Wazektomia, a częsty sex – praca naukowa

Wazektomia, a częsty sex – praca naukowa

14 października 2015 roku w Journal of Sexual Medicine ukazał się bardzo ciekawy artykuł, w sposób naukowy udowadniający zależność pomiędzy ilością seksu, a wazektomią. Zapraszamy do zapoznania się z przetłumaczoną, skróconą wersją.

Wstęp

Mężczyźni zastanawiający się nad wazektomią, jako metodą antykoncepcji często mają obawy jeśli chodzi o ich potencję po zabiegu. Z tego powodu, część par decyduje się na inne, mniej skuteczne metody antykoncepcji.

Cel

Chcieliśmy zdeterminować powiązanie pomiędzy wazektomią a częstotliwością stosunków seksualnych.

Metoda

Przeanalizowaliśmy cykle 6 (2002) oraz 7 (2006-2008) Narodowej Ankiety Planowania Rodziny (National Survey of Family Growth), aby porównać częstotliwość stosunków seksualnych mężczyzn, którzy poddali się zabiegowi wazektomi, z częstotliwością mężczyzn, którzy tego zabiegu nie mieli. Analiza została przeprowadzona na podstawie odpowiedzi zarówno mężczyzn jak i kobiet. Wykluczono mężczyzn, którzy nigdy nie odbyli stosunku seksualnego oraz tych, poniżej 25 roku życia. Stworzyliśmy zaawansowany model regresji, aby uwzględnić czynniki demograficzne, socjoekonomiczne, reprodukcyjne oraz zdrowotne.

Główny wskaźnik

Za główny wskaźnik pomiaru wzięliśmy częstotliwość seksualną z ostatnich czterech tygodni.

Rezultat

Spośród wszystkich ankiet mężczyzn, 5838 z nich spełniało kryteria badania. 353 z nich miało przeprowadzoną wazektomię. Dla mężczyzn po wazektomii, średnia częstotliwość stosunków seksualnych wyniosła 5,9 razy na miesiąc. Przy 4,9 stosunkach mężczyzn, którzy temu zabiegowi się nie poddali. Po wzięciu pod uwagę wieku, stanu cywilnego, rasy, poziomu edukacji, zdrowia, masy ciała, ilości dzieci oraz dochodów: mężczyźni po wazektomii mieli o 81% wyższe szanse na stosunek seksualny przynajmniej raz w tygodniu w porównaniu do tych, którzy zabiegowi się nie poddali. Spośród wszystkich ankiet kobiet, 5211 z nich spełniało kryteria badania. 671 z nich zadeklarowało, iż ich partner poddał się wazektomii. Dla kobiet posiadających partnerów po wazektomii, średnia częstotliwość stosunku seksualnego wyniosła 6.3 na miesiąc. W porównaniu do 6.0 dla partnerów, którzy nie poddali się wazektomii. Po skorygowaniu wyników o wcześniej podane (dla mężczyzn) parametry: kobiety, których partnerzy poddali się wazektomii miały o 46% wyższe szanse na stosunek seksualny przynajmniej raz w tygodniu, w porównaniu do kobiet, których partnerzy nie poddali się zabiegowi.

Wnioski

Wazektomia nie jest powiązana ze zmniejszoną częstotliwością stosunków seksualnych. Te wyniki mogą być pomocne dla par, które zastanawiają się nad metodą antykoncepcji.

Nasz komentarz

Badania nie tylko udowodniły, że wazektomia nie obniża częstotliwości stosunków, ale wręcz pokazały, jak bardzo wzrasta ilość stosunków seksualnych po zabiegu wazektomii. Jest to również i nasza obserwacja, na podstawie rozmów z naszymi Pacjentami.

A więc Panowie (i Panie)… do dzieła…

Oryginał: Relationship between Vasectomy and Sexual Frequency, David P. Guo MD, Remy W. Lamberts MD, Michael L. Eisenberg MD

Podziel się:
Nie zainteresowało mnieWarte rozwinięciaDobreBardzo dobreNic dodać nic ująć (1 głosów, średnia: 5,00 z 5)
Loading...

Dołącz do dyskusji

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *