Wazektomia, a prezerwatywy

Wazektomia, a prezerwatywy

Często powtarzany przez przeciwników trwałych metod antykoncepcji argument to: po co, przecież to samo można osiągnąć prezerwatywą? Niestety, trudno zgodzić się z takim stwierdzeniem. Poniżej zaprezentowaliśmy szczegółowe porównanie obu metod antykoncepcji.

Skuteczność

Na wstępie należy rozróżnić dwa przypadki. Doskonałe stosowanie i typowe stosowanie.

Doskonałe stosowanie zachodzi w momencie, kiedy środek antykoncepcyjny zaaplikowany jest idealnie wg. wskazań i wymogów. W przypadku prezerwatyw mówimy tu nie tylko o prawidłowym założeniu prezerwatywy, założeniu jej w odpowiednim momencie, czy braku mechanicznego uszkodzenia podczas stosunku. Mówimy również o prawidłowym przechowywaniu (portfel w tylnej kieszeni to nie jest dobre miejsce), przechowaniu w aptece / sklepie, czy transporcie. Taka sytuacja dotyczy mniej niż 5% przypadków. Jeśli weźmiemy pod uwagę dłuższą perspektywę czasową, w przypadku prezerwatyw praktycznie nie ma szans na spełnienie za każdym razem wszystkich wymogów.

Typowe stosowanie antykoncepcji dotyczy przytłaczającej większości przypadków. Dotyczy standardowego korzystania, w granicach rozsądku i ogólnej poprawności procedury.

W przypadku wazektomii mamy do czynienia wyłącznie z doskonałym zastosowaniem, ponieważ nie ma czynników zewnętrznych lub naszych działań, które po skutecznym zabiegu miały by wpływ bezpośredni na płodność.

Skuteczność prezerwatyw maleje im dłużej je stosujemy – to zrozumiałe, z każdym użyciem pojedyncze szanse na zajście w ciążę są takie same, jednak prosty rachunek prawdopodobieństwa pokazuje jasno, że sumarycznie za każdym razem zwiększa się ryzyko (szansa, że rzucając monetą trafimy orła wynosi 50%, jednak szansa, że zrobimy to 2 razy pod rząd wynosi już jedynie 25%).

Szanse na zajście w ciążę w przypadku prezerwatyw zakładając 10 lat ich stosowania wynoszą:
– 18% przy doskonałym stosowaniu
– aż 86% przy typowym stosowaniu

W przypadku wazektomii ta wartość jest stała i wynosi zaledwie 0,01%. Niezależnie od czasu.

Koszty

W przypadku jednorazowego użycia prezerwatywy oczywiście są o wiele tańsze. Jednak pamiętajmy, że jest to produkt jednorazowy i za każdym razem musimy kupić kolejną paczkę.

W takim razie, zakładając sensowną cenę prezerwatyw oraz typową częstotliwość stosunków, dane wyglądają następująco:
– 5 lat – 1560 / 7100 PLN (2 stosunki tygodniowo / 7 stosunków tygodniowo)
– 10 lat – 3120 / 14200 PLN (2 stosunki tygodniowo / 7 stosunków tygodniowo)
– 20 lat – 6240 / 28400 PLN (2 stosunki tygodniowo / 7 stosunków tygodniowo)

W przypadku wazektomii jest to jedynie 1999 PLN na całe życie. Jak widać, wydatek zwraca się już po 5 latach.

Wybór dla osoby bez dzieci

W przypadku osób, które jeszcze nie posiadają rodziny, wybór jest kwestią otwartą. Jeśli jesteśmy pewni, że nie chcemy mieć dzieci lub po prostu ze względów medycznych posiadać ich nie możemy / nie powinniśmy, wybór jest dosyć prosty. W innych przypadkach decyzja zależy od indywidualnej sytuacji. Pamiętajmy jednak, że wazektomia jest metodą odwracalną na co najmniej kilka sposobów.

Wybór dla osoby posiadającej Rodzinę

W tym przypadku nie ma nad czy się zastanawiać. Wazektomia jest tańszą i skuteczniejszą metodą.

Podziel się:
Nie zainteresowało mnieWarte rozwinięciaDobreBardzo dobreNic dodać nic ująć (2 głosów, średnia: 5,00 z 5)
Loading...

Komentarze

k. 12-08-2018 -Odpowiedz

Prezerwatywy to jest jakieś jedno wielkie nieporozumienie. Jak lizanie cukierka w papierku. I to dla obu stron tej imprezy...

Felix 14-08-2018 -Odpowiedz

Jak sobie kiedyś usiadłem i policzyłem jak skuteczne są prezerwatywy to po miesiącu byłem już zapisany na wazektomię. Twierdzenie, że długookresowo prezerwatywa to środek antykoncepcji to spore nieporozumienie...

Dołącz do dyskusji

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *