Czym kierowaliśmy się podejmując decyzję o wazektomii?

Czym kierowaliśmy się podejmując decyzję o wazektomii?

14-10-2022 /O wazektomii/

Podczas rozmów z Pacjentami praktycznie zawsze pada pytanie o powody decyzji. Choć przez te 19 lat przeprowadzania zabiegów w Polsce usłyszeliśmy prawdopodobnie kilkaset mniej lub bardziej szczegółowych wyjaśnień, kilka z nich jest zdecydowanie dominujących. W niniejszym artykule postaramy się je przybliżyć. Zapraszamy do lektury 🙂

 

Skuteczność metody

Pierwszym i zdecydowanie najczęściej podawanym powodem jest skuteczność. Nie ma w tym nic dziwnego. Badania pokazują, że wazektomia to najbardziej skuteczna metoda, jaką dysponują Panowie. Różnica w skuteczności pomiędzy innymi dostępnymi metodami jest ogromna. Szczególnie przy założeniu typowego użycia oraz dłuższej perspektywy czasowej. Biorąc pod uwagę również antykoncepcję dla Kobiet, skuteczność wazektomii w dalszym ciągu jest najwyższa. Alternatywa dla Pań w postaci zabiegu salpingotomii aktualnie nie jest w Polsce wykonywana.
 

Wpływ na zdrowie

Drugim najczęściej podawanym powodem jest chęć ochrony zdrowia. Jest to kwestia bardziej złożona niż wydaje się na pierwszy rzut oka. W zasadzie powinniśmy wyróżnić tutaj kilka przypadków, o które chodzi naszym Pacjentom:

  • chęć uniknięcia problemów zdrowotnych Partnerki spowodowanych kolejną ciążą,
  • chęć uniknięcia problemów zdrowotnych Partnerki spowodowanych stosowaniem antykoncepcji hormonalnej,
  • chęć uniknięcia problemów zdrowotnych obojga związanych ze stresem przed nieplanowaną ciążą.

 

Prostota

Częstym powodem podawanym przez panów jest również prostota zabiegu. Wykonanie zabiegu wprawnemu operatorowi zajmuje średnio 15 minut. Tylko 15 minut wystarczy, aby zamknąć temat antykoncepcji w Rodzinie na całe życie. Niewiele, prawda?
 

Rozwiązanie wymagające najmniej działań w przyszłości

Wazektomia znacznie upraszcza wiele kwestii. Nie musimy zastanawiać się, czy kupiliśmy środki antykoncepcyjne, zabraliśmy tabletki ze sobą na wyjazd, czy plaster się nie odkleił, gdzie jest najbliższa apteka, itp. Taki stan rzeczy nie tylko ułatwia życie, ale również sprawia, że seks jest lepszy i nie zaburzany dodatkowymi obowiązkami i wątpliwościami.
 

Możliwość odwrócenia skutków wazektomii

Po wazektomii również można mieć dzieci. Oczywiście rekomendujemy zabieg Pacjentom, którzy założyli już Rodzinę w pełnym wymiarze i nie planują jej powiększenia. Jednak zawsze warto mieć dodatkowe opcje. W tym wypadku w pierwszej kolejności należy wspomnieć o możliwości przeprowadzenia zabiegu rewazektomii (odwrócenia wazektomii). Jednak to nie koniec. Sposobów jest jeszcze co najmniej kilka.
 

Koszty

Kwota 2099PLN może z pozoru wydawać się duża. Jednak pamiętajmy, że jest to koszt jednorazowy. Jeśli policzymy koszty zakupu prezerwatyw, środków antykoncepcyjnych, wizyt u ginekologa Partnerki (tych „tylko po receptę”), koszty szczególnie w ujęciu kilku – kilkunastoletnim będą wielokrotnie wyższe. Warto również w tym miejscu wspomnieć, iż koszt zabiegu wazektomii można rozłożyć na raty.
 

Zobacz również wersję video

Podziel się:
Nie zainteresowało mnieWarte rozwinięciaDobreBardzo dobreNic dodać nic ująć (jeszcze nie ma wyników)
Loading...

Dołącz do dyskusji

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *