Finansowe aspekty wazektomii: co warto wziąć pod uwagę

Finansowe aspekty wazektomii: co warto wziąć pod uwagę

Poddanie się zabiegowi wazektomii to poważna decyzja. Decyzja, która powinna być podjęta po dokładnym przemyśleniu. W oparciu o naszą sytuację, a także dobro całej naszej Rodziny. Często analizujemy kwestie zdrowotne, kwestie wzięcia odpowiedzialności, kwestie psychologiczne. Dla części z nas w dalszym ciągu istotnym aspektem będzie również coś innego: koszty. Z pozoru kwota za zabieg może wydawać się wysoka. Jednak czy na pewno? Czy da się ten koszt w jakiś sposób zmniejszyć (przynajmniej czasowo)? Jak wyglądają koszty alternatywnych działań? Czy czasem nie jest tak, że skumulowane koszty środków doraźnych wbrew pozorom znacznie przewyższają cenę zabiegu wazektomii? Jakie poniesiemy koszty, jeśli doraźna antykoncepcja zawiedzie? Na te oraz inne pytania dotyczące kwestii finansowych postaramy się odpowiedzieć w niniejszym artykule.

 

Kwestia oczywista: koszt zabiegu

Pierwszym i najbardziej oczywistym aspektem finansowym wazektomii jest bezpośredni koszt zabiegu. W Centrum Planowania Rodziny Wazektomia.com na dzień publikacji artykułu jest to koszt w wysokości 2399PLN. Przy czym konsultacje lekarskie wliczone są już w cenę. Choć wazektomia może wydawać się, na pierwszy rzut oka, kosztowna, warto ją porównać z długoterminowymi kosztami innych metod antykoncepcji. O tym w dalszej części artykułu.
 

Sposoby finansowania zabiegu wazektomii

Na wstępie odpowiedź na często pojawiające się pytanie: NFZ niestety nie refunduje tego typu zabiegów. Nie oznacza to, iż mając trudność ze zgromadzeniem jednorazowo takiej kwoty jesteśmy skazani na inne metody antykoncepcji. Razem z bankiem Santander Consumer Bank przygotowaliśmy możliwość rozłożenia zabiegu na dogodne raty. Koszt miesięczny zaczyna się już od ok. 67PLN. To znacznie mniej niż np. wizyta w prywatnym gabinecie „tylko po receptę” czy koszt miesięczny wielu dostępnych środków antykoncepcji doraźnej. Warto również zauważyć, iż taka kwota daje nam dostęp do, w zasadzie, najskuteczniejszej i najpewniejszej metody antykoncepcji dostępnej dla mężczyzn.
 

Realny koszt innych metod antykoncepcji

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, jaki jest sumaryczny koszt doraźnych metod antykoncepcji w dłuższej perspektywie czasowej. Warto poświęcić chwilę i policzyć, ile średnio miesięcznie w tym roku wydaliśmy na antykoncepcję. Weźmy pod uwagę m.in.:

  • koszty samych środków,
  • koszty wizyt „po receptę”,
  • koszty czasowe konieczności zakupu środków.

Następnie miesięczny koszt pomnóżmy przez 12 (ilość miesięcy) oraz 20 (średnia ilość lat stosowania). Nie uwzględniając czynników inflacyjnych, wahań cen, zmian procedur, kwota ta prawdopodobnie będzie wielokrotnie (nawet kilkudziesięciokrotnie wyższa) niż zabieg wazektomii.
 

Koszty niepodjęcia decyzji

Niepodjęcie decyzji o wazektomii również niesie ze sobą ukryte koszty, takie jak ciągłe wydatki na antykoncepcję, stres związany z ryzykiem nieplanowanej ciąży oraz możliwe koszty związane z opieką i wychowaniem dodatkowego członka Rodziny. Długoterminowe skutki finansowe mogą znacznie przewyższać początkowe koszty zabiegu, co warto wziąć pod uwagę przy podejmowaniu decyzji. Z perspektywy czasu: najczęściej warto samemu podjąć decyzję – zanim podejmie ją za nas los…
 

Życie w ciągłym zawieszeniu – koszty, których nie liczymy

Decyzja o wazektomii to także ważny krok w odpowiedzialnym planowaniu życia rodzinnego. Niepewność i zwlekanie mogą prowadzić do życia w ciągłym stresie i napięciu, co także ma swoje koszty – zarówno emocjonalne, jak i finansowe. To również w wielu wypadkach swego rodzaju życie w zawieszeniu. Teoretycznie wiemy już na czym stoimy, jednak z jakichś powodów, pewne ścieżki pozostawiamy otwarte. Ścieżki, które z drugiej strony mają tendencję do blokowania innych życiowych decyzji.
 

Warto działać

Jeśli po wnikliwej analizie sytuacji, wazektomia jest najlepszą opcją dla naszej Rodziny. Warto działać. Odwlekanie na przyszły rok, chwilę później, jak tylko załatwimy sprawę X czy Y w 99% z perspektywy czasu może okazać się decyzją niewłaściwą. Wśród wielu opinii, jakie otrzymujemy od naszych Pacjentów, jedna przewija się dosyć często: żal, iż mimo podjętej decyzji, przesuwali zapis czasem nawet o kilka lat. Żyjąc w stresie, pogłębiając problemy zdrowotne, czasem zgłaszając się już po kolejnym (tym razem nieplanowanym) poszerzeniu Rodziny.

Jeśli decyzja o wazektomii już zapadła, warto działać.

Podziel się:
Nie zainteresowało mnieWarte rozwinięciaDobreBardzo dobreNic dodać nic ująć (1 głosów, średnia: 5,00 z 5)
Loading...

Dołącz do dyskusji

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *