Seks przed i po wazektomii – praktyczne zestawienie

Seks przed i po wazektomii – praktyczne zestawienie

Pytania dotyczące seksu po zabiegu wazektomii to jedne z najczęściej się pojawiających. Coraz rzadziej, jednak w dalszym ciągu, w Internecie można znaleźć powtarzane mity na temat skutków tego zabiegu. W skrócie: niczego nie ucinamy, także Pacjent po zabiegu zachowuje wszystkie swoje możliwości seksualne 😊

Postanowiliśmy jednak dokonać porównania „przed vs po” wazektomii, aby rozwiać wszelkie wątpliwości. Zapraszamy do lektury.

 

Dane i opinie w tym temacie

Warto zwrócić uwagę na jedną kluczową kwestię – źródło posiadanych informacji. W naszym przypadku oprócz oczywiście literatury oraz ogólnodostępnych raportów (np. raporty Amerykańskiego Towarzystwa Urologicznego), po 18 latach przeprowadzania tych zabiegów dysponujemy również ogromną ilością informacji pochodzących od samych Pacjentów.

Z tego powodu mamy możliwość porównania nie tylko parametrów czysto policzalnych, ale również istotnych kwestii, do których trudno przyłożyć miarę.
 

Częstotliwość stosunków

Zarówno badania naukowe, jak i opinie Pacjentów wskazują na to, iż częstotliwość stosunków po wazektomii wzrasta. Mówimy tu przede wszystkim o badaniach przeprowadzonych w USA dotyczących par po wazektomii. Z naszych doświadczeń: Pacjenci wskazują dwa główne powody takiej sytuacji:

  • znacznie mniejszy stres związany z nieplanowaną ciążą,
  • brak konieczności spełnienia dodatkowych wymagań (np. znalezienie prezerwatywy, zamówienie środków antykoncepcyjnych etc.).

 

Radość z seksu

Radość jest kwestią trudno policzalną, jednak zarówno badania związane z satysfakcją z wykonania wazektomii, jak i rozmowy z Pacjentami na temat zmian, jakie zaszły w ich życiu, pokazują bardzo pozytywny scenariusz. Przytłaczająca większość jest zadowolona z podjętej decyzji i nie chciałaby jej cofnąć. Jak wszędzie, zdarzają się oczywiście odmienne opinie, jednak stanowią bardzo mały odsetek.
 

Jakość ejakulacji (wytrysk)

Szczególnie w tej kwestii Panowie przed zabiegiem zawsze mają wiele pytań. Teoretycznie wszystko jest jasne, ale często niepewność pozostaje. Sam tzw. wytrysk, uczucie przyjemności i inne aspekty fizyczne pozostają bez zmian. Wazektomia blokuje jedynie dopływ plemników do nasienia. Nie blokuje samego ejakulatu, czy jego produkcji. Część źródeł podaje, iż ubytek ilości ejakulatu po wazektomii wynosi ok. 3%. Zakładając nawet taką ilość, w praktyce jest to niezauważalne.

Z drugiej strony znaczna część Pacjentów zgłasza, iż doznania są znacznie lepsze. W większości tak naprawdę wracamy do kwestii z pierwszego punktu – braku stresu i lepszego funkcjonowania organizmu.
 

Skutki seksu (te nieplanowane)

Skutki seksu, szczególnie te nieplanowane to w zasadzie cała idea antykoncepcji. Dokładniej ich minimalizacja. Radość z seksu i pozytywne dla zdrowia skutki seksu pozostają, przy eliminacji niepożądanych aspektów: ryzyka nieplanowanej ciąży. Oczywiście jest to niepożądany efekt z punktu widzenia Pacjenta decydującego się na zastosowanie trwałej antykoncepcji, nie efekt negatywny sam w sobie 😊

Odnosząc się do ostatniego zdania. Warto pamiętać, iż wazektomia, jak i każda inna antykoncepcja ma wspomóc odpowiedzialne planowanie Rodziny. W antykoncepcji nie chodzi o nieposiadanie dzieci. Chodzi przede wszystkim o posiadanie ich w takiej liczbie, jaką zaplanowaliśmy, jaką chcemy, na jaką mamy możliwości. Warto o tym pamiętać.
 

Zobacz również wersję video

Podziel się:
Nie zainteresowało mnieWarte rozwinięciaDobreBardzo dobreNic dodać nic ująć (1 głosów, średnia: 5,00 z 5)
Loading...

Komentarze

Kuba 21-03-2022 -Odpowiedz

Z własnych doświadczeń: taki sobie seks bez strachu o ciążę jest 100 lepszy od teoretycznie mega fajnej zabawy i obawy o konsekwencje.

Dołącz do dyskusji

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *