L4 po wazektomii – FAQ

L4 po wazektomii – FAQ

Kwestia zwolnienia lekarskiego po zabiegu wazektomii to temat często powracający. Najczęściej z powodu nieco mylnego założenia, że wazektomia jest poważnym zabiegiem, mocno inwazyjnym, który jest dużym obciążeniem dla organizmu. Część Pacjentów nie zdaje sobie sprawy, że średni czas zabiegu wazektomii to nieco ponad 15 minut 🙂 W niniejszym artykule postaramy się rozwiać wszelkie wątpliwości.

 

W skrócie: zwolnienie nie jest potrzebne

Zwolnienie lekarskie, czyli popularne L4 jest dokumentem stwierdzającym o tymczasowej niezdolności do pracy. W przypadku wazektomii, zabieg jest na tyle drobny, iż w zdecydowanej większości przypadków zwolnienie nie jest potrzebne. W zasadzie następnego dnia możemy spokojnie wrócić do naszych obowiązków. Nie ma przeciwwskazań od strony medycznej. Chyba, że jesteśmy strongmanem lub pilotem myśliwca. Wówczas sprawę rzeczywiście należy przemyśleć 🙂
 

Warto jednak nieco zwolnić

Żarty żartami jednak pomimo braku przejścia na zwolnienie, warto nieco… zwolnić. Pamiętajmy, że przez kilka dni możemy czuć lekki dyskomfort. Dodatkowo, w dużej części przypadków Panowie przychodzący na zabieg potrafią być naprawdę mocno zestresowani. W końcu chodzi o ich klejnoty koronne 🙂 Stres niezależnie od źródła jest mocno obciążający dla organizmu. Zwolnijmy zatem nieco obroty na kilka dni. Pracujmy, spędzajmy czas z dziećmi, zabierzmy Partnerkę na kolację, ale 100 kilometrową wycieczkę rowerową, maraton czy bicie rekordu na siłowni przesuńmy o kilka dni.
 

Wyjątkowe sytuacje

W sytuacjach wyjątkowych, ostrego bólu czy innych dolegliwości (pamiętajmy, że każdy organizm jest nieco inny), które mocno utrudniają codzienne funkcjonowanie, skontaktujmy się z lekarzem i wspólnie ustalmy sposób działania. Są to jednak sytuacje niezwykle wyjątkowe, najczęściej wynikające z kwestii niezwiązanych z samym zabiegiem lub dotyczą niestosowania się do zaleceń pozabiegowych.
 

Wazektomia trwa krótko, podobnie jak rekonwalescencja

Często zdarza się, iż Pacjenci zajęci rozmową z lekarzem są zdziwieni, iż zabieg dobiegł już końca. Nas to nie dziwi. 15 minutowy zabieg to bardziej norma niż wyjątkowa sytuacja, Wazektomia to tzw. mikro-zabieg, który nie tylko wykonywany jest dosyć szybko, ale również rekonwalescencja po nim nie powinna być długotrwała. Bardziej przypomina wizytę u stomatologa niż skomplikowaną operację.

Często po zabiegu Pacjenci wsiadają do samochodu i wracają, nawet kilkaset kilometrów, do domu. Inni wybierają kolację z Partnerką w dobrej restauracji. Jeszcze inni zabierają całą Rodzinę na wspólne lody. Słowem robią takie rzeczy, które robiliby również w sytuacji, gdyby wazektomia nie została wykonana.
 

Istotna kwestia: stosowanie się do zaleceń

Warto jednak zachować pewną dozę ostrożności. Co bardzo istotne, należy stosować się do zaleceń pozabiegowych. Komplet informacji w tej sprawie można znaleźć tutaj. Wersję skondensowaną przygotowaliśmy również w formie PDF. Dokument liczy zaledwie 10 punktów także nie jest to bardzo skomplikowana, wielostronicowa lista. Po pojedynczym przeczytaniu z pewnością na te kilka dni zasady pozostaną w pamięci 😊
 

Zdrowy rozsądek

Oczywiście jak w większości spraw, w naszych działaniach powinniśmy zachować zdrowy rozsądek. Jeśli w zaleceniach wymieniono ograniczenie długotrwałej jazdy na rowerze czy podnoszenie ciężarów, ale np. nie wymieniono skoków na bungee, jasne jest, iż tych ostatnich również nie powinniśmy wykonywać. Jeśli odczuwamy delikatny ból (każdy ma nieco inny próg), skorzystajmy z leku przeciwbólowego. Jeśli mamy wątpliwości co do naszego stanu, nie wahajmy się skontaktować z lekarzem lub zadzwonić na infolinię. Z pewnością pomożemy😊

Podziel się:
Nie zainteresowało mnieWarte rozwinięciaDobreBardzo dobreNic dodać nic ująć (jeszcze nie ma wyników)
Loading...

Dołącz do dyskusji

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *