Wazektomia – pytania bez odpowiedzi – metoda ma znaczenie

Wazektomia – pytania bez odpowiedzi – metoda ma znaczenie

30-06-2023 /Pytania i odpowiedzi/

Jesteśmy dumni, iż blog stał się nie tylko dużą bazą wiedzy. Szczególnie w kwestiach mniej oczywistych dotyczących antykoncepcji i wazektomii. Nadal otrzymujemy również wiele pytań (poprzez formularz kontaktowy, mailowo, w komentarzach do artykułów). Zawsze oczywiście staramy się odpowiedzieć możliwie najbardziej wyczerpująco lub skierować do źródeł, w której dana kwestia została szczegółowo omówiona. Pytania stanowią dla nas również cenne źródło pomysłów na kolejne artykuły. Chcemy bowiem, aby treści tu zamieszczane były realnie potrzebne.

Pojawiają się jednak również pytania, na które z różnych powodów bardzo trudno jest nam odpowiedzieć. W dzisiejszym artykule zajmiemy się tym tematem i postaramy się wskazać możliwe kierunku działań.

 

Metoda ma znaczenie

Na wstępie warto zaznaczyć, iż wybór metody oraz ośrodka ma ogromne znaczenie. Na świecie opracowano co najmniej kilka metod znacznie różniących się od siebie.

W Centrum Planowania Rodziny stosujemy Total Vasectomy, czyli Totalną Wazektomię. Jest to metoda, którą została wypracowana i była udoskonalana przez dr Eugeniusza Siwika. Prekursora wazektomii w Polsce i lekarza, który wykonał w naszym kraju najwięcej zabiegów. Jego doświadczenie, chęć ciągłego doskonalenia oraz brak obaw przed wprowadzaniem zmian w kwestiach, które wydawałoby się są już w 100% dopracowane, zaowocowały metodą, której poddało się ponad 20000 Pacjentów w Polsce.
 

Jak wykonujemy zabiegi w CPR?

Metoda polega na tym, że po wyizolowaniu nasieniowodu, część nasieniowodu jest wycinana, na dwa końce nasieniowodu zakładane są szwy chirurgiczne. Procedura ta dotyczy każdego nasieniowodu. Ujścia nasieniowodu są koagulowane specjalnym koagulatorem przeznaczonym do wazektomii. Daje to maksimum bezpieczeństwa.

Szczegółowa procedura wraz ze zdjęciami dostępna jest pod adresem.
 

Pytania, na które trudno nam odpowiedzieć

Na łamach bloga odpowiedzieliśmy już prawdopodobnie na ponad 1000 pytań. Pojawiają się jednak takie, z którymi trudno jest nam się zmierzyć. Nie z powodu braku chęci dzielenia się wiedzą. Najczęściej tego typu pytania dotyczą problemów czy wątpliwości związanych z innym sposobem realizacji zabiegu lub bardzo szczegółowymi sytuacjami, które miały miejsce poza CPR. Nie chcąc jednak zostawiać Pacjentów bez pomocy, poniżej postaramy się udzielić wskazówek na najczęściej pojawiające się kwestie.
 

Problemy ze szwami

Część Pacjentów wskazuje, iż ma problemy z zewnętrznymi szwami założonymi w miejscu ingerencji. Pojawiają się pytania również o termin ich zdjęcia czy materiał z jakiego są wykonane. Pomimo szczerych chęci trudno jest nam odpowiedzieć na takie pytania, ponieważ w Centrum Planowania Rodziny stosujemy jedynie znacznie mniej inwazyjne rozwarstwienie skóry, które nie wymaga jakichkolwiek szwów. W przypadku naszej metody najczęściej Pacjenci po wieczornym prysznicu i zdjęciu opatrunku nie stosują już dodatkowych zabezpieczeń miejsca ingerencji. Często mają wręcz problem z jego odnalezieniem.
 

Ból po nacięciu skalpelem

Podobnie sprawa ma się w odniesieniu do problemów z gojeniem po nacięciu skalpelem. Wykonywane jest jedynie rozwarstwienie skóry przez lekarza. Nie stosujemy skalpela. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości związanych z obrzękiem, wydzieliną, czy innymi problemami spowodowanymi przez zastosowanie metody przewidującej nacięcie skóry, sugerujemy niezwłoczny kontakt z kliniką, która wykonywała zabieg. Z pewnością posiada ona gotowe procedury pozwalające na skuteczną pomoc.
 

Problem z otwartym końcem nasieniowodu

Otrzymujemy również dużo pytań odnośnie kwestii związanych z otwartym końcem nasieniowodu i problemów z tym związanych. Dotyczy to tzw. metody kanadyjskiej (na świecie znanej jako open ended vasectomy). Centrum Planowania Rodziny przeprowadza wazektomię metodą zabezpieczającą oba końce nasieniowodu. W takim wypadku trudno jest nam pomóc w kwestiach powikłań związanych kierunkowo z wyborem innej metody, wędrującym nasieniowodem, czy skuteczności zastosowania takiego rozwiązania w dłuższej perspektywie czasowej.
 

Inne konkretne pytania dotyczące indywidualnej sytuacji

Pojawiają się również pytania dotyczące konkretnych sytuacji z jakimi Pacjenci spotkali się podczas pobytu w danym gabinecie. Jeśli sprawa dotyczy naszej kliniki, oczywiście jest wnikliwie analizowana tak, aby udzielić Pacjentowi możliwie najbardziej wyczerpującej odpowiedzi. Przez te prawie 20 lat wykonywania zabiegów udało się nam opracować szereg procedur ułatwiających udzielenie pomocy. W innych przypadkach staramy się kierować do placówki, która zabieg wykonała. Trudno jest nam oceniać takie sytuacji, a jeszcze trudniej udzielić w 100% rzetelnej odpowiedzi.
 

Rozwiązania

W przypadku tego typu pytań zawsze staramy się pokierować Pacjenta. Najczęściej wiąże się to z koniecznością kontaktu zainteresowanego z placówką, która wykonała zabieg. W takich wypadkach bowiem tylko ona jest w stanie udzielić wyczerpującej odpowiedzi na zadane pytanie.
 

Warto dokonać przemyślanego wyboru

Staramy się na każdym kroku podkreślać wagę podjęcia odpowiedzialnej, w pełni przemyślanej decyzji odnośnie trwałej antykoncepcji. Zachęcamy jednak również do szczegółowej analizy poszczególnych metod wykonywania zabiegu wazektomii. Warto mieć świadomość czym różnią się poszczególne procedury zarówno pod kątem efektu końcowego, jak i samych działań przeprowadzanych w trakcie.

Ze swojej strony, jak zawsze zachęcamy do zadawania pytań. Jeśli będziemy w stanie na nie odpowiedzieć, z pewnością to uczynimy 😊

Podziel się:
Nie zainteresowało mnieWarte rozwinięciaDobreBardzo dobreNic dodać nic ująć (jeszcze nie ma wyników)
Loading...

Dołącz do dyskusji

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *