Wazo-wazostomia, wazektomia, rewazektomia – słownik pojęć

Wazo-wazostomia, wazektomia, rewazektomia – słownik pojęć

Wiedza Pacjentów na temat nowoczesnych form antykoncepcji bardzo się poprawiła. Natomiast pojawia się jeszcze pytania dotyczące terminologii. Co oczywiście nikogo nie powinno dziwić. Szczególnie, że jedną z większych zalet wazektomii jest to, iż po wykonaniu zabiegu (i całej procedury) nie musimy w zasadzie nic więcej robić. Pojęcia związane z wazektomią są nam zatem potrzebne jednorazowo, w trakcie rozpoznawania metody i podejmowania odpowiedzialnej decyzji. Poniżej prezentujemy wyjaśnienia najważniejszych pojęć.

 

Wazektomia

Wazektomia jest mikrochirurgiczną procedurą mającą na celu doprowadzenie do okresowej niepłodności mężczyzny. Poszczególne metody różnią się między sobą sposobem wykonania, jednak generalnie procedura ma na celu przerwanie drożności nasieniowodów. Ze swojej strony polecamy metodę Total Vasectomy, którą opracowaliśmy po 8 latach wykonywania zabiegu i udoskonalamy przez kolejne 10 lat. Wazektomia to jedna z najskuteczniejszych metod antykoncepcji.
 

Rewazektomia, Wazo-Wazostomia, Wazowazostomia

W największym skrócie, jest to odwrócenie wykonanej wcześniej wazektomii. Zabieg mający na celu przywrócenie drożności nasieniowodów. Jest to zabieg bardziej skomplikowany niż sama wazektomia, jednak i na tym polu notujemy duże sukcesy, przeprowadzając wiele udanych tego typu procedur.
 

Nasieniowód

Przewód transportujący plemniki z jąder. Tutaj dwie istotne uwagi i odpowiedzi na częste zmartwienie zastanawiających się nad zabiegiem:

  • nasieniowód służy jedynie do transportu plemników – po wazektomii plemniki w dalszym ciągu są produkowane. Nie są jednak obecne w ejakulacie (wyjaśnienie pojęcia nieco dalej),
  • nasieniowód transportuje jedynie plemniki – Pacjenci po wazektomii posiadają normalny wytrysk.

 

Ejakulat

Porcja spermy wyrzucana podczas ejakulacji (potocznie nazywanej wytryskiem). Po wazektomii ejakulat nie zawiera plemników. Z punktu widzenia jakości i ilości ejakulatu różnice są praktycznie niezauważalne (porównując przed i po zabiegu).
 

Wazektomia WBS

Wazektomia Bez Skalpela. Metoda wazektomii, w której nie używamy skalpela. Również w celu dostania się do nasieniowodu. Skóra w okolicach miejsca zabiegowego zostaje rozwarstwiona palcami. Ułatwia i znacznie skraca czas gojenia się miejsca ingerencji. W tym miejscu ważna uwaga. W naszej klinice, o ile jest to możliwe od strony anatomicznej, dokonujemy jednego rozwarstwienia skóry w celu dotarcia do obu nasieniowodów. Dzięki takiej metodzie zmniejszamy ilość rozwarstwień z dwóch do jednego, co jeszcze bardziej wpływa na szybszą rekonwalescencję po zabiegu.
 

Wazektomia TV

Totalna Wazektomia – Total Vasectomy – autorska metoda Wazektomii WBS, którą opracowaliśmy w 2011 roku i z powodzeniem (i modyfikacjami) stosujemy do dzisiaj. Jest to najpewniejsza metoda, zapewniająca najwyższym poziom skuteczności przy zachowaniu jak najwyższego komfortu dla Pacjenta. Na dany nasieniowód zakładamy podwójne szwy nierozpuszczalne, wycinamy kilka milimetrów nasieniowodu, oraz mikro-koagulujemy ujścia nasieniowodów.
 

Masz pytania?

Zachęcamy do zadawania pytania. Na wszystkie staramy się (w miarę możliwości) odpowiadać w komentarzach, korespondencji mailowej lub poprzez publikację pełnych artykułów w temacie pytania.

Podziel się:
Nie zainteresowało mnieWarte rozwinięciaDobreBardzo dobreNic dodać nic ująć (1 głosów, średnia: 5,00 z 5)
Loading...

Dołącz do dyskusji

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *