Pytania Pacjentów przed wazektomią: najczęstsze wątpliwości – część 1

Pytania Pacjentów przed wazektomią: najczęstsze wątpliwości – część 1

Podjęcie decyzji o wykonaniu wazektomii to często długotrwały proces rozpoczynający się od samego pomysłu, poprzez zebranie wstępnego zestawu informacji, analizę, pojawienie się i odpowiedź na wszelkie pytania i wątpliwości, aż do finalnego zapisu i podjęcia się zabiegowi. Często najdłuższym etapem jest kwestia pytań i wątpliwości. Otrzymujemy ich wiele: telefonicznie, mailowo, w formie komentarzy, podczas rozmów z Pacjentami. W niniejszym artykule postaramy się wymienić i zaadresować część z nich.

 

Skuteczność

Efektywność metody antykoncepcji to najważniejsza miara każdej jej formy. Jeśli nie spełnia ona swojego zadania, nie powinna być brana pod uwagę. Wazektomia jest obecnie najskuteczniejszą, dostępną formą męskiej antykoncepcji. Szczególnie biorąc pod uwagę typowe użycie w długiej perspektywie czasowej.

Warto jednak pamiętać o trzech kwestiach:

 • Skuteczność wazektomii nie jest natychmiastowa – musi upłynąć czas, aby organizm pozbył się już wyprodukowanych i przetransportowanych plemników. Zwykle jest to ok 20 ejakulacji. Chociaż bywają przypadki, w których wypłukanie trwa dłużej.
 • Działanie wazektomii należy potwierdzić testami nasienia po 8 i 12 tygodniach od zabiegu.
 • Do momentu pozytywnych wyników badań należy stosować dodatkowe zabezpieczenia podczas stosunków.

 

Zachowanie wszystkich funkcji seksualnych

Czasy kiedy wazektomię mylono ze sterylizacją na szczęście już minęły. Pacjenci jednak obawiają się, czy ich popęd seksualny będzie na takim samym poziomie jak wcześniej. Czy wszystkie funkcje będą działał poprawnie. Pragniemy uspokoić. Te kwestie nie ulegają pogorszeniu. Wręcz przeciwnie, często seks jest zwyczajnie bardziej przyjemny.

Dwie istotne kwestie:

 • Na nasze doznania ogromny wpływ ma poziom stresu. Brak troski związanej z ryzykiem nieplanowanej ciąży jest więc kwestią szalenie istotną dla komfortu życia seksualnego.
 • Badania przeprowadzone w USA pokazały, iż pary po wazektomii uprawiają seks częściej, a ich doznania i ogólna przyjemność płynąca ze zbliżeń jest wyższa.

 

Waga decyzji

Nie ukrywajmy, decyzja o wazektomii to poważna sprawa. Nie powinniśmy jej traktować lekko. Nie powinniśmy podchodzić do niej, jak do czegoś co od razu zakładamy, że cofniemy, kiedy tylko zapragniemy. Z drugiej jednak strony poważne decyzje w życiu również należy podejmować. Tym bardziej, że często ich niepodjęcie wcale nie powoduje odłożenia problemu w czasie. Często podejmują się wówczas one same. Np. w postaci nieplanowanej ciąży. Warto zatem stawić temu czoła na własnych warunkach.

Kilka ważnych kwestii:

 • Decyzja o wazektomii powinna zostać podjęta po głębokiej analizie jej konsekwencji. Warto jednak pamiętać, że jej skutki są możliwie do odwrócenia. Jeśli jednak zakładamy, iż np. za 3 lata chcemy mieć dzieci, wazektomia nie jest w tym momencie najlepszym wyborem.
 • Ważne decyzje najlepiej podejmuje się wspólnie. Szczególnie tak istotne dla życia Rodziny (jeśli taką oczywiście założyliśmy). Antykoncepcja to sprawa obojga. Podobnie jak decyzja o wazektomii.

 

Dyskomfort / ból

Kolejnym elementem budzącym wątpliwości jest ból podczas zabiegu oraz dyskomfort związany z późniejszą rekonwalescencją pozabiegową. Na wstępie warto zaznaczyć, iż każdy z nas ma nieco inny próg bólu. Jeden odczuwa już duży dyskomfort kiedy ugryzie go komar. Drugi nie ma problemu z bólem towarzyszącymi wizycie u stomatologa.

Generalnie znakomita większość Pacjentów nie zgłasza żadnych problemów bólowych. Zarówno podczas procedury jak i kilka dni po. Ze swojej strony staramy się maksymalnie zadbać o komfort Pacjenta na kilka sposobów:

 • nie stosujemy skalpela – nie ma żadnych nacięć na skórze,
 • nie stosujemy igieł – znieczulenie wstrzeliwane jest pod ciśnieniem specjalnym aparatem,
 • nie stosujemy szwów na skórze – skraca to czas rekonwalescencji i obniża ryzyko powikłań,
 • jeśli anatomia na to pozwala, staramy się jednym rozwarstwieniem skóry zoperować oba nasieniowody.

 

Bezpieczeństwo samej procedury

Pacjenci słysząc o „operowaniu wazektomii” często wyobrażają sobie wielką szpitalną salę, z tłumem osób asystujących, skomplikowaną aparaturą, usypianiem i kilkugodzinną procedurą medyczną. Następnie wielodniową rekonwalescencją w szpitalu.

Nic bardziej mylnego. Staramy się podkreślać na każdym kroku, iż wazektomia jest mikro-zabiegiem:

 • często trwa poniżej 15 minut,
 • po zabiegu Pacjenci wracają do domu – często w roli kierowców,
 • kolejnego dnia mogą iść spokojnie do pracy (o ile nie dźwigają ciężarów lub nie biegają maratonów),
 • znieczulenie, jakiego używamy jest znieczuleniem miejscowym, nie powoduje długotrwałych skutków.

 

Zapraszamy do kontaktu – wszystko wyjaśnimy

Ogromna ilość informacji na wazektomia.com oraz zawartość tego bloga powinny w 99% wystarczyć do odpowiedzi na w zasadzie każde pytanie dotyczące wazektomii. Zdajemy sobie jednak sprawę, iż:

 • pojawiają się wyjątkowe sytuacje i wątpliwości wynikające z konkretnej sytuacji,
 • duża ilość wiedzy powoduje również niekiedy problemy z wyłowieniem tego, czego szukamy,
 • pewne kwestie mogą zmienić się po czasie.

Z tego powodu w przypadku pytań zachęcamy do pozostawiania komentarzy, wysyłania zapytań poprzez formularz kontaktowy, czy maila lub kontakt telefoniczny z infolinią pod numerem 22 626 33 33.

Postaramy się pomóc oraz rozwiać wszelkie wątpliwości 🙂
 

Zobacz również wersję video

Podziel się:
Nie zainteresowało mnieWarte rozwinięciaDobreBardzo dobreNic dodać nic ująć (3 głosów, średnia: 4,67 z 5)
Loading...

Dołącz do dyskusji

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *