Światowy Dzień Aids

światowy dzień aids

Światowy Dzień Aids

01-12-2017 /Sex/

Kwestie seksu nie kończą się na antykoncepcji, czy świadomego i odpowiedzialnego planowania Rodziny nie kończą się na wazektomii.

Jedną z takich spraw jest HIV i jego następstwa. Prawie połowa zakażonych nie wie o tym, nieświadomie przzenosząc wirusa na innych.

1 grudnia – ważna data

Światowy Dzień Aids, jak co roku przypada na 1 grudnia. To ważna data i dobra okazja, aby porozmawiać na temat choroby, jej przyczyn oraz jej wpływu zarówno na nas, jak i na naszą Rodzinę. Obecną oraz tą, którą planujemy założyć.

Postaramy się uniknąć naukowych terminów i zawiłych definicji. Skupimy się na sednie – na problemie, który tak naprawdę dotyczy każdego z nas.

Czym jest HIV

To wirus, który wywołuje chorobę AIDS. Wirus, który przenosi się na kilka sposobów. Ich częścią wspólną jest kontakt z płynami ustrojowymi.

Wbrew pozorom nie chodzi tu jedynie o seks (choć zarażenie poprzez stosunek jest jednym z głównych źródeł). Częstym błędem jest myślenie, że wirus atakuje jedynie osoby homoseksualne lub narkomanów. Nic z tych rzeczy.

50% osób zarażonych w ogóle o tym nie wie. Tym samym mogą nieświadomie zarażać kolejne osoby. Tym bardziej, że większość z nas nigdy nie robiła testu na obecność HIV. Testy takie obowiązkowe są jedynie przy części zabiegów medycznych oraz ciąży (choć doświadczenie pokazuje, że nie zawsze lekarz je przepisuje).

Czym jest AIDS

Aids to choroba wywoływana przez wirus HIV. W uproszczeniu obniża ona odporność organizmu, który przestaje zwalczać jakiekolwiek inne choroby. Zwykłe przeziębienie może zakończyć się tragicznie.

Dlaczego edukacja jest ważna

Jak już wcześniej wspomniano – 50% osób w ogóle nie ma świadomości zarażenia. Wirusa mogą w tej sytuacji przekazać dalej.

Wiedząc o zarażeniu wirusem można przeciwdziałać jego skutkom – wbrew pozorom da się z nim wiele lat żyć. Trzeba jednak wiedzień o jego obecności.

Nie mamy nawyków robienia okresowych badań. A jeśli już najczęściej ograniczamy sie do podstawowej morfologii oraz badania moczu. To zdecydowanie za mało. Z tym problemem boryka się cała medycyna. Dla przykładu: wiele nowotworów jest w pierwszych stadiach zupełnie wyleczalnych. Niestety do specjalisty trafiają w wiekszości osoby po kilku kilkuastu latach, których szanse na pełne wyleczenie są już znacznie niższe.

Sporym problemem są również ciąże, w których nie wykonuje się kompletu testów. Pmiętajmy – mamy do nich prawo. Jeśli lekarz ich nie przepisał – przypominjmy mu o tym. Szansa przekazania wirusa HIV dziecku wybosi aż 20%. Natomiast wcześniej wykryty wirus poprzez specjalną terapie może zostać wyelimnowany u nowodnarodzonego dziecka. Dzięki temu ratujemy mu normalne życie.

Jak można zminimalizować ryzyko

Nie wyeliminujemy w 100% ryzyka, jednak możemy je znacznie ograniczyć. Oto kilka skutecznych sposobów:

  • róbmy okresowe testy – jeśli nie chcemy skorzystać z laboratorium – zamówmy jeden z szybkich testów na HIV
  • w przypadku zbliżeń z osobami, których nie znamy – nigdy nie decydujmy się na sex bez prezerwatywy
  • starajmy się nigdy nie dotykać krwi osób, które nie znamy – jeśli nie mamy innego wyjścia zadbajmy o to, aby nie miała ona kontaktu z naszą krwią
  • planując Rodzinę zawsze wykonujmy komplet testów – naprawdę nie ma po co ryzykować
  • rozmawiajmy – sprawy seksu, chorób, antykoncepcji nie powinny być tematami tabu – w ten sposób poszerzamy naszą wiedzę oraz wiedzę naszego rozmówcy

Pamiętaj, wazektomia nie chroni przed HIV

Wydaje sie to oczywiste, jednak czasem oczywiste sprawy są najczęściej przeoczone. Wazektomia chroni przed ciążą. Natomiast nie uchroni przed brakiem odpowiedzialności – jeśli chcesz odbyc stosunek z osobą, o której wiesz niewiele – zabezpiecz się przed chorobami wenerycznymi.

Warto wiedzieć

Zawsze lepiej wiedzieć niż nie wiedzieć. W tej sytuacji to powiedzenie nabiera jednak znacznie więszego znaczenia. Jesli wiemy, możemy chronić siebie i innych. Niewiedza może doprowadzić do tragedii. Nie warto ryzykować.

Masz wątpliwości? Odwiedź najbliższe laboratorium lub zamów test przez Internet.

Podziel się:
Nie zainteresowało mnieWarte rozwinięciaDobreBardzo dobreNic dodać nic ująć (1 głosów, średnia: 5,00 z 5)
Loading...

Dołącz do dyskusji

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *