Czy wiesz, że… 10 ciekawostek na temat wazektomii

Czy wiesz, że… 10 ciekawostek na temat wazektomii

07-10-2022 /O wazektomii/

Dla naszych Pacjentów prawdopodobnie część informacji będzie już znana. Jednak zarówno ich, jak i w szczególności osoby zainteresowane zabiegiem wazektomii, kilka faktów z tej dziedziny z pewnością zaskoczy.

1. Od 19 lat w Polsce

Temat wazektomii w Polsce dosyć niedawno stał się popularny. Niewiele osób jednak wie, że pierwsze zabiegi zostały wykonane już prawie 20 lat temu. Na marginesie, owe zabiegi były wówczas wykonywane zaledwie w dwóch ośrodkach. W tym w naszym przez dr Eugeniusza Siwika:)

2. 500 000 wazektomii rocznie w USA

W Stanach Zjednoczonych zabieg wazektomii jest bardzo popularny. Rocznie wykonuje go aż 0,5 miliona mężczyzn. Jest to jedna z najpopularniejszych form antykoncepcji.


3. Najtańsza metoda antykoncepcji

Jednorazowy wydatek 2099PLN może wydawać się duży, jednak okazuje się, że patrząc z perspektywy lat, wazektomia to jedna z najtańszych form antykoncepcji.

4. Pierwsza wazektomia już w 1899

Zabieg wazektomii to wbrew pozorom nie jest sprawa nowa. Zabiegi wykonywano już pod koniec XIX wieku. Pierwsze zabiegi zostały wykonane w roku 1899. Eksperymentalnie wykonywano je nawet wcześniej – od 1785 roku.


5. Po wazektomii nadal masz wytrysk

Wielu mężczyzn obawia się, że po wazektomii nie będą mieli już wytrysku (a część myśli nawet o braku erekcji). Pragniemy uspokoić. Jedyne co się zmienia to skład – brak plemników. Erekcja jest, wytrysk również. Często doznania są znacznie bardziej intensywne niż przed zabiegiem. Ale o tym w jednym z kolejnych punktów.

6. Fenomen marcowych wazektomii

Zjawisko to występuje głównie w USA. Rok do roku w marcu odnotowuje się kilkukrotny wzrost wykonany zabiegów wazektomii. Powód jest bardzo ciekawy – po więcej informacji zapraszamy tutaj.


7. Bez skalpela i narkozy

Kolejny mit lub niedopowiedzenie to obawa przed ucięciem „czegoś”. Niczego nie ucinamy. Jest jeszcze ciekawiej – do zabiegu w ogóle nie używa się skalpela. Również narkoza nie jest potrzebna. Wystarczy drobne znieczulenie miejscowe wprowadzane specjalnym aparatem bezigłowym. Skóra za to jest zwyczajnie rozwarstwiana palcami operującego lekarza. Często Pacjenci już po powrocie do domu mają problem ze wskazaniem miejsca ingerencji.

8. Lepszy i częstszy sex

Badania pokazują, że Pacjenci po wazektomii uprawiają więcej seksu i jest on lepszy. Ktoś może powiedzieć, że dotyczy to beztroskich osób samotnych. Nic bardziej mylnego. Badania przeprowadzone w USA dotyczyły osób posiadających Rodziny i uprawiających sex ze swoją Partnerką Życiową. Pełny artykuł na temat badania można znaleźć tutaj.


9. Lepsze stosunki Partnerskie

Wazektomia wpływa mocno na polepszenie relacji Partnerskich. Powodów jest wiele. Uznanie w oczach Partnerki. Świadomość wzięcia odpowiedzialności. Podjęcie wspólnej decyzji. Lub zwyczajnie mniej stresu, który nikomu nigdy nie pomaga.

10. To tylko 15 minut

Wazektomia to nie skomplikowana operacja. To drobny mikrozabieg. Średni czas zabiegu wynosi nieco ponad 15 minut. Kwadrans i do domu 🙂 Zdarzają się Pacjenci, którzy zajęci rozmową z lekarzem, nawet nie zauważają, że zabieg został już wykonany.
 

Zobacz również wersję video

Podziel się:
Nie zainteresowało mnieWarte rozwinięciaDobreBardzo dobreNic dodać nic ująć (1 głosów, średnia: 5,00 z 5)
Loading...

Dołącz do dyskusji

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *