Seks po wazektomii, ale przed pierwszym testem nasienia – FAQ

Seks po wazektomii, ale przed pierwszym testem nasienia – FAQ

08-07-2022 /Pytania i odpowiedzi/

Pacjenci często pytają o kwestie związane z seksem, kiedy jeszcze nie posiadają potwierdzenia braku plemników w nasieniu. Nie tylko w kwestii samej możliwości odbywania stosunków, ale również kwestii stosowania antykoncepcji w okresie przejściowym. W dzisiejszym artykule postaramy się odpowiedzieć na najczęściej padające pytania.

 

Wazektomia nie jest antykoncepcją natychmiastową?

Nie jest. Należy mieć tego świadomość. O ile droga transportu plemników zostaje zablokowana, pamiętajmy, że nie są one produkowane ad hoc, kiedy zachodzi potrzeba ejakulacji. Są produkowane i transportowane wcześniej. Oznacza to, iż musimy dać organizmowi czas na pozbycie się plemników. Bezpośrednio po wazektomii obserwuje się nieznaczną ilość plemników w spermie. Mija pewien okres czasu, kiedy nasienie jest wolne od plemników. Zaleca się, aby przynajmniej do uzyskania pierwszego badania nasienia zawierającego informację o braku plemników kontynuować stosowanie dotychczasowej formy antykoncepcji.
 

Kiedy należy wykonać pierwsze badanie nasienia po wazektomii?

Pierwsze badanie nasienia należy wykonać po 8 tygodniach od wykonania zabiegu. Na podstronie Laboratoria Badające Nasienie znajduje się wykaz niektórych placówek świadczących taką usługę. Można oczywiście skorzystać z innego ośrodka. Wyniki badań należy przesłać do Centrum Planowania Rodziny.
 

Seks w ciągu pierwszych 8 tygodni od wazektomii – czy to możliwe?

Tak, jednak zalecamy unikanie stymulacji seksualnej w ciągu pierwszych 7 dni od zabiegu. Po tym czasie można wrócić do aktywności seksualnej. Pamiętając oczywiście o stosowaniu dotychczasowej antykoncepcji do czasu potwierdzenia braku plemników testem nasienia.
 

Czy na coś jeszcze powinniśmy zwracać uwagę?

W tym temacie warto pamiętać jeszcze o kilku kwestiach:

  • W czasie pierwszych kilku tygodni nasienie może mieć zabarwienie lekko brązowe – fizjologia po wykonanym zabiegu.
  • Jeśli badanie nasienia pokazało obecność plemników nie oznacza to automatycznie, że będzie konieczna korekta. Najczęściej organizm zwyczajnie jeszcze nie wypłukał wszystkich plemników. Konieczne są dodatkowe ejakulacje i ponowne badanie po 2-4 tygodniach.

 

Zachęcamy do zadawania pytań

Jeśli jakiekolwiek kwestie są niejasne, zawsze zachęcamy do zadawania dodatkowych pytań. Staramy się odpowiadać na wszystkie. Czy to w formie indywidualnych wiadomości, czy publikacji i odpowiedzi na komentarze, czy tworzenia dodatkowych artykułów na blogu, które szerzej opisują interesujący Pacjentów temat.

Podziel się:
Nie zainteresowało mnieWarte rozwinięciaDobreBardzo dobreNic dodać nic ująć (jeszcze nie ma wyników)
Loading...

Dołącz do dyskusji

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *