Czy podczas wazektomii pacjent jest usypiany?
Kwestia znieczulenia to jeden z częściej pojawiających się temat w korespondencji z Pacjentami. Szczególnie w ujęciu rodzaju znieczulenia. Czy operujemy wazektomię w znieczuleniu ogólnym, czy też miejscowym. Krótka odpowiedź: zabieg wazektomii operujemy w znieczuleniu miejscowym. Szczegóły w niniejszym artykule.
- Standardowa procedura nie wymaga usypiania
- Znieczulenie miejscowe bez igieł
- Zalety znieczulenia, którego używamy
- Wyjątki
- Pełny opis procedury
Standardowa procedura nie wymaga usypiania
Standardowa procedura wazektomii przeprowadzana opracowaną przez nas (i doskonaloną od 19 lat) metodą zakłada zastosowanie wyłącznie znieczulenia miejscowego. Nie stosujemy znieczulenia ogólnego (potocznie nazywanego narkozą lub usypianiem). Z wyjątkiem sytuacji bardzo niestandardowych opisanych w przedostatnim podpunkcie. W takim przypadku Pacjent umawiany jest na odrębny termin. Są to jednak sytuacje bardzo sporadyczne.
Znieczulenie miejscowe bez igieł
Przy zabiegu wazektomii stosujemy znieczulenie miejscowe. Nie stosujemy jednak igieł. Część Pacjentów kojarzy znieczulenie z przykrymi doznaniami związanymi z obecnością strzykawek i igieł. Nic z tych rzeczy. Stosujemy do znieczulenia specjalny aparat, który pod ciśnieniem wprowadzania środek znieczulający w okolice nasieniowodu. Często Pacjenci nawet nie zauważają, kiedy to nastąpiło.
Zalety znieczulenia, którego używamy
Taka forma zastosowanego znieczulenia ma wiele zalet:
- po zabiegu można bez problemu wrócić samochodem do domu,
- brak skutków ubocznych, które mogą towarzyszyć zabiegowi w znieczuleniu ogólnym,
- brak igieł,
- cały zabieg trwa kilkanaście minut,
- znieczulenie miejscowe jest znacznie mniej obciążające dla organizmu.
Wyjątki
Zdarzają się wyjątkowe sytuacje, w których ze względów anatomicznych, może wystąpić konieczność zastosowania znieczulenia ogólnego. W większości przypadków dotyczy to Pacjentów, którzy w przeszłości mieli już przeprowadzane zabiegi w tych okolicach. Wówczas może zajść sytuacja, w której z uwagi na bezpieczeństwo i komfort Pacjenta (zapewnienie bezbolesnego zabiegu) taki rodzaj znieczulenia będzie konieczny. W takim przypadku cały problem zostaje omówiony z Pacjentem i jeśli taka jest jego wola, zostaje on umówiony na inny termin, w którym zabieg wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym. Są to jednak sytuacje bardzo rzadkie (liczone w promilach).
Pełny opis procedury
Pełny opis standardowej procedury, wraz ze zdjęciami, komentarzami, a nawet materiałami video dostępny jest na stronie wazektomia.com w zakładce Opis metody
Dołącz do dyskusji