Procedura badania nasienia po wazektomii + prezent od Wazektomia.com

Procedura badania nasienia po wazektomii + prezent od Wazektomia.com

Badanie nasienia nie jest szczególnie popularną czynnością. Większość Pacjentów wykonuje je po wazektomii po raz pierwszy w życiu. Nic dziwnego, iż pojawiają się wątpliwości odnośnie procedury. W niniejszym artykule postaramy się krok po kroku omówić całą procedurę.

 

Dlaczego badanie nasienia po wazektomii jest istotne?

Badanie nasienia po zabiegu powinniśmy traktować jako ostatni etap wazektomii. Tak, ostatni etap zabiegu. Na tym etapie bowiem otrzymujemy odpowiedź, czy wszystko poszło tak, jak powinno. Czy możemy odstawić dotychczas stosowaną antykoncepcję. Jest to kluczowy element, który nie powinien być pomijany. Poniżej prezentujemy krok po kroku, jak poprawnie wykonać całą „operację”.
 

Krok 1: ustalamy, kiedy należy wykonać badanie

Zgodnie z zaleceniami, badanie nasienia powinno zostać wykonane po 8 i 12 tygodniach od wazektomii. Czasu jest dużo, jednak warto od razu zaznaczyć sobie w kalendarzu odpowiednie terminy. Warto również od razu przejść do kolejnych kroków procedury tak, aby nie działać potem w pośpiechu. Mamy czas, możemy wszystko na spokojnie zaplanować.
 

Krok 2: znajdujemy odpowiednie laboratorium

Laboratorium, w którym chcemy wykonać badanie powinno być blisko naszej lokalizacji. Tak, czy inaczej będziemy musieli do niego pojechać. Nie ma sensu wybierać placówki oddalonej o kilkadziesiąt kilometrów. Chyba, że żadne laboratorium w okolicy nie budzi naszego zaufania (lub zwyczajnie go nie ma).

Swego czasu pokusiliśmy się o stworzenie listy laboratoriów wykonujących badanie nasienia. Lista dostępna jest pod adresem.

Nie posiadamy żadnych afiliacji z tymi placówkami. Listę stworzyliśmy wyłącznie dla wygody naszych Pacjentów. Nie jest obowiązkowe korzystanie wyłącznie z placówek na liście.
 

Krok 3: ustalamy procedurę dostarczenia próbki

Warto wykonać telefon do laboratorium i ustalić procedurę przyjmowania próbek. Część placówek wymaga oddania nasienia bezpośrednio na miejscu (w specjalnych pokojach), część pozwala na dostarczenie próbki do godziny od pobrania. W przypadku drugiej opcji, warto zapytać również o preferowany sposób transportu próbki.
 

Krok opcjonalny 4: zakup pojemnika

Jeżeli laboratorium nie zapewnia pojemników na próbki, lub jest ona dowożona z zewnątrz, wcześniej należy zaopatrzyć się w jałowe pojemniki przeznaczone do tego typu badań. Jeżeli Pacjent wykonał wazektomię w naszym ośrodku (od czerwca 2024), nie musi wykonywać tego kroku. Pojemniki z pewnością już posiada. Szczegóły na dole artykułu 🙂
 

Krok 5: pobranie próbki

Przed badaniem wymagane jest ok. 2-7 dni abstynencji seksualnej. Konkretną informację z pewnością przekaże laboratorium. Próbkę w całości należy oddać do pojemnika. Zadbać, aby nie znalazły się w nim żadne ciała obce. Dokładnie zakręcić. Część laboratoriów wymaga podpisania próbki, część wykonuje to w trakcie przekazania.
 

Krok 6: odebranie wyników

Wyniki najczęściej dostępne są w ciągu kilku dni. Warto oczywiście dopytać o termin podczas dostarczenia próbki. Jeśli jest taka możliwość, warto zaznaczyć przy badaniu, iż jest to próbka po wykonanej wazektomii. Może nam to oszczędzić dodatkowych procedur, jeśli okaże się (a powinno), że w wynikach mamy same zera 🙂
 

Krok 7: przesłanie wyników i weryfikacja badania

Jeśli wazektomia była wykonywana w Centrum Planowania Rodziny, komplet wyników należy przesłać na adres badania@wazektomia.com Wyniki każdego Pacjenta są osobno weryfikowane przez lekarza, który wykonywał zabieg. Informacja zwrotna przesyłana jest w ciągu kilku kolejnych dni.

Tutaj istotna informacja: Weryfikacji dokonuje jeden z lekarzy. Nie zawsze jest w stanie odesłać interpretację od razu. Szczególnie, jeśli zabiegów w danym dniu (czy następnym) jest bardzo dużo. Bezpieczeństwo naszych Pacjentów jest na pierwszym miejscu. Dlatego wyniki są szczegółowo sprawdzane. Niekiedy zajmuje to chwilę dłużej, ale w tym wypadku najważniejsza jest jakość sprawdzenia.
 

Prezent od Wazektomia.com

Od czerwca 2024 wprowadziliśmy miłą niespodziankę dla naszych Pacjentów, która powinna nieco usprawnić proces badania nasienia. Każdy Pacjent po zabiegu otrzymuje od nas dwa pojemniki przeznaczone na badanie nasienia. Dodatkowo, pojemniki mają już informację, iż jest to badanie po wazektomii. Część Pacjentów zwracała nam uwagę, iż zakup pojemnika w okolicznej aptece czasem bywa niezręczny. Czasem apteka oddalona jest o kilka, kilkanaście kilometrów. Mamy nadzieję, iż ten prezent nieco usprawni działania 🙂
 

Warto pytać… na każdym etapie

Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości odnośnie procedury, naprawdę warto pytać. Na naszym blogu, na infolinii, mailowo, czy w samym laboratorium. Pamiętajmy, iż zawsze lepiej dwa razy zapytać, niż potem być zaskoczonym nieplanowaną kwestią.

Podziel się:
Nie zainteresowało mnieWarte rozwinięciaDobreBardzo dobreNic dodać nic ująć (jeszcze nie ma wyników)
Loading...

Dołącz do dyskusji

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *