
Trwałe metody antykoncepcji, dlaczego są tak istotne?
Trwałe metody antykoncepcji zyskują na popularności na całym świecie, oferując długoterminowe rozwiązania dla osób poszukujących skutecznego sposobu na odpowiedzialne planowanie Rodziny. W tym artykule przyjrzymy się, dlaczego trwałe metody antykoncepcji są tak ważne i dla kogo są przeznaczone. Zapraszamy do lektury 🙂
- Trwałe metody antykoncepcji na świecie
- Trwałe metody antykoncepcji w Polsce
- Dla kogo są przeznaczone?
- Z punktu widzenia Pacjenta
- Z punktu widzenia Rodziny
- Z punktu widzenia społeczeństwa
- Możliwość dokonania wyboru
Trwałe metody antykoncepcji na świecie
W krajach rozwiniętych, takich jak Stany Zjednoczone czy kraje Europy Zachodniej, trwałe metody cieszą się dużą popularnością dzięki swojej efektywności i wygodzie użytkowania. Skuteczność w tym wypadku jest kluczowa. Dla przykładu, w USA rocznie jedynie na zabieg wazektomii decyduje się około 500 000 mężczyzn. Poza komfortem i wysoką skutecznością, popularność wynika również w pewien sposób z ceny. Jednorazowa opłata za zabieg jest znacznie niższa niż wieloletnie wydatki na antykoncepcję doraźną. W wielu miejscach na świecie zabiegi typu wazektomia są również refundowane lub dostępne w ramach pakietów ubezpieczeń medycznych.
Trwałe metody antykoncepcji w Polsce
W Polsce szeroko dostępna jest jedynie wazektomia – trwała antykoncepcja dla mężczyzn. Alternatywny zabieg dla kobiet: salpingotomia dostępny jest jedynie w wyjątkowych sytuacjach.
Zabieg wazektomii jest coraz bardziej popularny. W ostatnich latach nastąpił bardzo dynamiczny wzrost zainteresowania tą metodą antykoncepcji. Zwiększyła się również znacznie świadomość społeczeństwa na temat dostępności, celowości i skuteczności tego typu metod.
Dla kogo są przeznaczone?
Trwałe metody antykoncepcji są przeznaczone dla osób, które podejmują świadomą decyzję, iż ich Rodzina jest już w komplecie. Utarło się przekonanie, iż tego typu metody stosowane są jedynie przez dwie grupy osób:
- osoby, które świadomie podejmują decyzję, iż po prostu nie chcą posiadać dzieci,
- osoby, które posiadają już dzieci i Rodzina, jaką założyli nie będzie już powiększana.
- choroby genetyczne, które mogą zostać przekazane dzieciom,
- zagrożenie życia lub zdrowia Kobiety związane z porodem lub samą ciążą,
- problemy zdrowotne związane ze stosowaną aktualnie antykoncepcją,
- kwestie psychologiczne związane ze stresem przed kolejną, nieplanowaną ciążą.
20 lat doświadczenia pokazuje jednak, iż sytuacja nie jest tak oczywista. W wielu przypadkach powody podjęcia decyzji są inne. Oto przykłady:
Powodów jest wiele, a każda sytuacja wbrew pozorom jest nieco inna.
Z punktu widzenia Pacjenta
Dla Pacjenta, trwałe metody antykoncepcji oferują wygodę i spokój ducha. Nie trzeba pamiętać o codziennym przyjmowaniu tabletek, szukaniu pospiesznie prezerwatyw czy regularnym odnawianiu recept. Skuteczność przy typowym użyciu (a taki powinniśmy brać pod uwagę), w długiej perspektywie czasowej jest nieporównywalnie wyższa niż metod doraźnych. Również wpływ na zdrowie (szczególnie gospodarkę hormonalną przy stosowaniu niektórych środków) jest nieporównywalnie mniejszy.
Z punktu widzenia Rodziny
Dla Rodziny, trwałe metody antykoncepcji mogą oznaczać stabilność i możliwość lepszego planowania przyszłości. Rodzice mogą skoncentrować się na wychowywaniu dzieci, które już mają, zapewniając im lepsze warunki życia i większą uwagę. To również pomaga w budowaniu głębszych i bardziej satysfakcjonujących relacji, gdyż decyzje dotyczące rodzicielstwa są podejmowane świadomie i odpowiedzialnie.
Z punktu widzenia społeczeństwa
Społecznie, szeroki dostęp do trwałych metod antykoncepcji może przyczynić się do zmniejszenia liczby nieplanowanych ciąż, co z kolei może przynieść korzyści ekonomiczne, takie jak np. zmniejszenie obciążeń dla systemów opieki zdrowotnej, czy zwiększenie udziału Kobiet w rynku pracy. Ponadto, promowanie odpowiedzialnego rodzicielstwa i świadomego planowania Rodziny może przyczynić się do tworzenia bardziej stabilnego i zrównoważonego społeczeństwa.
Możliwość dokonania wyboru
Najważniejszą kwestią w temacie antykoncepcji jako takiej (ale również trwałej) jest możliwość dokonania świadomego wyboru.
Tak, mamy wybór. Możemy decydować o sobie, o naszej Rodzinie, o wspólnej przyszłości. Nie oznacza to absolutnie, iż mamy z tej czy innej opcji bezwiednie skorzystać. Wybór oznacza danie możliwości. Ale wybór również oznacza wzięcie za podjętą decyzję odpowiedzialności.
Jakiego wyboru dokonamy ostatecznie? To zależy już tylko od nas 🙂
Dołącz do dyskusji