Czy skuteczność wazektomii jest natychmiastowa?

Czy skuteczność wazektomii jest natychmiastowa?

Czy skuteczność wazektomii jest natychmiastowa? Czy po zabiegu od razu Pacjent może rozpocząć stosunki bez stosowania innych form antykoncepcji? Prosta odpowiedź brzmi: nie. Wazektomia, nie jest natychmiastową formą antykoncepcji.

Z co najmniej dwóch powodów:
– Nie zaleca się nadmiernej stymulacji seksualnej w ciągu pierwszych siedmiu dni – organizm musi mieć czas na regenerację.
– Musi upłynąć czas, aby organizm pozbył się już wyprodukowanych i przetransportowanych plemników. Zwykle jest to ok 20 ejakulacji. Chociaż bywają przypadki, w których wypłukanie trwa dłużej.

Powyższy opis możemy potraktować jako szybką odpowiedź. Jeśli chodzi o bardziej szczegółową, zapraszamy do lektury artykułu 😊

 

Pełne zabezpieczenie do potwierdzenia

Zdecydowanie zalecamy kontynuowanie dotychczasowych form antykoncepcji do uzyskania negatywnych (oznaczających brak plemników) obu wyników badania nasienia. Jeśli nie możemy się już doczekać, weźmy pod uwagę, że po tych 12 tygodniach, najprawdopodobniej już przez całe życie będziemy mieli spokój.
 

Badanie nasienia 8 tygodni po zabiegu

Po 8 tygodniach od zabiegu wazektomii zaleca się wykonanie pierwszego badania nasienia w specjalistycznym laboratorium. Jak już wcześniej napisano, dobrze, jeśli w tym czasie Pacjent będzie już po 20 ejakulacjach. Wówczas maleje ryzyko wykrycia plemników, które są pozostałością dawnej drożności. Co również eliminuje ewentualny niepotrzebny stres wynikający ze zniekształconego wyniku badania. Wyniki przesyłamy do wglądu do kliniki.
 

Badanie 12 tygodni po zabiegu

Po 12 tygodniach od wazektomii, sprawdzamy stan naszych plemników raz jeszcze. Jeśli poprzednie badanie wykazało brak plemników, możemy sięgnąć po jeden z dostępnych na rynku domowych testów męskiej płodności (np. dostępnych na www.zbadajnasienie.pl). Wyniki przesyłamy do wglądu do kliniki.
 

Oba badania pokazały „zero”

Jeśli oba badania wykazały brak plemników, możemy zrezygnować z dotychczasowych metod antykoncepcji – od dziś naszą jedyną antykoncepcją jest wazektomia. Gratulujemy wyboru 🙂
 

Badanie nie wykazało „zero”

Jeśli pierwsze badanie po wazektomii wykazało obecność plemników w nasieniu, nie należy od razu się denerwować. W większości przypadków oznacza to jedynie, że organizm nie zdążył jeszcze wypłukać wszystkich plemników. Należy wynik przesłać do kliniki i ustalić (na podstawie wyników), kiedy warto powtórzyć badanie. Oczywiście do momentu kolejnego badania należy zadbać o odpowiednią ilość ejakulacji. Jeśli kolejne badania wykazują obecność plemników, konieczna jest korekta zabiegu (zdarza się to bardzo, bardzo rzadko).
 

Czy konieczne są kolejne badania?

Jeśli pierwsze dwa badania pokazały brak plemników w ejakulacie, nie są wymagane kolejne badania. Z doświadczenia wiemy jednak, że część Pacjentów cyklicznie powtarza badania (np. korzystając z domowych testów na obecność plemników) dla własnego spokoju. Jeśli pomaga to w lepszym samopoczuciu, jesteśmy jak najbardziej na tak.
 

Zobacz również wersję video

Podziel się:
Nie zainteresowało mnieWarte rozwinięciaDobreBardzo dobreNic dodać nic ująć (2 głosów, średnia: 5,00 z 5)
Loading...

Komentarze

Hubert 04-04-2016 -Odpowiedz

Mamy się zabezpieczać tylko do pierwszego testu, czy też do drugiego?

    Zalecamy kontynuacje dotychczasowej antykoncepcji do otrzymania wyników drugiego testu.

Wojtek 12-11-2016 -Odpowiedz

Witam, Czy pierwszy test trzeba wykonać w laboratorium czy możemy użyć do tego testu "domowego"?

    Pierwszy sugerowalibyśmy wykonać w laboratorium. Jeśli wyjdzie w porządku, drugi już domowy.

Dołącz do dyskusji

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *