać nic ująć (jeszcze nie ma wyników)
Loading...

Dołącz do dyskusji

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *