Czy wazektomia jest bolesna?

Wazektomia a ból

Czy wazektomia jest bolesna?

„Prawdziwy mężczyzna nie płacze i nie czuje bólu” – taki mamy stereotyp. Pomimo takich zapewnień, pierwszym pytaniem, które pojawia się w głowie mężczyzny rozważającego wazektomię jest „czy to boli?”. Coś przecież muszą przeciąć / uciąć / usunąć. To naturalne pytanie wynikające z naszego instynktu samozachowawczego.

To również jedno z 3, może 4 pytań, które najczęściej pada podczas rozmowy z Pacjentami. Nie jest to kwestia kluczowa, jednak sądząc po reakcjach mężczyzn, ważna. I trudno się dziwić.

Pragnę jednak uspokoić wszystkich przejętych. Wazektomia to metoda antykoncepcji, w której stosowane jest wyłącznie miejscowe znieczulenie, raczej poprawiające komfort niż będące koniecznością, aby uniknąć bólu. Nie jest to zabieg pod narkozą czy innym znieczuleniem – nie jest to skomplikowana operacja, a pacjent po kilku minutach po prostu może o własnych siłach wyjść z gabinetu i iść na spacer. Bez obaw o swoje zdrowie.

Co nas najbardziej przeraża w wazektomii?

Najgorszym aspektem zabiegu jest chyba sama niepewność jak to będzie. Niepokój narasta wraz z upływem czasu. Jest to całkowicie naturalne. W głowie rodzą się kolejne pytania, na które sami znajdujemy odpowiedź. Oczywiście najgorszą z możliwych. Apogeum następuje w dzień zabiegu. Po zabiegu momentalnie znika, a w jego miejsce przychodzi uczucie ulgi i satysfakcji.

Obawa przed bólem to chyba najczęstsza forma strachu przed zabiegiem. Najlepszym dowodem na bezbolesnosć są miny niektórych naszych Pacjentów, którym mówimy, że zabieg dobiegł już końca, a Oni są zdziwieni, ponieważ byli przekonani, że tak naprawdę jeszcze się nie zaczął 🙂

MIT: Igła

Wiele osób, zarówno kobiet jak i mężczyzn boi się igieł. Większym problemem niż sam zabieg jest znieczulenie i sposób jego podania. W tym miejscu pragnę wszystkich uspokoić. Nasza metoda znieczulenia w ogóle nie wykorzystuje igieł. Specjalne urządzeniem pod ciśnieniem wprowadza preparat znieczulający w odpowiednie miejsce. Strzykawki i igły odeszły już dawno do lamusa.

bez-igieł

MIT: Skalpel

Skalpel i fakt nacięcia to kolejna bariera strachu. Cięcie = ucięcie. Boimy się tego, zwłaszcza jeśli chodzi o nasze „klejnoty koronne”. W tym miejscu również pragnę wszystkich uspokoić. Nie ma cięcia, nie ma skalpela. Skóra jest jedynie rozwarstwiana. Niczego w ten sposób nie utniemy 🙂

Po kilku dniach nie ma nawet śladu po miejscu, w którym skóra była rozwarstwiana.

bez-skalpela

MIT: Długotrwały ból po zabiegu

W większości wypadków ból w ogóle nie występuje. Profilaktycznie możemy przepisać środki przeciwbólowe, ale praktyka pokazuje, że bardzo mały odsetek w ogóle je wykupuje. Po prostu nie ma takiej potrzeby. Dla świętego spokoju należy przez dwa tygodnie prowadzić odrobinę spokojniejsze życie (bez treningów siłowych, długotrwałej jazdy na rowerze, etc.), aby dać organizmowi czas na przystosowanie. To w zasadzie wszystko.

Jeśli pojawią się kolejne pytania lub wątpliwości związane z bólem przed / w trakcie / po wazektomii, proszę śmiało opisywać je w komentarzach. Do wszystkich postaram się ustosunkować.

Podziel się:
Nie zainteresowało mnieWarte rozwinięciaDobreBardzo dobreNic dodać nic ująć (7 głosów, średnia: 4,57 z 5)
Loading...

Komentarze

Kacper A 30-06-2017 -Odpowiedz

Może nie było to najprzyjemniejsze uczucie jakie w życiu przeżyłem, ale dramatu nie było. Po pierwszym dniu i zejściu znieczulenia coś tam czułem, ale to takie bardziej pobolewanie związane ze zdrętwieniem. Potem super.

Alina 30-06-2017 -Odpowiedz

Porównując do porodów, które my znosimy to pytanie jest nieco śmieszne. Ale część Panów boi się nawet iść do dentysty...

    Ból, który przechodzą Panie podczas porodu oraz trudy całej ciąży to coś za co Panowie nigdy się Wam nie odwdzięczą i w pełni tego nie zrekompensują. Dziękujemy, że nasz gatunek nie wymiera:)

Felix 14-08-2017 -Odpowiedz

Pierwsze dni pamiętam, że były takie sobie. Nie bolało, ale wszystko było bardzo delikatne i czułem, że ktoś coś tam majstrował. Wszystko spokojnie do wytrzymania. Po kilku dniach wszystko wróciło do normy i nawet przez chwilę nigdy nie ma bólu.

Dołącz do dyskusji

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *