Wazektomia od A do Z

Wazektomia od A do Z

Wazektomia od A do Z

Wielu Pacjentów prosiło nas, abyśmy w jednym miejscu opisali cały zabieg wazektomii. Od samego początku do końca. Postanowiliśmy więc zebrać wszystko w całość i przedstawić w zwartej formie. Forma punktów będzie w tym wypadku najsensowniejsza – ma to być swego rodzaju mapa drogowa.

1. Ważne informacje wstępne odnośnie lokalizacji

Kilka istotnych uwag zależnych od lokalizacji, w której chcemy wykonać zabieg.

1.1 Wazektomia w Warszawie

Nasz główny gabinet mieści się w Centrum Planowania Rodziny, na warszawskim Wilanowie, przy ulicy Kazachskiej 5 lokal U1. Szczegółową lokalizację oraz aktualne terminy można znaleźć pod tym adresem: http://wazektomia.com/wazektomia-w-warszawie. Zapraszamy również do zwiedzenia gabinetu poprzez Google StreetView:

Istotna uwaga dla osób spoza Warszawy: Pacjentom spoza Warszawy zapewniamy darmowy nocleg w hotelu Portos zlokalizowanym 15 minut jazdy od Centrum Planowania Rodziny. Szczegółowe informacje dostępne są pod adresem: http://wazektomia.com/wazektomia-z-noclegiem. Jeśli zdecydujecie się na tą opcję, podczas zapisu należy nas o tym poinformować. Dzięki temu będziemy w stanie z wyprzedzeniem zarezerwować termin pobytu.

1.2 Wazektomia poza Warszawą

Poza Warszawą, operujemy również w dziewięciu miastach Polski:

Terminy dla poszczególnych lokalizacji staramy się publikować z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem, aby nasi Pacjenci mogli spokojnie rozplanować swój czas.

2. Przed zabiegiem

Przed samym zabiegiem wazektomii musimy wykonać kilka czynności. Poniżej opisaliśmy każdą z nich. Skondensowaną wersję zawiera również nasz film instruktażowy.

2.1 Podejmowanie decyzji

Rozmowa z Partnerką

Najistotniejszą sprawą jest samo podjęcie decyzji. Warto sprawę przedyskutować ze swoją Partnerką, rozpatrzyć wszystkie za i przeciw tak, aby podjąć najlepszą decyzję. Warto odbyć długą i szczerą rozmowę. Jest to poważna decyzja, którą trzeba podjąć z pełną świadomością. Na pewne pytania odpowiada zamieszczona niedawno na blogu infografika (dostępna pod adresem: http://wazektomiablog.com/czy-juz-czas-na-wazektomie-infografika/).

Konsultacje medyczne

W kwestiach medycznych chętnie podpowie dr Siwik. Warto pytać i rozwiać wszelkie wątpliwości. Doktor Siwik dostępny jest pod numerem telefonu 501 103 456 oraz pod adresem mailowym siwike@wazektomia.com. Prosimy śmiało dzwonić. Jeśli doktor nie odbierze, z pewnością oddzwoni możliwie najszybciej.

Dodatkowa literatura

Warto również zasięgnąć dodatkowej, fachowej wiedzy. Naszym zdaniem najlepsze źródła to:

  • strona internetowa wazektomia.com – w Polsce jest to największy serwis o tematyce wazektomii i męskiej antykoncepcji
  • niniejszy blog – porusza on sprawy nie tylko samej wazektomii, ale również tematów mniej lub bardziej związanych z antykoncepcją i świadomym planowaniem rodziny
  • dostępna jest również książka na temat wazektomii autorstwa dr Siwika – wersje elektroniczną można znaleźć pod adresem: http://wazektomia.com/ksiazka-1-wazektomia-ksiazka

2.2 Zapis

Po podjęciu decyzji, przychodzi czas na zapisy. Najprościej zapisać się telefonicznie pod jednym z numerów: 502 602 568 lub 22 849 17 99. Mateusz Siwik chętnie odpowie również na Państwa pytania i wątpliwości związane z organizacją zabiegu. Rezerwacji na zabieg wazektomii można dokonać również mailowo, korzystając (zależnie od miasta) z jednego z poniższych adresów:

2.3 Badania

Maksymalnie 14 dni przed zabiegiem w laboratorium w swoim mieście, należy wykonać badania krwi – morfologię oraz antygen HBS. Jest to bardzo ważne, aby w dniu zabiegu badania nie były starsze niż dwa tygodnie. Wyniki badań należy zabrać ze sobą na zabieg lub przesłać wcześniej na adres: siwikm@wazektomia.com

2.4 Formularze

Kolejnym krokiem jest wypełnienie kilku formularzy (papierki niestety). Formularze dostępne są w wersji aktywnej – można je wypełnić bezpośrednio na komputerze. Następnie należy je wydrukować, podpisać i zabrać ze sobą na zabieg. Komplet formularzy, jakie należy wypełnić:

2.5 Opłaty

Aktualny koszt wazektomii to 1999PLN. Artykuł pisany jest w maju 2015 roku i to jest stan na dziś. Z tego powodu przed zabiegiem warto zajrzeć na stronę cennika (http://wazektomia.com/cennik-wazektomii), aby sprawdzić bieżące honorarium.
Dostępne są cztery sposoby finansowania / rozliczenia zabiegu wazektomii:

  • płatność gotówką w dniu zabiegu w gabinecie
  • przelew bankowy (aktualny numer konta to: 41 1020 1169 0000 8102 0151 3464 – warto jednak sprawdzić go na stronie z cennikiem przed wykonaniem przelewu)
  • E-raty – razem z Santander Consumer Bank przygotowaliśmy dla Państwa możliwość opłaty za zabieg w dogodnych ratach. Wniosek można złożyć pod tym adresem https://generator.eraty.pl/tin.php?tin=DRUGvlEtXR44B05
  • ubezpieczenia Vanbreda International – w ramach oferowanego ubezpieczenia zwraca do 80% kosztów zabiegu wazektomii. Szczegóły dostępne pod adresem: http://www.vanbreda-international.com/en

3. Dzień zabiegu

3.1 Fryzjer

Należy wykonać fryzjera swojego Jednomasztowca, poniżej nasady, po lewej i prawej stronie. Jeśli robimy to pierwszy raz, warto najpierw kilka dni wcześniej dokonać „zgrubnego” golenia, aby uniknąć podrażnień tuż przed zabiegiem.

3.2 Przyjazd

Przed wyjazdem warto sprawdzić czy mamy ze sobą komplet formularzy oraz badań (jeśli te nie zostały wysłane wcześniej mailem). Warto również założyć lub przygotować obcisłą bieliznę na czas po zabiegu. Po przyjeździe do miejsca zabiegu, należy się zarejestrować. W przypadku Pacjentów w Warszawie, nasza Klinika umożliwia również spokojne odświeżenie się (prysznic) po podróży.

3.3 Wywiad

Następnie przechodzimy do wywiadu z Pacjentem i jego Partnerką (jeśli również jest obecna, co zalecamy). Omawiamy na spokojnie powody decyzji, sytuację Pacjenta oraz informacje medyczne zawarte w ankiecie dotyczącej zdrowia, którą Pacjent wcześniej wypełniał. Jeszcze raz po kolei tłumaczymy całą procedurę zabiegu.

3.4 Zabieg

Sam zabieg nie trwa zwykle dłużej niż 15 minut (wszystko zależy od anatomii). Jest to zabieg ze znieczuleniem miejscowym wstrzykiwanym pod ciśnieniem specjalnym aparatem (bez użycia strzykawki i igły).

Aparat do znieczulenia przy wazektomii

Cały zabieg polega na założeni szwów chirurgiczne oraz wycięciu kilka mm nasieniowodu. Nie zalecamy obecności Partnerki lub osób towarzyszących na samym zabiegu. Asysta Pani Liliany w pełni wystarczy do wykonania zabiegu.

Asysta przy zabiegu wazektomii

3.5 Po zabiegu

Po zabiegu czas krótką już w luźniejszej atmosferze (czas Pacjenci przed zabiegiem są bardzo spięci – niepotrzebnie), żarty i już na poważnie listę zaleceń, jak zachowywać się po zabiegu. Przekazujemy również teczkę z dokumentami zabiegu oraz innymi materiałami. Po zabiegu można spokojnie wracać samochodem do domu lub na kolację z Partnerką.

4. Po zabiegu

Wszystkie poniższe zalecenia są również omawiane po zabiegu, jednak warto mieć ściągawkę.

4.1 Po powrocie do domu

Warto wyposażyć się w obcisłą bieliznę, aby nic nie „dyndało”. Wziąć prysznic, a po nim zdjąć założony w gabinecie opatrunek. Kolejnych opatrunków nie należy już zakładać. W razie pobolewania można zażyć środek przeciwbólowy. Raczej nie przepisujemy nic na receptę, ponieważ najczęściej bólu w ogóle nie ma.

4.2 Pierwszy dzień po zabiegu

Poza opisanymi poniżej zaleceniami na pierwsze okresy po zabiegu, w zasadzie nie ma żadnych przeciwwskazań do normalnego funkcjonowania. Najczęściej po upływie doby kontaktujemy się, aby sprawdzić czy wszystko jest w porządku.

4.3 Pierwsze siedem dni po zabiegu

Co prawda zalecamy normalne funkcjonowanie po zabiegu, jednak warto pamiętać, aby jak po każdym zabiegu medycznym, przez kilka dni nie forsować organizmu. Nie zalecamy bardzo ciężkich prac fizycznych czy treningów sportowych. Kilka dni spokojniejszego trybu. Również kilka dni obcisłej bielizny. Przez pierwsze 7 dni zalecamy również celibat. Z doświadczenia wiemy, że różnie z tym bywa 🙂

4.4 Pierwsze dwa cykle po zabiegu

Przez pierwsze dwa cykle od zabiegu, zalecamy również kontynuowanie poprzedniej antykoncepcji. Do momentu badań nasienia warto być podwójnie ubezpieczonym 🙂

4.5 Po 8 i 12 tygodniach od zabiegu

Po 8 tygodniach należy wykonać badanie nasienia na obecność plemników w ejakulacie. Czynność tą należy powtórzyć po 12 tygodniach. Bardzo przezorni raz na jakiś czas profilaktycznie robią sobie takie badanie. Nie jest to jednak konieczne. Listę laboratoriów, które wykonują tego typu badania można znaleźć pod tym adresem http://wazektomia.com/laboratoria-badajace-nasienie

Podziel się:
Nie zainteresowało mnieWarte rozwinięciaDobreBardzo dobreNic dodać nic ująć (2 głosów, średnia: 5,00 z 5)
Loading...

Komentarze

Arek 12-05-2015 -Odpowiedz

Czy muszę zabrać coś ze sobą na zabieg poza tymi formularzami i badaniami? Np. ręcznik (chciałbym wziać prysznic po zabiegu w Warszawie)? Czy jakieś inne rzeczy też powinienem ze sobą zabrać - bielizna na zmianę etc,?

    Faktycznie trzeba zabrać ze sobą wypełnione formularze i wyniki badań... Ręczniczek można zabrać ze sobą, ale również są przygotowane ręczniczki w gabinecie, jeżeli zostanie użyty zabieramy go ze sobą. Bieliznę zabieramy ze sobą taka jaką nosimy na co dzień. Branie prysznica praktykuje się bardziej przed zabiegiem, a nie po.

Dołącz do dyskusji

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *