TOP 10 najważniejszych kwestii przy wyborze antykoncepcji

TOP 10 najważniejszych kwestii przy wyborze antykoncepcji

01-09-2023 /Antykoncepcja/

Żyjemy w ciekawych czasach. Mnogość wyborów w większości kwestii naszego życia nigdy nie była tak duża. Dotyczy to również kwestii antykoncepcji. Ilość opcji oraz spraw, które powinniśmy wziąć pod uwagę może nas nieco przytłaczać. W dzisiejszym artykule postaramy się rzucić na tę kwestię nieco więcej światła. Skupimy się nie tyle na opcjach, jakie posiadamy, ale na kryteriach, którymi powinniśmy kierować się podczas wyboru. Zapraszamy do lektury 🙂

 

1. Moment, w którym się znajdujemy

Nasza aktualna sytuacja to jedna z ważniejszych kwestii, które powinniśmy wziąć pod uwagę. Brzmi dosyć prosto, jednak sytuacja jest nieco bardziej skomplikowana. Na moment, w którym się znajdujemy może składać się wiele czynników. Dla jednych ważniejsze będą takie, dla innych inne. Warto wziąć pod uwagę przynajmniej:

  • wiek,
  • aktualny związek,
  • sytuację rodzinną,
  • plany i stopień ich realizacji.

 

2. Skuteczność

Różne metody antykoncepcji mają różny poziom skuteczności. Istotne jest zrozumienie, jakie są szanse na zapobieganie nieplanowanej ciąży przy użyciu danej metody. Co istotne, warto również rozróżnić doskonałe użycie oraz typowe użycie. Najczęściej skuteczność podawana przez producentów / wytwórców różnego rodzaju środków dotyczy doskonałego użycia, które jednak występuje jedynie w znikomym procencie przypadków.
 

3. Bezpieczeństwo i zdrowie

Bezpieczeństwo stosowania oraz ogólny wpływ na zdrowie to kolejne istotne kryterium. Szczególnie ważne w przypadku środków oddziałujących na gospodarkę hormonalną organizmu takich jak tabletki i plastry antykoncepcyjne.
 

4. Dostępność

Jeśli dany środek antykoncepcyjny spełnia nasze inne wymagania, jednak dostęp do niego jest utrudniony, również taki czynnik należy wziąć pod uwagę. Chociażby po to, aby mieć świadomość, iż dostępność musi być zapewniona wcześniej. Np. w przypadku prezerwatyw, muszą być one zakupione awansem. Antykoncepcja hormonalna wymaga recepty, o której również należy pomyśleć wcześniej.
 

5. Prostota użycia

Antykoncepcja powinna być również wygodna. Wygodna do użycia dla NAS. Istnieją metody, których skuteczność wymaga spełnienia wielu warunków, często trudno mierzalnych. Takie metody będą uciążliwe w dłużej perspektywie czasowej, a przy tym mogą powodować dodatkowy stres związany z obawą o to, czy wszystkie warunki na pewno zostały spełnione.
 

6. Koszty

Nie ma co ukrywać, finanse również odgrywają istotną rolę w doborze antykoncepcji. Nie powinny, ale rzeczywistość jest jaka jest. Warto jednak podejść do oceny kosztów danego środka w dwójnasób:

  • pod kątem krótkoterminowych kosztów,
  • w większym horyzoncie czasowym – np. 20 – 30 lat.

 

7. Wpływ na życie seksualne

Niektóre środki antykoncepcyjne mogą obniżać libido, powodować osłabienie doznań, generować niepotrzebny dodatkowy stres związany z możliwością (jednak) wystąpienia niezaplanowanej ciąży. Te elementy mogą w rezultacie spowodować, iż wprawdzie mamy wybraną metodę antykoncepcji, ale nie ma ona nas przed czym chronić – nie mamy ochoty na seks.
 

8. Odwracalność

W dobie skutecznych, trwałych metod antykoncepcji, warto ten czynnik również wziąć pod uwagę. Jeśli zamknęliśmy już temat budowania Rodziny, rozważmy trwałą antykoncepcję. Jeśli jesteśmy przed tym procesem lub w jego trakcie, skierujmy się bardziej w stronę antykoncepcji doraźnej.
 

9. Preferencje własne

Istotne jest również aby dobrze czuć się ze swoimi wyborami. Jeśli nie jesteśmy w 100% przekonani do tej czy innej formy antykoncepcji, powinniśmy powrócić do etapu analizy.
 

10. Preferencje Partnera / Partnerki

Jeśli jesteśmy w związku, posiadamy Partnera / Partnerkę, ważne jest, aby wspólnie zdecydować, jaka metoda antykoncepcji najlepiej pasuje Wam obojgu. Antykoncepcja to sprawa wspólna. Szczególnie jeśli związek, w którym jesteśmy ma szanse na zostanie tym ostatecznym.
 

Warto korzystać z możliwości wyboru, zanim…

Najważniejsza sprawa: warto korzystać z tego, iż mamy możliwość dokonania świadomego wyboru. Kluczowe kwestie mają to do siebie, iż jeżeli odkładamy decyzje z nimi związane zbyt długo, nie będą na nas czekać. Podejmą się same. Jednak możemy nie być zadowoleni z konsekwencji tychże decyzji…
 

Zobacz również wersję video

Podziel się:
Nie zainteresowało mnieWarte rozwinięciaDobreBardzo dobreNic dodać nic ująć (jeszcze nie ma wyników)
Loading...

Dołącz do dyskusji

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *