Bezpieczny seks to nie tylko kwestia ciąży

bezpieczny sex

Bezpieczny seks to nie tylko kwestia ciąży

1 grudnia obchodzimy Światowy Dzień Walki z AIDS. Z uwagi na panującą pandemię, temat nieco ucichł. Niestety nie oznacza to, że samo AIDS, czy HIV przestało zbierać śmiertelne żniwo. Warto mieć to na uwadze. W ostatnim czasie można zaobserwować bardzo zły trend, w którym poza Covid-19 w zasadzie wszystkie inne choroby zrobiły sobie wolne. Z uwagi na konieczność przesunięcia środków na walkę z epidemią jest wręcz odwrotnie. Teraz bardziej niż kiedykolwiek powinniśmy podchodzić odpowiedzialnie do kwestii naszego zdrowia.

 

HIV/AIDS a seks

Jednym z najczęstszych sposobów przenoszenia wirusa HIV (w następstwie którego może wystąpić AIDS) jest seks. Wbrew wielu opiniom nie jest to kwestia, która dotyczy osób wyłącznie homoseksualnych lub prowadzących „lekki” tryb życia. Problem dotyczy wszystkich. Osoba nieświadoma faktu, iż jest nosicielem HIV może zarażać innych, nie mając o tym pojęcia. Co więcej objawy HIV mogą przez dłuższy czas nie występować. Dla przykładu: osoba, która miała kontakt z krwią osoby zakażonej niestety również się zaraziła. Nieświadoma niczego (może jedynie bardziej zmęczona niż zwykle) funkcjonuje jak zwykle. Ma Rodzinę, Partnera / Partnerkę. Nie należy do żadnej z grup ryzyka, nie testuje się okresowo. Z uwagi na aktualny stan epidemiczny zmęczenie przypisuje ogólnej sytuacji. Nie ma sensu iść z tym do lekarza. Współżyje jak zawsze. W tym momencie nieświadomie naraża osoby dla siebie najbliższe… Sytuacja jest oczywiście hipotetyczna, lecz występuje dosyć często. Jest o tyle niebezpieczna, że osoba potencjalnie zakażona nie ma pojęcia, że naraża innych.
 

 

Bezpieczny seks

Nasza klinika zajmuje się wazektomią – skuteczną antykoncepcją i metodą pomocną w odpowiedzialnym planowaniu Rodziny. Inne kwestie związane z HIV pozostawimy ekspertom w swoich dziedzinach. Podejmiemy jednak kwestię dla nas istotną: bezpieczny seks i jego powiązanie z wazektomią.

 

Wazektomia chroni przed ciążą – nie przed HIV

Pamiętajmy, wazektomia to jedna z najskuteczniejszych dostępnych metod antykoncepcji, zapewniająca bezpieczny seks, jeśli bezpieczeństwo rozpatrujemy go jako brak ciąży. Wazektomia nie zastąpi jednak zdrowego rozsądku i nie zabezpieczy nas przed innymi skutkami zbliżeń. Dotyczy to również wirusa HIV.

Spotkaliśmy się kilkakrotnie z opinią, że różnego rodzaju metody antykoncepcji chronią przed HIV. Poza prezerwatywami (które mechanicznie, przynajmniej w większości przypadków, stanowią barierę dla wirusa), środki antykoncepcyjne służą innym celom. Wazektomia zapobiega transportowi plemników. Ejakulat, który może zawierać wirus HIV nadal jest obecny.

 

Regularne badania to podstawa (nawet / szczególnie w czasie epidemii)

Profilaktyka jest kluczowa w wielu kwestiach. W przypadku HIV szczególnie. Jeden błąd może mieć opłakane skutki na całe życie. Z tego powodu nie warto przekładać okresowych badań na „po epidemii”. W zasadzie każdy z nas raz na jakiś czas powinien się zbadać. Jeśli nie chcemy tego robić w laboratorium, zamówmy jeden z dostępnych w Internecie domowych testów. Nie odkładajmy tego nie tylko z uwagi na swoje zdrowie, ale również na zdrowie najbliższych.
 

Podziel się:
Nie zainteresowało mnieWarte rozwinięciaDobreBardzo dobreNic dodać nic ująć (jeszcze nie ma wyników)
Loading...

Dołącz do dyskusji

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *