Badanie nasienia po wazektomii – kluczowe kwestie

Badanie nasienia po wazektomii – kluczowe kwestie

Badanie nasienia po wazektomii to w zasadzie ostatni etap całego procesu w drodze ku „wolności”. Etap jednak bardzo ważny i zdecydowanie nieopcjonalny. Ponieważ Pacjenci nadal dosyć często mają pytania w tej kwestii, poniżej opisaliśmy kluczowe kwestie w tej materii. Zapraszamy do lektury 🙂

 

Kiedy należy wykonać badanie

Pierwsze badanie nasienia powinniśmy wykonać po 8 tygodniach od zabiegu wazektomii. Do tego czasu powinniśmy stosować dotychczasową antykoncepcję. Pamiętajmy, iż skuteczność wazektomii nie jest natychmiastowa. Po zabiegu dysponujemy jeszcze wcześniej wyprodukowanymi plemnikami. Jeśli mamy wątpliwości co do wyniku badania po 8 tygodniu, należy wykonać również badanie po 12 tygodniu. Również w tym przypadku zalecamy stosowanie dotychczasowej antykoncepcji. Wychodząc z założenia, iż jeśli mamy wątpliwości co do wyniku, nie ma sensu ryzykować.

Warto raz jeszcze jednak podkreślić: obecność plemników w wynikach pierwszego badania nie oznacza automatycznie, iż zabieg będzie wymagał korekty. Najczęściej organizm zwyczajnie jeszcze nie „wypłukał” posiadanych plemników.
 

Gdzie należy wykonać badanie nasienia

Badanie należy wykonać w laboratorium posiadającym możliwość analizy nasienia. Obecnie takie placówki znajdują się praktycznie w każdym większym mieście. Aby pomóc naszym Pacjentom stworzyliśmy listę niektórych placówek dostępnych w naszym kraju. Nie jest to lista pełna. Nie jest wymagane skorzystanie wyłącznie z placówki znajdującej się na liście. Lista ma na celu jedynie ułatwienie Pacjentom znalezienia miejsca blisko ich lokalizacji. Nie posiadamy żadnych afiliacji z tymi placówkami.

Pełna lista znajduje się tutaj.

Staramy się raz na jakiś czas aktualizować podane dane, jednak zawsze przed wizytą warto wykonać telefon do laboratorium i ustalić szczegóły.
 

Skąd duża rozpiętość kosztów badania

Pacjenci często pytają skąd bierze się duża rozpiętość kosztów, jeśli chodzi o poszczególne placówki. Różnice czasem sięgają kilkuset procent. Nie zawsze jednak jest to dokładnie to samo badanie. Badanie nasienia może służyć różnym celom i sprawdzać różne parametry. Przede wszystkim kontaktując się z laboratorium, warto na wstępie zaznaczyć, iż ma to być badanie sprawdzające po wazektomii. Taka informacja powinna pomóc pracownikom placówki określić wymagany zakres badania i dopasować odpowiedni pakiet. Podpowiadamy: najczęściej jest to badanie podstawowe 🙂

Skąd zatem rozpiętości cenowe:

  • lokalizacja laboratorium,
  • marka / pozycja na rynku,
  • zakres badania,
  • czas realizacji.

W przypadku naprawdę dużych różnic cenowych, zwykle chodzi jednak o zakres badania.
 

Kluczowe dane

Kluczową daną w przypadku tego typu badań jest ilość plemników w badanym preparacie (naszym nasieniu). Czasem jest to opisane jako ilość, czasem jako koncentracja. Zdarza się również, iż w wynikach podana jest informacja, iż znaleziono X liczbę plemników martwych / nieruchliwych. Może to oznaczać, iż nasze „kanaliki” nie zostały jeszcze odpowiednio przepłukane. Warto w takim wypadku zadbać o odpowiednią ilość ejakulacji oraz powtórzyć badanie po 12 tygodniu (zakładając, iż taka informacja widnieje w pierwszym badaniu.)
 

Wyniki przesyłamy do kliniki

Różne kliniki mają różne procedury. W Centrum Planowania Rodziny Wazektomia.com prosimy o przesyłanie wyników badań nasienia po zabiegu. Dzięki temu możemy:

  • sprawdzić, czy wszystkie parametry są w porządku,
  • rozwiać wątpliwości,
  • doradzić powtórzenie badania, jeśli jest to konieczne.

Nie każdy Pacjent ma obowiązek znać pełną terminologię używaną w wynikach tego typu badań. Dlatego zawsze staramy się objaśnić wszystko jak najdokładniej -jeśli oczywiście zachodzi taka potrzeba.
 

Dodatkowe pytania? Chętnie pomożemy

Staraliśmy się możliwie wyczerpać temat, jednak jeśli pojawią się dodatkowe pytania, serdecznie zapraszamy do ich zadawania. Jesteśmy tu po to, aby pomóc:)

Pytania można zamieszczać bezpośrednio w komentarzach, korzystając z formularza kontaktowego blogu lub kontaktując się bezpośrednio z kliniką:

Zapraszamy 🙂

Podziel się:
Nie zainteresowało mnieWarte rozwinięciaDobreBardzo dobreNic dodać nic ująć (jeszcze nie ma wyników)
Loading...

Dołącz do dyskusji

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *