Wazektomia, a prezerwatywy

Wazektomia, a prezerwatywy

Często powtarzany przez przeciwników trwałych metod antykoncepcji argument to: po co, przecież to samo można osiągnąć prezerwatywą? Niestety, trudno zgodzić się z takim stwierdzeniem. Poniżej zaprezentowaliśmy szczegółowe porównanie obu metod antykoncepcji.

Skuteczność

Na wstępie należy rozróżnić dwa przypadki. Doskonałe stosowanie i typowe stosowanie.

Doskonałe stosowanie zachodzi w momencie, kiedy środek antykoncepcyjny zaaplikowany jest idealnie wg. wskazań i wymogów. W przypadku prezerwatyw mówimy tu nie tylko o prawidłowym założeniu prezerwatywy, założeniu jej w odpowiednim momencie, czy braku mechanicznego uszkodzenia podczas stosunku. Mówimy również o prawidłowym przechowywaniu (portfel w tylnej kieszeni to nie jest dobre miejsce), przechowaniu w aptece / sklepie, czy transporcie. Taka sytuacja dotyczy mniej niż 5% przypadków. Jeśli weźmiemy pod uwagę dłuższą perspektywę czasową, w przypadku prezerwatyw praktycznie nie ma szans na spełnienie za każdym razem wszystkich wymogów.

Typowe stosowanie antykoncepcji dotyczy przytłaczającej większości przypadków. Dotyczy standardowego korzystania, w granicach rozsądku i ogólnej poprawności procedury.

W przypadku wazektomii mamy do czynienia wyłącznie z doskonałym zastosowaniem, ponieważ nie ma czynników zewnętrznych lub naszych działań, które po skutecznym zabiegu miały by wpływ bezpośredni na płodność.

Skuteczność prezerwatyw maleje im dłużej je stosujemy – to zrozumiałe, z każdym użyciem pojedyncze szanse na zajście w ciążę są takie same, jednak prosty rachunek prawdopodobieństwa pokazuje jasno, że sumarycznie za każdym razem zwiększa się ryzyko (szansa, że rzucając monetą trafimy orła wynosi 50%, jednak szansa, że zrobimy to 2 razy pod rząd wynosi już jedynie 25%).

Szanse na zajście w ciążę w przypadku prezerwatyw zakładając 10 lat ich stosowania wynoszą:
– 18% przy doskonałym stosowaniu
– aż 86% przy typowym stosowaniu

W przypadku wazektomii ta wartość jest stała i wynosi zaledwie 0,01%. Niezależnie od czasu.

Koszty

W przypadku jednorazowego użycia prezerwatywy oczywiście są o wiele tańsze. Jednak pamiętajmy, że jest to produkt jednorazowy i za każdym razem musimy kupić kolejną paczkę.

W takim razie, zakładając sensowną cenę prezerwatyw oraz typową częstotliwość stosunków, dane wyglądają następująco:
– 5 lat – 1560 / 7100 PLN (2 stosunki tygodniowo / 7 stosunków tygodniowo)
– 10 lat – 3120 / 14200 PLN (2 stosunki tygodniowo / 7 stosunków tygodniowo)
– 20 lat – 6240 / 28400 PLN (2 stosunki tygodniowo / 7 stosunków tygodniowo)

W przypadku wazektomii jest to jedynie 1999 PLN na całe życie. Jak widać, wydatek zwraca się już po 5 latach.

Wybór dla osoby bez dzieci

W przypadku osób, które jeszcze nie posiadają rodziny, wybór jest kwestią otwartą. Jeśli jesteśmy pewni, że nie chcemy mieć dzieci lub po prostu ze względów medycznych posiadać ich nie możemy / nie powinniśmy, wybór jest dosyć prosty. W innych przypadkach decyzja zależy od indywidualnej sytuacji. Pamiętajmy jednak, że wazektomia jest metodą odwracalną na co najmniej kilka sposobów.

Wybór dla osoby posiadającej Rodzinę

W tym przypadku nie ma nad czy się zastanawiać. Wazektomia jest tańszą i skuteczniejszą metodą.

Podziel się:
Nie zainteresowało mnieWarte rozwinięciaDobreBardzo dobreNic dodać nic ująć (2 głosów, średnia: 5,00 z 5)
Loading...

Komentarze

k. 12-08-2018 -Odpowiedz

Prezerwatywy to jest jakieś jedno wielkie nieporozumienie. Jak lizanie cukierka w papierku. I to dla obu stron tej imprezy...

Felix 14-08-2018 -Odpowiedz

Jak sobie kiedyś usiadłem i policzyłem jak skuteczne są prezerwatywy to po miesiącu byłem już zapisany na wazektomię. Twierdzenie, że długookresowo prezerwatywa to środek antykoncepcji to spore nieporozumienie...

Dołącz do dyskusji

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *