Wazektomia – antykoncepcja dla mężczyzn, dla kobiet, czy dla Rodziny?

Wazektomia – antykoncepcja dla mężczyzn, dla kobiet, czy dla Rodziny?

10-03-2023 /Antykoncepcja/ /O wazektomii/

Wazektomia naturalnie kojarzy się z antykoncepcją dla mężczyzn. Nie ma w tym niczego dziwnego – w końcu sam zabieg przeprowadzany jest u Panów. Warto jednak zastanowić się, czy wazektomia w szerszym rozumieniu nie jest w istocie antykoncepcją również dla Pań. A w zasadzie dla całej Rodziny.

 

Definicja antykoncepcji

Składając kilka współistniejących definicji w całość, możemy powiedzieć, że: antykoncepcja to zbiór metod i środków służących zapobieganiu ciąży – kontroli płodności. Są to metody zmniejszające ryzyko nieplanowanego poszerzenia Rodziny. Celowo używamy stwierdzenia Rodziny, ponieważ antykoncepcja nie dotyczy wyłącznie pojedynczej osoby. Istotne jest również, iż powodzenie wybranej metody bezpośrednio oddziałuje nie tylko na pojedynczą osobę stosującą daną metodę, ale również na innych (Partnera / Partnerkę, założoną już Rodzinę).
 

Kogo zabezpiecza antykoncepcja

Kwestia tego, kogo dotyczy antykoncepcja jest tutaj kluczowa. Czy wazektomia wykonana na Głowie Rodziny zabezpiecza tylko jego? Czy czasem nie powoduje, iż Partnerka również może zrezygnować z innych form antykoncepcji? Mając przy tym świadomość, iż jej szanse na nieplanowaną ciążę w ten sposób nie wzrastają.

Analizując popularny układ Rodziny 2+2. Czy zaplanowanie posiadania dwójki dzieci, dotarcie do tego punktu i decyzja o zastosowaniu trwałej formy antykoncepcji nie wpływa na całą Rodzinę? Oczywiście wpływa. Czy zabezpiecza całą Rodzinę przed skutkami nieplanowanej ciąży? Oczywiście tak.
 

Wazektomia z punktu widzenia mężczyzny

Z punktu widzenia Mężczyzny wazektomia to dosyć prosta kwestia:

 • blokuje dostęp plemników na zewnątrz,
 • pozwala na większość radość z seksu,
 • redukuje stres,
 • pozwala zamknąć pewne etapy.

 

Wazektomia z punktu widzenia kobiety

Z punktu widzenia Kobiet (Partnerek) wazektomia również spełnia wymagania skutecznej antykoncepcji. Ma również kilka dodatkowych plusów.

 • oczywiście zapobiega nieplanowanej ciąży,
 • pozwala na rezygnację z antykoncepcji hormonalnej (jeśli taka była stosowana). Często z bardzo pozytywnym wpływem na zdrowie i ogólne samopoczucie.
 • redukuje stres przed niechcianą ciążą,
 • pozwala na czerpanie większej radości z seksu.

 

Wazektomia i jej wpływ na całą Rodzinę

Jak sytuacja wygląda w ujęciu Rodziny? Czy to rozpatrywanej jako dwójki Partnerów, czy szerszej Rodziny, która zdecydowała się na wspólne wychowywanie dzieci. Wazektomia dotyczy ich wszystkich:

 • zabieg ma korzystny wpływ na relacje partnerskie,
 • pokazuje zaangażowanie w związek i odpowiedzialne myślenie na temat przyszłości,
 • stabilizuje sytuację w jednym z kluczowych aspektów życia.

 

Przedefiniowanie celu antykoncepcji

W umysłach wielu osób nadal funkcjonuje przekonanie, iż antykoncepcja to sprawa indywidualna. W Rodzinie to sprawa Kobiet. Zdecydowanie tak nie jest. Patrząc w ujęciu dwóch osób: antykoncepcja podobnie jak seks to sprawa obojga. Nie ma współżycia bez udziału obojga. Podobnie jest z antykoncepcją. Patrząc w ujęciu Rodziny: antykoncepcja dotyczy wszystkich, ponieważ wpływa na wszystkich. W Rodzinie decyzja o wyborze tej czy innej formy antykoncepcji powinna zostać dobrze przemyślana i podjęta ostatecznie przez oboje Partnerów. Biorąc pod uwagę całą, założoną Rodzinę.
 

Zobacz również wersję video

Podziel się:
Nie zainteresowało mnieWarte rozwinięciaDobreBardzo dobreNic dodać nic ująć (jeszcze nie ma wyników)
Loading...

Dołącz do dyskusji

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *