Ryzyka związane z podjęciem i… nie podjęciem decyzji o wazektomii

Ryzyka związane z podjęciem i… nie podjęciem decyzji o wazektomii

Podjęcie decyzji o wykonaniu wazektomii powinno być oczywiście poprzedzone dokładną analizą naszej sytuacji, planów na przyszłość, ograniczeń, a także specyficznych uwarunkowań naszej Rodziny. Warto również przeanalizować ryzyka / konsekwencje związane zarówno z podjęciem w tym momencie decyzji, ale również z jej nie podjęciem. W niniejszym artykule postaramy się nieco pomóc w tej kwestii.

 

Kiedy warto zastanawiać się nad wazektomią?

Decyzja o wazektomii jest bardzo indywidualna i zależy od wielu czynników, takich jak wiek, liczba dzieci, stan zdrowia, stabilność związku oraz plany na przyszłość. Istnieje jednak kilka sytuacji, w których warto przynajmniej rozważyć ten zabieg:

  • Rodzina w komplecie – nie planujemy już jej poszerzania,
  • problemy zdrowotne Partnerki związane aktualnie stosowaną antykoncepcją,
  • wady genetyczne w szerokiej rodzinie, które mają szanse zostać przekazane,
  • potencjalne problemy związane z kolejną ciążą / porodem Partnerki,
  • nasze własne przekonania odnośnie nie posiadania dzieci.

 

Najczęstsze ryzyka podjęcia decyzji o wazektomii

Podjęcie decyzji o wazektomii to wzięcie odpowiedzialności za Rodzinę. Warto mieć świadomość, jakie konsekwencje są z tym związane. Z tego względu warto przeprowadzić choćby podstawową analizę ryzyka. Kwestie, które warto wziąć pod uwagę:

  • zmiana decyzji i chęć posiadania kolejnych dzieci,
  • zmiana Partnerki i jej potencjalne spojrzenie na sprawę,
  • sytuacje losowe i trudne do przewidzenia.

Jak widać, w kwestii ryzyk związanych z podjęciem decyzji o wazektomii nie ma zbyt wiele. Nie oznacza to oczywiście, iż dla konkretnej osoby mogą one być bardzo istotne.
 

Najczęstsze ryzyka NIE podjęcia decyzji o wazektomii

W przypadku nie podjęcia decyzji również musimy wziąć na siebie konsekwencje takiego wyboru. Poniżej kilka ryzyk, które warto wziąć pod uwagę podczas analizy:

  • ryzyko nieplanowanej ciąży i zmiany z tym związane dotyczące wielu aspektów życia,
  • brak pełnej kontroli nad antykoncepcją w związku,
  • ryzyko przekazania obciążeń genetycznych, jeśli takie występują,
  • stres i niepewność związana ze stosowanie innej / mniej skutecznej formy antykoncepcji,
  • stres przed nieplanowaną ciążą,
  • przeniesienie odpowiedzialności za antykoncepcję w Rodzinie na Partnerkę.

 

Jedne konsekwencje są odwracalne, inne nie

Warto podczas takiej analizy wziąć pod uwagę, które ryzyka jesteśmy w stanie zminimalizować, które mają odwracalne konsekwencje, a które jeśli wystąpią w pełni zmienią naszą rzeczywistość. Warto również uczciwie określić, które kwestie są dla nas najbardziej istotne, które są istotne dla naszej Partnerki, które istotne są w skali całej naszej Rodziny.
 

Każdy ma nieco inne priorytety

Każda osoba, która rozważa wazektomię, ma inne priorytety, oczekiwania i obawy. Dla jednych najważniejszym aspektem jest stabilizacja finansowa (kariera) i unikanie nieplanowanych ciąż, podczas gdy dla innych kluczowe może być zdrowie Partnerki lub własne. Bądźmy uczciwi przed samymi sobą. Nikt nie powinien nas oceniać za to, jakie mamy odczucia i przekonania. Finalnie konsekwencje podjętych decyzji spoczywają na nas, nie osobach postronnych.

Niektórzy mężczyźni traktują wazektomię jako wyraz odpowiedzialności za swoją Rodzinę i odciążenie partnerki. Dla innych decyzja ta może wynikać z chęci zakończenia etapu budowy Rodziny i koncentracji na innych aspektach życia. Każdy z tych priorytetów jest ważny i wymaga indywidualnej analizy.
 

Czasem nie warto zwlekać, aby nie było za późno

Odkładanie decyzji o wazektomii czasem jest oczywiście konieczne (jeśli to jeszcze nie ten etap). Może jednak prowadzić do problemów i w konsekwencji doprowadzić do sytuacji, w której decyzje podejmowane są niejako za nas.
 

Jeśli zapadła już decyzja, warto działać

Jeśli po dokładnym rozważeniu wszystkich za i przeciw, zapadła decyzja o wazektomii, warto działać. Odkładanie zabiegu nie ma większego sensu. Nie warto czekać.

Jeśli zapadała już decyzja, zapraszamy na wazektomię 🙂

Podziel się:
Nie zainteresowało mnieWarte rozwinięciaDobreBardzo dobreNic dodać nic ująć (1 głosów, średnia: 5,00 z 5)
Loading...

Dołącz do dyskusji

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *