Najważniejsze zalety wazektomii

Najważniejsze zalety wazektomii

03-12-2021 /Antykoncepcja/ /O wazektomii/

Wazektomia w Polsce jest coraz bardziej popularną metodą antykoncepcji. Nic w tym dziwnego. Obserwując trendy światowe, widać coraz większą świadomość społeczeństwa pod kątem odpowiedzialnego planowania Rodziny. Często poszukiwaną informacją są zalety wazektomii. W niniejszym artkule zajmiemy się właśnie tym tematem.

 

Najważniejsza zaleta: skuteczność

Nie ulega wątpliwości, iż skuteczność jest największą zaletą wazektomii. Szczególnie jeśli porównamy inne dostępne metody antykoncepcji w ujęciu długoterminowym przy typowym zastosowaniu. Typowym, czyli nie pozbawionym błędów, komplikacji, zmian sytuacji, otoczenia etc. Skuteczność prawidłowo przeprowadzonej wazektomii jest niezmienna i niezależna od czynników zewnętrznych. Czego nie można powiedzieć o większości dostępnych metod antykoncepcji, przy których np. czynniki mechaniczne (uszkodzenie opakowania), czynniki termiczne (zła temperatura przechowywania), czy sytuacje losowe (zwykły błąd ludzki) mocno wpływają na skuteczność.
 

Jednorazowy zabieg

Kolejną istotną zaletą wazektomii jest fakt, iż jest to tzw. trwała metoda antykoncepcji. Oznacza to, iż aby zachować jej efekt nie są wymagane dodatkowe działania. Oczywiście po wykonaniu zabiegu oraz sprawdzeniu jego skuteczności. W przypadku większości dostępnych metod antykoncepcji sytuacja jest zupełnie inna:

  • tabletki hormonalne należy brać codziennie,
  • plastry również wymagają okresowego zakładania,
  • prezerwatywy wymagają każdorazowego założenia,
  • wkładki wewnątrzmaciczne podlegają okresowej wymianie.

 

Bezpieczeństwo

Bezpieczeństwo to zaleta, na którą często wskazują nam Pacjenci już po zabiegu. Poczucie bezpieczeństwa, brak stresu o niechcianą ciążę. Spokój i świadomość, że ta kwestia została już załatwiona w 100%.
 

Ochrona zdrowia Partnerki

Część kobiet zwyczajnie nie może korzystać z antykoncepcji hormonalnej. Niepożądane skutki są widoczne praktycznie natychmiastowo. U części problemy występują po czasie. Część z nich zauważa dużą zmianę (na plus) już po ich odstawieniu. Odstawieniu spowodowanym wykonaniem wazektomii u ich Partnera.
 

Poprawa relacji partnerskich

Kwestie relacji partnerskich to również sprawa, którą warto poruszyć. Zdecydowana większość Pacjentów zauważa znaczne, pozytywne zmiany wewnątrz Rodziny. Czy to z uwagi na eliminację stresu związanego z nieoczekiwaną ciążą, czy świadomość wzięcia odpowiedzialności za Rodzinę, czy lepszy seks. Powodów jest wiele.
 

Niskie koszty

O finansach się nie rozmawia. Jednak twarde realia życia pokazuję, iż koszty są bardzo istotne. Z pozoru paczka tabletek czy prezerwatyw kosztuje oczywiście znacznie mniej. Jednak w ujęciu kilku lat okazuje się, że wazektomia jest zdecydowanie najtańsza – może poza tzw. szklanką wody zamiast:) Jeśli policzymy jakie koszty generują nam doraźne formy antykoncepcji, okaże się, że całościowo znacznie przekraczają kwotę 1999PLN, którą musimy wydać na wazektomię. Oczywiście możemy powiedzieć, że koszty innych form antykoncepcji rozkładają się w czasie, stąd mogą być bardziej atrakcyjne. Jest to zgodne z prawdą, jednak… wazektomia dostępna jest również na raty.
 

I wiele, wiele innych

Zalet wazektomii jest naprawdę wiele. W niniejszym artykule zajęliśmy się najważniejszymi. Przez 18 lat przeprowadzania zabiegu w Polsce od naszych Pacjentów usłyszeliśmy prawdopodobnie ponad 100 różnych argumentów. Być może w niedługim czasie opublikujemy kolejny ich zestaw 😊

Podziel się:
Nie zainteresowało mnieWarte rozwinięciaDobreBardzo dobreNic dodać nic ująć (10 głosów, średnia: 3,90 z 5)
Loading...

Dołącz do dyskusji

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *