Kiedy rozpocząć współżycie po wazektomii?

Kiedy rozpocząć współżycie po wazektomii?

31-03-2023 /Pytania i odpowiedzi/

Kwestia seksu po zabiegu wazektomii to bardzo często poruszana przez Pacjentów sprawa. Nic dziwnego. Wszak wazektomia, antykoncepcja i seks są ze sobą połączone. Najczęstsze pytanie jakie pada dotyczy momentu, w którym można już rozpocząć ponownie współżycie. W niniejszym artykule omówimy tę kwestię.

 

Dajmy organizmowi chwilę na odzyskanie sił

Na wstępie. Na podstronie udostępniliśmy specjalny dokument zawierający listę najważniejszych kwestii po zabiegu. Rekomendujemy w nim, aby unikać przez 7 dni nadmiernej stymulacji seksualnej, a także nadmiernego wysiłku fizycznego. Są to oczywiście ogólne rekomendacje. Jeśli czujemy, iż organizm nadal potrzebuje chwili, nie czujemy się jeszcze pewnie, wydłużmy ten czas jak długo tego potrzebujemy.
 

Nic na siłę

Pamiętajmy również, aby nie robić niczego na siłę. Po wazektomii mamy zapewnionych wiele lat wspaniałych doznań. Kilka dni naprawdę nie zrobi nam różnicy. Tyczy się to również innych wysoko wysiłkowych aktywności jak siłownia, tenis czy basen. Jeśli uważamy, że to już ten moment, super. Jeśli nie, nie ma pośpiechu.
 

Pamiętajmy o zabezpieczeniu

Bardzo istotna kwestia, o której czasem Pacjenci jeszcze zapominają. Do uzyskania negatywnego wyniku testu na obecność plemników w ejakulacie, musimy pamiętać o stosowaniu dotychczasowych form antykoncepcji. Z dwóch powodów. Po pierwsze musimy zweryfikować, czy zabieg się powiódł i czy (bardzo rzadko) nie jest wymagana korekta. Po drugie pomimo zablokowania dopływu nowych plemników do ejakulatu, mogą się w nim znajdować już poprzednio wyprodukowane i przetransportowane. Stosowanie dotychczasowej antykoncepcji daje możliwość bezpiecznego wydalenia ejakulatu z potencjalnie jeszcze aktywnymi plemnikami.
 

Zdrowy rozsądek – mamy dużo czasu

Jak we wszystkim zalecamy zdrowy rozsądek. Znamy przypadki, w których Pacjenci uczciwie przyznali, iż współżyli od razu po powrocie do domu. Znamy również przypadki, w których po 8 tygodniach w badaniu na obecność plemników wykazano ich znaczną ilość, jednak Pacjent przez ten czas nie współżył ani razu, nie dając możliwości usunięcia ich z organizmu. Warto stosować się do zaleceń i własnego rozsądku. W kwestii rozsądku, ufamy, że będzie dobrze. W kwestii zaleceń, poniżej prezentujemy najważniejsze źródła informacji:

Podziel się:
Nie zainteresowało mnieWarte rozwinięciaDobreBardzo dobreNic dodać nic ująć (jeszcze nie ma wyników)
Loading...

Dołącz do dyskusji

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *