Wazektomia a potencja – FAQ

Wazektomia a potencja – FAQ

13-05-2022 /Pytania i odpowiedzi/

Panowie w swoich mailach czy podczas rozmów telefonicznych często pytają (czasem dla pewności nawet kilkakrotnie): czy wazektomia na pewno nie wpłynie negatywnie na potencję? Czy będę mieć ochotę na seks jak dotychczas? Czy ich sprawność będzie zachowana? W niniejszym artykule zajmiemy się właśnie tymi kwestiami.

 

Czym jest potencja?

Przede wszystkim warto odpowiedzieć sobie na pytanie czym tak naprawdę jest potencja. Za interesującą nas (i naszych Pacjentów) definicję przyjmijmy:

Potencja – zdolność mężczyzny do odbycia stosunku seksualnego.

Jednak, czy tylko o to chodzi? Oczywiście nie. W domyśle wszystkim zainteresowanym chodzi nie tylko o samą zdolność, ale również o jakość.
 


Czy wazektomia pozytywnie wpływa na potencję?

Zarówno nasze doświadczenia zebrane na przestrzeni tych prawie 20 lat (operowania wazektomii), tysiące rozmów z Pacjentami, jak i wyniki zewnętrznych badań pokazują jasno: wazektomia może wręcz poprawić potencję.

Pamiętajmy, że problemy związane z potencją często mają podłoże psychologiczne. Jednym z istotnych czynników obniżających potencję jest stres. Po wazektomii odchodzi nam jeden z większych (i bezpośrednio powiązanych z seksualnością) źródeł stresu: strach przed niezaplanowaną ciążą.

Nie jest to jednak jedyny pozytywny czynnik. Zwróćmy uwagę również na inne czynniki, które mogą mieć pozytywny wpływ:

  • polepszenie relacji w związku,
  • brak konieczności pamiętania o doraźnej antykoncepcji,
  • obniżenie libido związane z koniecznością korzystania z rozwiązań farmakologicznych.

 

Czy wazektomia może wpłynąć negatywnie na potencję?

Z punktu widzenia organizmu, zmienia się niewiele. Zarówno ejakulat, same plemniki (choć nie są obecne w nasieniu), jak również hormony płciowe są produkowane. Nic się nie zmienia.
 

Wazektomia to nie kastracja

Warto pamiętać, iż wazektomia to nie kastracja. Narządy płciowe nie są usuwane. Jedyna zmiana polega na odcięciu możliwości transportu plemników nasieniowodami. Jest to jedna z ogromnych przewag wazektomii.
 

Czy powinniśmy ten argument brać pod uwagę przy wyborze metody antykoncepcji?

Czy kwestia potencjalnie jeszcze większej chęci do stosunków seksualnych oraz możliwość podniesienia ich jakości powinna być jednym z głównych czynników wykonania zabiegu? Zdecydowanie nie. Wykonanie zabiegu warto poważnie rozważyć biorąc pod uwagę wszystkie za i przeciw. Kwestię potencji można potraktować jako wisienkę na torcie 😊
 

Zobacz również wersję video

Podziel się:
Nie zainteresowało mnieWarte rozwinięciaDobreBardzo dobreNic dodać nic ująć (jeszcze nie ma wyników)
Loading...

Dołącz do dyskusji

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *