Uwaga Rodzica, najlepszy prezent dla Dziecka

dzień dziecka 2019

Uwaga Rodzica, najlepszy prezent dla Dziecka

31-05-2019 /Oczami pacjenta/

Tydzień temu obchodziliśmy Dzień Matki. Nieprzypadkowo Dzień Dziecka (oraz w dalszej części czerwca Dzień Ojca) jest tak blisko. Istotna jest cała Rodzina i jej wzajemne relacje. Często jest to znacznie ważniejsze niż zdajemy sobie sprawę. Szczególnie dla naszych najmłodszych pociech.

Dzień Dziecka

1 czerwca – dzień szaleństwa, zabawy – dzień poświęcony naszym dzieciom, w którym bardziej niż zwykle pozwalamy im wejść nam na głowę (bądźmy szczerzy, wszyscy tak robimy).

Lody, zabawki i inne prezenty

Tradycją są prezenty. Nie tylko te od rodziców, ale również od dziadków, krewnych, etc. Jedne drobne, inne nieco droższe. Prezenty jednak były, są i będą. I nie ma w tym nic złego.
Dzień Dziecka to również dzień (szczególnie jeśli wypada jak w tym roku – w sobotę), w którym Rodzice po prostu muszą znaleźć czas dla pociech. Wspólne lody, kino, czy najzwyklejszy spacer do parku. Tego dnia najmłodsi (lub nieco starsi) są w centrum uwagi.

Ale czy to jest najważniejsze

Prezenty oczywiście cieszą. Lody są smaczne jak zawsze. Pytanie tylko, czy na pewno jest to to, czego nasze dziecko od nas oczekuje. Lub inaczej, czy z tego ucieszyłoby się najbardziej…

Czego chce Twoje dziecko? Poświęć mu czas na jaki zasługuje

Badania pokazują niestety smutną rzeczywistość. Naszym dzieciom poświęcamy coraz mniej czasu. Natłok obowiązków w pracy, niekończące się obowiązki domowe, które „przecież ktoś musi zrobić”, zobowiązania wobec innych osób. To wszystko stoi wyżej w hierarchii naszych codziennych działań.

Oczywiście nie zrewolucjonizujemy sposobu życia społeczeństwa z dnia na dzień. Jednak być może warto popatrzeć z perspektywy młodego człowieka, który nie jest obarczony naszym (ułożonym przez lata) światopoglądem. Dla dziecka najważniejszy jest Rodzic – jego uwaga. Zastanówmy się, czy te dwie godziny dodatkowo spędzone w biurze, które pieniężnie są warte nowej zabawki dla naszej pociechy, naprawdę mają taką wartość. Czy nasze dziecko bardziej nie ucieszyłoby się z dwóch godzin spędzonych z Tatą, czy Mamą?

Często, szczególnie kiedy nasze dzieci mają kilkanaście lat, zarzucamy im, że nie chcą mieć z nami prawdziwego kontaktu i jedynie nas zbywają. Zastanówmy się jednak uczciwie, czy pod płaszczem dodatkowej pracy, sprzątania, czy innych obowiązków, wcześniej nie robiliśmy dokładnie tego samego.

Uwaga Rodzica to Twój obowiązek

Bycie Rodzicem to wielka odpowiedzialność. Odpowiedzialność, która wiąże się z wieloma obowiązkami. Jednym z nich jest poświęcenie uwagi dziecku. Nie jest to coś mierzalnego, zawsze łatwo powiedzieć, że dziś nie mamy czasu, nikt nas z tego nie rozlicza. Z tego powodu często ten obowiązek nam umyka. A nie powinien. Tak naprawdę, nie powinniśmy traktować tego jako obowiązek, lecz jako nasze prawo, z którego często korzystamy (ponieważ chcemy) jako Rodzice. Niestety w ferworze codzienności łatwo jest ten element zgubić.

Bądź fajnym Rodzicem, nie dostawcą zabawek

Na koniec mały apel: bądźmy fajnymi Rodzicami. Jeśli teraz rozwiązujemy problemy za pomocą kolejnych prezentów, w przyszłości nie oczekujmy, że dzieci zaczną nas traktować jako coś więcej niż źródło dodatkowych funduszy. Skończmy czasem pracę wcześniej, zabierzmy naszą Rodzinę na nieplanowany spacer. Zaskoczmy ich chęcią poświęcenia im uwagi. To znacznie ważniejsze niż kolejna gra, miś, czy klocki.

Podziel się:
Nie zainteresowało mnieWarte rozwinięciaDobreBardzo dobreNic dodać nic ująć (3 głosów, średnia: 5,00 z 5)
Loading...

Dołącz do dyskusji

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *