W jakim wieku wykonać wazektomię?

W jakim wieku wykonać wazektomię?

Pytanie o wiek, w jakim można / należy wykonać wazektomię, pojawia się dosyć często. Kwestie formalne opisywaliśmy już w kilku artykułach. Warto jednak wyjaśnić, jak powinno wyglądać podejście do tego tematu od strony Pacjenta. W tym przypadku bowiem nie sam wiek powinien być wyznacznikiem, a zdolność do podjęcia przemyślanej i odpowiedzialnej decyzji.

 

W jakim wieku wykonać wazektomię? Odpowiedź ogólna

Minimalnym wiekiem, w którym może zostać wykonany zabieg wazektomii jest 18 lat. Z formalnego punktu widzenia, Pacjent musi być pełnoletni. Ta kwestia chyba nie wymaga wyjaśnień.

Natomiast, jak już napisaliśmy na wstępie, sam wiek Pacjenta nie powinien być wyznacznikiem (a przynajmniej nie jedynym).

Znacznie bardziej istotną kwestią jest fakt, czy w danym wieku, potencjalny Pacjent podejmuje przemyślaną decyzję, popartą głęboką analizą i pełną świadomością jej konsekwencji.

Z tego powodu poniżej prezentujemy kilka kwestii, które warto wziąć pod uwagę.
 

Kryteria podjęcia decyzji

Decyzja o wazektomii powinna być przemyślana. Skutki zabiegu można odwrócić na kilka sposobów, jednak nie należy do sprawy podchodzić lekkomyślnie na zasadzie „jak zmienię zdanie, to cofnę”. Poniżej opisane kwestie są podstawowymi sprawami, które należy przemyśleć. Nie wyczerpują tematów, ponieważ każda sytuacja jest inna, każdy Pacjent jest inny. Kwestie, które warto wziąć pod uwagę:

  • Czy moja (założona przeze mnie) Rodzina jest już w takim kształcie jakiego pragnę?
  • Czy moja Partnerka (jeśli ją posiadam) podziela mój punkt widzenia?
  • Czy mam wiedzę o chorobach i wadach genetycznych, które mogłyby zostać przekazane moim dzieciom? Dotyczy to zarówno wad występujących u mnie i Partnerki, jak i występujących w rodzinie, a które również mają szansę zostać przeniesione na potencjalne dzieci?
  • Czy stan zdrowia mojej Partnerki pozwala na kolejną ciążę?
  • Czy nasza ogólna sytuacja pozwala na poszerzenie Rodziny? Jak ewentualne poszerzenie Rodziny wpłynie na aktualnych jej członków?
  • Czy mogę sam przed sobą uczciwie powiedzieć, że poważne decyzje, które podejmuję są przemyślane i nie zmieniam ich zaraz po zmianie innych warunków?


Rozmowa z Partnerką

Bardzo istotną kwestią jest również omówienie oraz ustalenie ostatecznej decyzji z Partnerką. Jeśli założyliśmy już Rodzinę, zakładamy, że podejmujemy decyzję wspólnie, sprawy związane z antykoncepcją również powinny być podejmowane wspólnie. Wspólnie, oznacza uzyskanie rozwiązania, które satysfakcjonuje Was oboje. Nie jedynie zakomunikowanie o podjętej decyzji.
 

Pośpiech nie jest wskazany

Szczególnie w młodym wieku, pośpiech w przypadku trwałych metod antykoncepcji nie jest wskazany. Warto sprawę dobrze przemyśleć i podjąć odpowiedzialną decyzję, której jesteśmy pewni.
 

Jednak niepotrzebne odkładanie w czasie również nie jest dobre

Tak, jak pośpiech nie jest wskazany, tak również niepotrzebne odkładanie na „kiedyś” decyzji zwykle nie jest dobrym rozwiązaniem. Jeśli nasza sytuacja jest już ustabilizowana, wiemy czego chcemy, nasza Rodzina jest w komplecie, nasza Partnerka podziela naszą opinię, należy po prostu umówić się na zabieg.
 

Na zakończenie

Niniejszy artykuł nie ma na celu przekonywania kogokolwiek do podjęcia decyzji o zabiegu wazektomii w tym czy w innym wieku. Wiek niekoniecznie jest najważniejszym kryterium w przypadku odpowiedzialnego planowania Rodziny. Inne czynniki i pytania, które należy sobie zadać mają znacznie większe znaczenie.

Podziel się:
Nie zainteresowało mnieWarte rozwinięciaDobreBardzo dobreNic dodać nic ująć (1 głosów, średnia: 5,00 z 5)
Loading...

Dołącz do dyskusji

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *