Wazektomia – polskie oraz światowe trendy w męskiej antykoncepcji

Wazektomia – polskie oraz światowe trendy w męskiej antykoncepcji

15-12-2023 /Antykoncepcja/ /O wazektomii/

Koniec roku to dobry moment na różnego rodzaju podsumowania. Analizę minionego roku, identyfikację trendów i określenie planów na przyszłość. Nie inaczej jest w naszym przypadku. Antykoncepcja w ostatnich latach przeszła swego rodzaju transformację. Może nie same metody (choć i tutaj dokonano pewnych zmian), ale z pewnością świadomość w zakresie ich dostępności, bezpieczeństwa czy sensowności stosowania. W dzisiejszym artykule przyjrzymy się tematowi nieco bliżej.

 

Znaczny wzrost zainteresowania stałymi metodami

Światowe trendy wykazują wzrost zainteresowania stałymi metodami antykoncepcji. Jest on na tyle duży, iż informacje na ten temat pojawiają się nawet w takich gazetach, jak New York Times. Trendy te obserwują nie tylko kliniki zajmujące się wykonywaniem zabiegów. Znaczne wzrosty widać analizując wyszukiwania na poszczególnych platformach Social Media.

W większości krajów Europy oraz w USA stałe metody są znane i stosowane od dziesięcioleci. Mimo to wzrosty zostały zaobserwowane.

W Polsce sytuacja ma się nieco inaczej. Dla przykładu. Mimo, iż wazektomia operowana jest w Polsce od 20 lat, prawdziwy boom zainteresowania nastąpił dopiero w ostatnich latach. Wiele w tym zasługi śp. dr Eugeniusza Siwika – prekursora wazektomi w Polsce, który przez te dwie dekady stale dbał nie tylko o ewolucję metody, ale również o stałe zwiększanie świadomości naszych rodaków na temat dostępnych metod i możliwości ich stosowania.
 

Wazektomia w nowej rzeczywistości

Nie ukrywajmy, era post covid to zmieniony świat w naprawdę wielu aspektach. Również podejściu wielu osób do odpowiedzialnego planowania Rodziny. Wiele mitów i błędnych założeń zostało obalonych. Wiele wydarzeń wpłynęło nie tylko na inny sposób postrzegania społeczeństwa na różne tematy, ale również (a może przede wszystkim) na spojrzenie na świat pojedynczych osób – nas jako jednostek.

Zarówno na świecie, jak i w Polsce wiele osób doszło do wniosku, iż odkładanie różnych spraw na później zwyczajnie nie ma sensu. Działać należy tu i teraz tak, aby los nie zdecydował finalnie za nas.
 

Świadomość posiadania wyboru

Rozwój Social Media, znacznie szybszy dostęp do informacji, globalizacja. Wszystkie te elementy wpływają pośrednio na nasze wybory. A przede wszystkim na świadomość, iż mamy wiele dostępnych opcji. Nie ma jednej ścieżki, którą musimy podążać. Mamy możliwość wyboru kim chcemy być i z kim chcemy być. Czy chcemy założyć Rodzinę, czy też nie. Czy chcemy posiadać dzieci, czy też nie. Czy chcemy wybrać tę ścieżkę, czy inną. Jakie mamy możliwości zamiany naszych decyzji.

Ogrom możliwości to oczywiście również wielka odpowiedzialność. To od nas jednak zależy, jak wykorzystamy posiadane dane i jaki kierunek obierzemy.
 

Wspólnie podejmowane decyzje

W tej kwestii trudno jest przeanalizować trendy światowe. Natomiast w Polsce, przynajmniej na podstawie rozmów z Pacjentami (i ich Partnerkami), wypełnionych ankiet, czy analizy otaczającej nas rzeczywistości, widać pewne zmiany. Kwestia antykoncepcji w związku przestaje być sprawą, którą zajmują się jedynie Kobiety. Znacznie zwiększyła się świadomość, iż jest to kwestia wspólna. Co ważne, kwestia, która raz ustalona mimo wszystko po czasie wymaga ponownej analizy i być może zmiany podejścia. Szczególnie w momencie podjęcia decyzji, iż Rodzina, jaką stworzyliśmy jest już w komplecie.
 

Covid przyspieszył pewne kwestie

Okres koronawirusa był trudnym czasem dla wszystkich. Praktycznie każdy z nas musiał zmierzyć się z problemami, które nigdy wcześniej nas nie dotknęły. Był to również czas mówienia „sprawdzam” dla wielu kwestii. Zarówno dotyczących nas jako populacji (np. kwestie opieki zdrowotnej, zachowania środków bezpieczeństwa, postępowania w sytuacjach trudnych), jak również nas jako jednostek. Wiele „pewników” zwyczajnie przestało istnieć. Wiele elementów, co do których nie byliśmy pewni lub które wymagałyby znacznie więcej czasu, aby wpłynąć na naszą świadomość, zrobiło to znacznie, znacznie szybciej.

Świadomość, iż należy działać tu i teraz przewija się bardzo często w rozmowach z naszymi Pacjentami.
 

Uprzedzenia, mity, niedoinformowanie

Era informacji, połączona z wydarzeniami, które miały miejsce spowodowała, iż wiele mitów dotyczących antykoncepcji ostatecznie upadło. Wiele osób pozbyło się uprzedzeń, modelu świata, w którym to tylko jeden z Partnerów zajmuje się planowaniem Rodziny, czy zwyczajnie zaczęło patrzeć w wielu kwestiach bardziej długofalowo.

Metody antykoncepcji (stałe czy doraźne) mają służyć nam, jako osobom. Mają pomóc w osiągnięciu ostatecznego celu w tym obszarze naszego życia: odpowiedzialnego zaplanowania i stworzenia Rodziny. Naszej Rodziny. Takiej, jakiej MY pragniemy. Niezależnie od jej kształtu i ilości członków.

Podziel się:
Nie zainteresowało mnieWarte rozwinięciaDobreBardzo dobreNic dodać nic ująć (jeszcze nie ma wyników)
Loading...

Dołącz do dyskusji

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *