Wazektomia kontra plastry antykoncepcyjne – porównanie metod antykoncepcji

wazektomia-a-plastry-antykoncepcyjne

Wazektomia kontra plastry antykoncepcyjne – porównanie metod antykoncepcji

31-01-2020 /Antykoncepcja/ /O wazektomii/

Plastry antykoncepcyjne to dosyć popularna metoda antykoncepcji. Głównie z uwagi na wygodę stosowania. W niniejszym artykule postaramy się dokonać jej porównania w odniesieniu do zabiegu wazektomii.

Plastry antykoncepcyjne

Są jednym z rodzajów antykoncepcji hormonalnej przeznaczonej do stałego stosowania. W odróżnieniu do tabletek, wchłanianie substancji odbywa się przez skórę. Co nie obciąża układu pokarmowego, ale również na swoje wady.

Wazektomia

To męska metoda trwałej antykoncepcji polegająca na przecięciu i zablokowaniu nasieniowodu. W tej sposób odcinamy dostęp plemników.

Kryteria, jakimi się posłużymy

Postaramy się dokonać oceny pod kątem następujących czynników:

  • skuteczność
  • koszt
  • dostępność
  • wpływ na zdrowie

Skuteczność

Skuteczność w wazektomii zarówno przy doskonałym użyciu, jak i typowym jest niemal 100%. I to niezależnie od okna czasowego jakie przyjmiemy.
W przypadku plastrów hormonalnych skuteczności przy typowym i doskonałym użyciu nie jest równa. Przy doskonałym użyciu wynosi ponad 99%. Jednak doskonałe użycie jest bardzo rzadkie i należy sobie z tego zdawać sprawę.

Gorzej sytuacja wygląda w przypadku typowego użycia, gdzie skuteczność może dosyć mocno spaść. Szczególnie, że plastry posiadają szereg ograniczeń. Nie są zalecane powyżej 45 roku życiu, nie powinny ich stosować osoby otyłe, chorzy na cukrzycę. W niektórych przypadkach plaster po prostu może się też odkleić.

Pamiętajmy również, że jest to metoda której skuteczność zmienia się przy każdym nałożeniu plastra (możemy go założył dobrze lub źle, konkretna sztuka mogła być przechowywana odpowiednio lub nie, etc.), jak również z czasem zmienia się nasze ciało.

Z tego powodu skuteczność przy wieloletnim stosowaniu (np. w ciągu 20 lat) znacznie spada.

Koszty

Koszt wazektomii jest jednorazowy i wynosi około 2000PLN.
Koszt jednostkowy plastrów jest oczywiście znacznie niższy (50-100PLN). Jednak jest to koszt miesięczny. Szacując koszt roczny na poziomie 600-1200PLN, okazuje się, że po kilku latach (czasem po jedynie dwóch) łączny koszt jest wyższy niż zabieg wazektomii . O ujęciu np. 20 lat nawet nie wspominając. Do kosztów powinniśmy również doliczyć koszty wizyt ginekologicznych „po receptę”.

Dostępność

Wazektomia dostępna jest w większości dużych miast. Być może trudno zapisać się z dnia na dzień, jednak w ujęciu miesiąca raczej nie będzie problemu, aby wykonać zabieg.
Jeśli chodzi o plastry, również problemu raczej nie ma. Przy czym dochodzi kwestia wcześniejszego uzyskania recepty od ginekologa.

Wpływ na zdrowie

Wpływ poszczególnych metod antykoncepcji na zdrowie to zawsze kwestia budząca sporo kontrowersji. Z naszych doświadczeń oraz rozmów z Pacjentami możemy powiedzieć, że wpływ jakichkolwiek środków hormonalnych na organizm jest co najmniej dyskusyjny. Czytając listę przeciwwskazań na takich produktach, każdy z nas sam będzie w stanie udzielić sobie odpowiedzi.

Podsumowanie

Plastry z pewnością są ciekawą alternatywą. Szczególnie dla osób, które jeszcze nie posiadają takiej ilości dzieci, jaką docelowo planują.
Patrząc jednak długofalowo, warto się zastanowić czy docelowym rozwiązaniem nie powinna być jednak metoda trwałej antykoncepcji.

Podziel się:
Nie zainteresowało mnieWarte rozwinięciaDobreBardzo dobreNic dodać nic ująć (jeszcze nie ma wyników)
Loading...

Dołącz do dyskusji

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *