Pytania i odpowiedzi dotyczące wazektomii część I

wazektomia faq

Pytania i odpowiedzi dotyczące wazektomii część I

Mężczyzna i jego partnerka powinni dobrze zapoznać się z tematem,  przed podjęciem decyzji o wykonaniu wazektomii. Przedstawione Pytania I Odpowiedzi mogą być pomocne jako lista kontrolna o co zwykle pytają inni. Zawsze przedyskutuj swoje wnioski i wątpliwości z lekarzem. Antykoncepcja i zdrowie Twojej Rodziny to bardzo poważne zagadnienie.

 

Czego dowiesz się z artykułu?

 

Co to jest wazektomia?

Wazektomia jest małą chirurgiczną procedurą mającą na celu doprowadzenie do okresowej niepłodności mężczyzny. Jest to jedna z najbardziej popularnych form antykoncepcji w USA i szerokim świecie, stosunkowo bezpieczna, prosta, o wysokiej efektywności. Wazektomia wykonywana jest przez wycięcie drobnej części nasieniowodu, który przenosi spermę wytwarzaną w męskich jądrach by dalej stała się nasieniem. Następnie zakończenie nasieniowodu jest koagulowane. Chociaż mężczyźni kontynuują stosunki seksualne i orgazmy jak poprzednio, ich nasienie nie zawiera plemników. Technika bez skalpela – Wazektomia Bez Skalpela – (WBS) jest jedną z dwóch głównych chirurgicznych metod wykonywanej wazektomii. WBS jest również jedną z rekomendowanych metod przez Amerykańskie Towarzystwo Urologiczne. Użycie skalpela nie jest wymagane jak też nacięcie skóry (stosuje się jej rozwarstwienie). W dodatku w WBS obserwuje się często mniejszy dyskomfort z redukcją ryzyka krwawienia czy infekcji. Także blizna jest prawie niewidoczna. Często wymagane jest jedynie jedno rozwarstwienie, które daje dostęp do obu nasieniowodów. Ostatnio nasz niezwykle sympatyczny Pacjent zatelefonował 24 godziny po zabiegu i powiedział , że prawdopodobnie zrobiliśmy go w „żabę” ponieważ nie może zaobserwować blizny i nie widać szwów.

co to jest wazektomia

 

Jak długo trwa wazektomia (WBS) i powrót do stanu fizjologicznego?

Sama wazektomia trwa zazwyczaj 15-20 minut. Jednak pacjent przebywa z nami ok. 60 min., a związane to jest z:

 • przygotowaniem
 • przeczytaniem i podpisaniem dokumentacji
 • rozmową przed i po.

jak długo trwa wazektomia

 

Jaka jest skuteczność wazektomii?

Skuteczność wazektomii wynosi ok. 99,8%. W bardzo niskim promilu przypadków może okazać się, że w testach nasienia po zabiegu (które są obowiązkowe) są wykryte plemniki. Wówczas  procedura jest powtarzana tak, aby mieć 100% pewności. Dzięki temu wazektomia w porównaniu do innych metod antykoncepcji mieni się najbardziej efektywną metodą antykoncepcji w zapobieganiu ciąży. Współczynnik niepowodzenia tej metody jest mniejszy niż 0,2 w skali Perla (Dla porównania z  prezerwatywą: 12% lub więcej, diafragma 18 %). Pary które wybierają wysoce niezawodną i trwałą formę antykoncepcji często optują właśnie za wazektomią.

skuteczność wazektomii

 

Czy skuteczność wazektomii jest natychmiastowa?

Skuteczność wazektomii nie jest natychmiastowa. Po zabiegu zalecana jest ostrożność w czasie dwóch pierwszych cykli partnerki. Bezpośrednio po wazektomii obserwuje się nieznaczną ilość plemników w spermie. Mija pewien okres czasu kiedy nasienie jest wolne od plemników. Po 60 dniach zalecane jest wykonane morfologii nasienia. Drugie badania morfologii nasienia zalecane jest po 90 dniach. Niektórzy z naszych pacjentów wykonują kolejne badania np.: po roku, celem zaspokojenia własnej ciekawości.

 

Co dzieje się z nasieniem / spermą po wazektomii?

Co dzieje się z nasieniem po wazektomii jest tajemnicą dla wielu naszych pacjentów, lecz odpowiedź jest prosta i naturalna. Organizm absorbuje normalnie nieużywane komórki spermy, niezależnie od wykonanej wazektomii (okresowy czy też dłuższy celibat). Po zabiegu, jądra dalej kontynuują proces wytwarzania nasienia, lecz nie uwalniają go do ciała. Nasienie rozpuszcza się i w sposób naturalny jest absorbowane przez organizm.

nasienie po wazektomii

 

Czy po wazektomii seks będzie tak samo udany i efektowny?

Tak – po wazektomii pod tym kątem nic się nie zmienia. Lub zmienia się na lepsze. Procedura wazektomii jedynie blokuje przekazywanie plemników, lecz nie wpływa negatywnie na zachowania seksualne, takie jak: zdolność do erekcji, orgazmu, ejakulacji czy też przyjemnego seksu. Plemniki są tylko niewielką frakcją całości nasienia. Ilość płynu, konsystencja – jednakowy kolor i skład- nie wykazują zmian nawet kiedy sperma jest nieobecna. Męskie hormony są obecne we krwi, a dodatkowe zmiany takie jak: zarost czy głos nie ulegają zmianie. Ok. 80% par zgłasza polepszenie relacji partnerskich po okresie wykonania wazektomii. Badania pokazują również, iż pary po wazektomii mają znacznie więcej stosunków, a ich jakość jest lepsza.

seks po wazektomii

 

Jaka jest cena Wazektomii Bez Skalpela (WBS)?

Cena wazektomii w Centrum Planowania Rodziny to 1999PLN. Aktualny koszt procedury wazektomii w krajach europejskich 600€ do 1000€, lecz ten koszt jest poniżej wielu programów zdrowotnych (nasze realia poniżej 900$). W innych krajach koszty te można uzgodnić ze swoim ubezpieczycielem, w Polsce jak do tej pory nie jest to możliwe. Jednemu z naszych pacjentów koszty pokryła Firma. W Szwajcarii jest taki niepisany zwyczaj, że partnerka funduje opłatę swojemu partnerowi. Praktyka takich przepływów finansowych sprowadza się do przekazania finansów z jednego konta rodzinnego na drugie, ale jest to miły zwyczaj.

cena wazektomii

 

Czy istnieje ryzyko powikłań po zabiegu wazektomii?

Tak, jak przy każdej procedurze chirurgicznej. Powikłania te powinny być przedyskutowane z lekarzem jeszcze przed zabiegiem wazektomii. Literatura opisuje, że jest to najbezpieczniejsza procedura chirurgiczna w tej dziedzinie, lecz w przypadku wystąpienia mikropowikłań są niewielkie i łatwe w leczeniu. Wymienia się tutaj miejscową infekcję, krwawienie, przemijające zasinienie, czasowy obrzęk z powodu nagromadzenia płynów tkankowych.

W opisywanej procedurze, niektórzy mężczyźni odczuwają niewielkie pobolewania, kłucia, lub jako tępy ból w okolicy najądrza. Zazwyczaj użycie niewielkich dawek środków przeciwbólowych usuwa te dolegliwości. Niektóre prace naukowe analizowały mężczyzn, którzy mieli wykonana wazektomię 20 lat wcześniej. Wykazano nieznacznie większe ryzyko wystąpienia raka prosty w porównaniu do innych którzy nie mieli wazektomii.. Większość innych badań nie potwierdziła tych doniesień. Amerykański Związek Urologów oraz Amerykańskie Towarzystwo Onkologiczne, zaleca wykonanie badania PSA u mężczyzn powyżej 50 r.ż. oraz badanie kliniczne prostaty, celem wczesnego wykrycia wszelkich zmian w prostacie. Zalecenia te są te same dla mężczyzn w przedziale wiekowym 50-70 lat. Dotyczy to zarówno tych u których wykonano wazektomię jaki i tych którzy nie mieli wykonywanych tych procedur. Wiele wcześniejszych badań analizujących ok. 2000 mężczyzn nie potwierdziły ryzyka wystąpienia raka prostaty po wykonanej wazektomii. (The Journal of the American Medical Association).

 

Czy istnieje możliwość odwrócenia procedury wazektomii?

Tak, istnieje możliwość odwrócenia wazektomii. Zabieg ten nosi nazwę rewazektomii. Należy wziąć pod uwagę że zabieg wazektomii jest trwały. Istnieją delikatne procedury przywrócenia drożności nasieniowodów , lecz nie jest to pewne czy przepływ nasienia będzie przywrócony, a ciąża będzie jak we wcześniejszych przypadkach. Prawdopodobieństwo sukcesu może być bardzo zależne od indywidualnych okoliczności, włączając w to czas jaki upłynął od dnia wykonania wazektomii. Jeżeli poważnie rozważamy wykonanie wazektomii, to najlepiej przyjąć zasadę że będzie to trwała zmiana. Kliniczne zalecenie to oddanie nasienia do banku nasienia. Np.: w USA wykonuje się 5% rewazektomii, a główną przyczyną są rozwody i nowy partner.

odwrócenie wazektomii

 

Podsumowanie

 • Należy być przygotowanym do zadawania wielu pytań: przemyślane decyzje są najlepsze.
 • Zawsze przedyskutuj twoje konkluzje związane z wyborem metody z lekarzem..
 • Wazektomia jest prostą, bezpieczną i bardzo skuteczną procedurą.
 • Metoda WBS jest bardziej faworyzowana niż wazektomia tradycyjna
 • Rezultat skuteczności antykoncepcji nie jest natychmiastowy, może to być nawet 8 tygodni.
 • Wazektomia nie zmienia możliwości wystąpienia erekcji, czy też odczuć przyjemnego seksu.
 • Sama procedura jest bezpieczna, ryzyko niskie a powikłania bardo rzadkie.
 • Wazektomia powinna być skuteczna i trwała, i może być trudno odwracalna.
Podziel się:
Nie zainteresowało mnieWarte rozwinięciaDobreBardzo dobreNic dodać nic ująć (1 głosów, średnia: 5,00 z 5)
Loading...

Dołącz do dyskusji

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *